Výhľady dekády – HK Poprad

Ďalšie hokejové desaťročie je za nami. Z pohľadu slovenskej najvyššej hokejovej súťaže prinieslo už zo známych dôvodov len deväť majstrovských titulov. Zhodne po tri získali Košice a Banská Bystrica, raz si trofej vybojovali hokejisti Nitry, Zvolena a Slovana Bratislava. Za toto obdobie sa na našich klziskách objavilo veľké množstvo hokejistov či už domácich, alebo postupom času čoraz viac zahraničných. Na mnoho z nich sa časom z rozličných príčin zabudlo. Buď sa na Slovensku zdržali krátko alebo výkonmi nepresvedčili. My sme si v redakcii zložili pomyslený tím dekády, pričom sme si stanovili isté špecifické pravidlá. Začíname Kamzíkmi spod Tatier.

Pre upresnenie, radili sme sa týmito pravidlami:

1) Do úvahy sa bralo počínanie hráčov v zahraničí, mimo slovenských ligových klzísk (čiže reprezentácia sa počíta)

2) Do pomyselného tímu mohol byť zaradený akýkoľvek hráč, ktorí sa v uplynulej dekáde predstavil v mužstve HK Poprad aspoň v jednom stretnutí, teda aj hráči, ktorí už dnes nie sú aktívnymi

Cieľom tejto novej série článkov je priblížiť si hráčov, ktorí sa v spomínanom období predstavili v Tipsport lige a ich minulosť, prípadne následná budúcnosť v zahraničí púta pozornosť. Ako by teda vyzeral takýto tím Popradu?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že vybrať takýto tím bolo jednoduché, avšak my sami sme boli prekvapení, akí zaujímaví hráči sa počas tohto obdobia v Poprade predstavili. O dlhoročných ligových stáliciach či známych hráčoch sa píše často, aj preto sme sa rozhodli zamerať na hráčov, o ktorých pôsobení na Slovensku mnoho fanúšikov ani netuší. Aby sme si dopodrobna nemuseli približovať každého spomínaného hráča, vybrali sme päť najzaujímavejších mien (v zátvorke počet štartov za Poprad), na ktoré sme si detailne posvietili. Následný kompletný menoslov nájdete na konci článku.

EDGARS MASALSKIS (14 zápasov)

Prejdime však k samotnému kádru, kde by pozíciu brankárskej jednotky jednoznačne zastával lotyšský gólman Edgars Masalskis. Dlhoročná opora svätyne lotyšskej reprezentácie zamierila do Popradu v závere ročníka 2013/14 ako voľný hráč. Brankár s obrovskými skúsenosťami z ruskej KHL podával kvalitné výkony aj v drese Kamzíkov, ktorých dres si obliekol v štrnástich stretnutiach. Aj napriek absentovaniu vo veľkej časti sezóny bol členom konečnej nominácie na Olympijské hry a Majstrovstvá sveta. Vzhľadom na jeho minulosť ho možno označiť ako jedno z najväčších brankárskych mien, aké kedy v slovenskej extralige pôsobilo. Profesionálnu kariéru ukončil v roku 2017 a následne pôsobil ako asistent trénera v Dinamo Riga. O tom, že v Poprade sa cítil fajn svedčí aj fakt, že počas uplynulého ročníka podporil Kamzíkov na jednom domácom zápase z hľadiska.

ATTE PENTIKÄINEN (44 zápasov)

Aj v defenzívnych radoch popradského mužstva sa už premlelo veľmi veľa kvalitných hokejistov. Zaradiť medzi nich musíme aj beka z krajiny tisícich jazier, ktorým je Atte Pentikäinen. Obrovitánsky zadák pod Tatrami nazbieral 38 štartov. Dres s Kamzíkom na hrudi si obliekol v roku 2012, keď najskôr na konci ročníka vystužil zadné rady smerom k play-off a následne si svoj pobyt na severe Slovenska predĺžil aj o štvrtinku ďalšej sezóny. Fanúšikovia si ho môžu pamätať ako výborne defenzívne ladeného obrancu, vzhľadom na svoje proporcie silného v osobných súbojoch, no zároveň pomerne slušného korčuliara. S podporou útoku to síce pri fínskom obrovi nebolo bohviečo, avšak kvality podávané v zadných radoch mu nemožno odoprieť. Väčšinu svojej hokejovej kariéry strávil v rodnom Fínsku, kde v najvyššej, vysoko kvalitnej súťaži pozbieral máličko cez 500 štartov. Po sezóne 2016/17 strávenej v DEL sa pobral do hokejového dôchodku. Mrzieť ho môže, že v zbierke nemá žiadnu cennejšiu trofej.

