Zoom na posily: Trojica zámorských legionárov v Detve

Hokejový klub z Detvy bol počas uplynulého týždňa na prestupovom trhu veľmi aktívny, vďaka čomu sa mu podarilo uloviť tri pozoruhodné posily zo zámoria. Konkrétne sa jedná o dvoch kanadských útočníkov a jedného amerického obrancu. Bežnému hokejovému fanúšikovi zo Slovenska mená ako Trevor Cox, Jonathan Charbonneau a River Rymsha takmer nič nehovoria, a preto sme sa rozhodli, že v nasledujúcich riadkoch vám o nich povieme niečo viac.

River Rymsha

Začnime posledným menovaným. Pre rodáka zo Spojených štátov amerických bude Detva vôbec prvé pôsobisko mimo svojej rodnej vlasti. V minulej sezóne pôsobil v americkej East Coast Hockey League (ECHL), kde hrával v klube Norfolk Admirals. Pre upresnenie, ECHL sa považuje za nižšiu súťaž AHL. Dvadsaťtrí ročný obranca si počas svojej premiérovej sezóny v tejto súťaži pripísal na svoje konto 18 bodov v 52 zápasoch, čím sa stal najproduktívnejším bekom vo svojom tíme. Koniec koncov jeho osobné výkony sa nepreniesli aj na kolektívnu úroveň a jeho mužstvo sa v predčasne ukončenom ročníku umiestnilo beznádejne na poslednej priečke tabuľky. Sezóna 2019/2020 bola pre Rivera Rymshu vôbec prvá medzi profesionálmi, keďže predtým strávil 5 ročníkov v univerzitnej súťaži NCAA, kde nastupoval prevažne za Darthmouth College, avšak posledný rok prežil na univerzite v Miami, kde okrem iného získal aj titul z politických štúdií.

ZDROJ FOTO: Miami Redhawks

Jonathan Charbonneau

Pravoruký krídelník taktiež pôsobil naposledy v ECHL, avšak v kruhu profesionálnych hokejistov sa pohybuje dlhšie ako vyššie spomínaný River Rymsha. Charbonneau nahliadol prvýkrát do ECHL v sezóne 2017/2018, kde sa nezľakol svojej šance a v 9 zápasoch nazbieral 9 bodov, čo mu výrazne pomohlo k predĺženiu zmluvy s tímom South Carolina Stingrays aj na ďalší ročník. Vo svojej prvej kompletnej sezóne sa mu nesmierne darilo, veď počas 60 zápasov bodoval 51-krát a dokonca si zahral aj v prestížnom zápase hviezd. Žiaľ, sezóna 2019/2020 neprebiehala, tak ako si predstavovalo vedenie klubu. V 34 zápasoch si pripísal len” 18 bodov za 9 gólov a 9 asistencií, čo viedlo k jeho januárovému prestupu do tímu Toledo Walleye, ktorý ho však hneď na druhý deň vymenil do mužstva Idaho Steelheads, kde pokračoval vo svojej forme” a v 15 zápasoch bodoval 7-krát. Dvadsaťšesť ročný Kanaďan taktiež pôsobil pred ECHL v NCAA a to na univerzite Mercyhurst a aj pre neho bude Detva prvé európske angažmán.

ZDROJ FOTO: hurstathletics.com

Trevor Cox

Síce ho predstavujeme ako posledného, ale nie preto, že by bol najmenej zaujímavý, skôr naopak. Narozdiel od predchádzajúcich dvoch posíl má 24-ročný útočník minimálne skúsenosti s hokejom na najvyššej úrovni, veď ako profesionál odohral len 7 zápasov v ECHL počas sezóny 2015/2016. Čo je ale na jeho životopise najviac prekvapujúce? Nepochybne jeho pôsobenie v juniorskej súťaži WHL (Western Hockey League), ktorá je považovaná za jednu z najlepších líg pre mladých hráčov na svete a odkiaľ tí najlepší putujú priamo na draft NHL, kde si ich organizácie častokrát vyberajú z popredných priečok. A treba poznamenať, že vo WHL si spravil vynikajúce renomé.

V lige pôsobil od roku 2011 do roku 2016 a za zmienku stojí najmä sezóna 2014/2015 v priebehu ktorej zaznamenal neskutočných 109 bodov v 69 zápasoch. Pre porovnanie, Braydon Point, ktorý v súčasnosti patrí medzi najväčšie hviezdy Tampy Bay v NHL získal v tom istom období „iba“ 87 bodov v 60 zápasoch. To hovorí za veľa. Tu je na mieste otázka prečo nebol hráč s takými štatistikami draftovaný žiadnym tímom z NHL? Odpoveď na túto otázku by najlepšie vedeli zodpovedať skauti klubov z NHL, avšak niektoré zdroje uvádzajú ako jeden z hlavných dôvodov jeho nedraftovania to, že meria iba 172cm. V roku 2016 sa presunul z WHL na univerzitu do Alberty, kde počas štúdia odohral 4 ročníky v kanadskej univerzitnej lige USports.

ZDROJ FOTO: ualberta.ca

Ako sme už spomínali, tak pre všetkých troch hráčov to bude prvé pôsobisko na európskych klziskách. Detva získala pomerne mladých a perspektívnych hráčov, ktorí majú predispozície na to aby sa stali oporami klubu spod Poľany. Jedine čas nám ukáže či sa Detvancom tento krok podaril a či zanechajú títo legionári výraznejšiu stopu na našich klziskách.

Autor: Kamil Schreiber, Grafika: Kristína Prievalská

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*