KIM STRÖMBERG (16 zápasov)

Že vám toto meno v súvislosti s Kamzíkmi nehovorí nič? Niet sa príliš čomu čudovať. Fínsky krídelník stihol odohrať za Poprad desať zápasov v základnej časti, v nich si udržal priemer takmer jedného bodu na zápas, keď štyrikrát skóroval a v piatich prípadoch k tomu dopomohol spoluhráčom. Smerom k blížiacemu play-off sa tak zdalo byť angažovanie produktívneho forvarda skvelým ťahom. V dôležitých vyraďovačkách však svojmu zamestnávateľovi po individuálnej stránke príliš nepomohol a ani on nezabránil štvrťfinálovému koncu s trenčianskou Duklou. Angažmán pod Tatrami však 32-ročného útočníka nakopol na vynikajúcu vlnu. Hneď následujúcu sezónu si v drese znojemských Orlov vytvoril svoje osobné bodové maximum, aby ho rok na to nie len prekonal, ale k nemu pridal aj majstrovský titul s Bolzanom v nadnárodnej EBEL. Skvelé tri sezóny strávené v rakúskej najvyššej súťaži Strömberga vrátili do fínskej Liigy, kde pôsobí s malou výnimkou dodnes. Aby sme to zakončili ešte lepšie, v uplynulom ročníku nazbieral ako alternatívny kapitán v nabitej severskej súťaži neskutočných 50 bodov, čo jeho jeho kariérne maximum! Predčasný koniec spôsobený celosvetovou pandémiou tak bezpochyby mrzí aj tohto hráča. S odstupom času sa zdá byť neskutočné, aký hráč na Slovensku pôsobil. Bude zaujímavé sledovať jeho ďalšie počínanie v drese KooKoo.

RINAT IBRAGIMOV (12 zápasov)

Veľmi diskutovanou témou predovšetkým v posledných mesiacoch sú ruskí hráči v súvislosti s Tipsport ligou. Ešte v nedávnej minulosti medzi nimi na krátky čas figuroval aj rodený Kazach, avšak mládežnícky reprezentant Ruska Rinat Ibragimov. Narozdiel od vyššie spomínaného kolegu, v kolekcii úspechov Rusa by sme našli zlatú medailu z juniorských Majstrovstiev sveta do 18 rokov, trofej pre víťaza RSL – teda predchodcu terajšej KHL a na záver to najcennejšie – Gagarinov pohár. Ten získal v sezóne 2013/14 v drese ruského giganta Metallurg Magnitogorsk. Práve v tejto organizácii strávil prevažnú časť svojej profesionálnej hráčskej kariéry. Všetky cenné úspechy získal pred pôsobením v Poprade, kde prichádzal ako kvalitná posila, od ktorej sa toho veľa čakalo. Žiaľ, očakávania ostali nenaplnené, v dvanástich zápasoch, dnes už 34-ročný hráč ani raz nebodoval a nevyslal tak žiadny podnet smerujúci k svojmu zotrvaniu. Jeho ďalšie kroky preto smerovali späť do KHL, kde s výnimkou slovenskej anabázy strávil celú hokejovú kapitolu svojho života. Po následných 28 štartoch v drese čínskeho zástupcu v KHL, Kun Lun Redstar neskôr vymizol z hokejovej mapy.

KEVIN HENDERSON (31 zápasov)

Zatiaľ čo pri vyššie spomínanom Fínovi sme aj my tápali mysľou, meno Kevin Henderson musí byť známe každému fanúšikovi Popradu. Okrem toho, že sa v Poprade ohrial výrazne dlhšie, svojimi výkonmi sa musel vryť do pamäte fanúšikov. Takmer 400 duelov so ziskom 119 bodov v AHL a štyri štarty v prestížnej NHL sú faktory budiace pozornosť. Za približne niečo cez polovicu sezóny dokázal Kanaďan získať ocenenie Zlatá prilba za gól zaznamenaný proti Košiciam. Menší útočný univerzál sa vtedy pohral s obranou Oceliarov a po prieniku spoza bránky gólovo zakončil akciu. Ďalšia budúcnosť dnes už 33-ročného kanadského forvarda nie je až tak pozornosť budiaca. Prechod zo zámoria do Európy býva pre mnohých Američanov či Kanaďanov náročný a chaotický. Za príliš vydarený nemožno považovať ani ten Hendersonov. Je však potrebné podotknúť a prihliadnuť na to, že rodák z Toronta sa rozhodol ujať v inom smere. Momentálne pôsobí ako asistent hlavného trénera v zámorskej QMJHL, kde by sme ho našli na lavičke organizácie Charlottetown Islanders. Prvú trénerskú skúsenosť absolvoval z pozície hrajúceho asistenta v sezóne 2018/19 strávenej v anglickom Nottinghame Panthers.

Tím výhľadov dekády HK Poprad podľa redakcie Timeoutsk:
Brankári:
Edgars Masalskis (asistent trénera Dinamo Riga), Linus Fernström (neaktívny)

Obrancovia:

Alexander Hellström (IF Björklöven/Allsvenskan), Atte Pentikäinen (neaktívny), Ján Brejčák (HC 05 Banská Bystrica), Rinat Ibragimov (neaktívny), Brandon Rogers (neaktívny), Petr Chaloupka (Podhale Nowy Targ/Poľsko), Sabahudin Kovačevič (HC Karlovy Vary/Česko)

Útočníci:

Kim Strömberg (KooKoo/Liiga), Kevin Henderson (asistent trénera Charlottetown Islanders), Vladimír Svačina (HC Dynamo Pardubice/Česko), Ľuboš Bartečko (hlavný tréner Nashville Jr. Predators U16), Robert Sabolič (HC Ambri-Piotta/NLA), Ladislav Nagy (neaktívny), Andreé Hult (Leksands IF/SHL), Stanislav Balán (ŠHK Hodonín/Česko3), Rudolf Huna (MHk 32 Liptovský Mikuláš), Dávid Skokan (HC Košice), Dávid Gríger (HC Karlovy Vary/Česko), Juraj Majdan (HC Košice), Emil Lundberg (neaktívny)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*