Výhľady dekády – HK Dukla Trenčín

Po trochu dlhšej odmlke je tu druhá časť tejto zaujímavej rubriky, v ktorej sa detailnejšie pozrieme na top hráčov, ktorí sa predstavili aj v našej najvyššej hokejovej súťaži, no svoje renomé si budovali a budujú hlavne mimo Slovenska. V každom našom tíme je určitý počet takýchto hokejistov, no v Trenčíne je ich celá kopa. Táto kolíska slovenského hokeja už Slovensku a svetu vychovala množstvo nie len vynikajúcich hráčov, ale najmä lojálnych ľudí, ktorí nezabúdajú odkiaľ pochádzajú a svojmu mestu a krajine chcú stále všetko vrátiť. V Dukle Trenčín sa za poslednú dekádu objavili skutočne desiatky vysokokvalitných hráčov. Nebolo to jednoduché, no podľa našich redakčných kritérií sme vyskladali top formáciu, ktorá obliekala trenčiansky dres v posledných desiatich rokoch. Kompletný tím desaťročia, z ktorého náš užší výber vznikol, nájdete v závere článku.

Pre upresnenie, riadili sme sa týmito kritériami:

1) Do úvahy sa bralo počínanie hráčov v zahraničí, mimo slovenských ligových klzísk (čiže sa počíta aj reprezentácia)

2) Do pomyselného tímu mohol byť zaradený akýkoľvek hráč, ktorý sa v uplynulej dekáde predstavil v mužstve HK Dukla Trenčín aspoň v jednom stretnutí, teda aj hráči, ktorí už dnes nie sú aktívni.

Cieľom tejto série článkov je priblížiť si hráčov, ktorí sa v spomínanom období predstavili v Tipsport lige a ich minulosť, prípadne následná budúcnosť v zahraničí púta pozornosť. Ako by teda vyzeral takýto tím Dukly?

LARS VOLDEN (31 zápasov)

Brankárskou jednotkou podľa kritérií, ktoré sme v redakcii zvolili ako smerodajné pre výber top zostavy uplynulého desaťročia, by bol tento nórsky rodák. Gólman so skúsenosťami z mládežníckych aj seniorských reprezentácií Nórska pôsobil v Trenčíne v sezóne 2016/17. Za krátku chvíľu si dokázal získať pozornosť odbornej hokejovej verejnosti na Slovensku, čoho dôkazom je aj jeho účasť na All Star zápase Tipsportligy, ktorý sa konal zanedlho po jeho príchode na Slovensko. Za Duklu odchytal síce len 31 zápasov, no svojimi výkonmi sa nepochybne zaryl do pamäte nejedného fanúšika Vojakov. Počas tohto ročníka to však žlto-červeným neklapalo a v play-out si museli obhájiť miesto medzi slovenskou hokejovou elitou. Následne sa účastník zimnej olympiády  a viacerých majstrovstiev sveta po krátkej anabáze pod Hradom Matúša Čáka sťahoval k našim západným susedom, konkrétne do Jihlavy. V českej extralige odchytal podobný počet stretnutí ako na Slovensku(21), aby následne šiel presvedčiť o svojich nesporných kvalitách na sever. V týchto zemepisných šírkach už mal na konte pár odchytaných duelov vo fínskej lige, no tentoraz zamieril do Švédska. V tamojšej druhej najvyššej lige potvrdil, že dokáže byť oporou zadných radov, predvádzal zákroky, ktoré sú hodné hráča draftovaného Bostonom Bruins v roku 2011 a vyslúžil si angažmán v jednej z top európskych súťaží v SHL, kde momentálne pôsobí v tíme Malmö  Redhawks. Myslíme si, že toto sú faktory, ktoré dokazujú, že dnes už 27-ročný brankár patrí k nadpriemeru, ktorý sa ocitol na slovenských klziskách.

PETER ČEREŠŇÁK (63 zápasov)

V uplynulom desaťročí hájilo trenčiansky dres veľké množstvo kvalitných zadákov, nebolo teda ľahké vybrať dvoch, ktorí budú figurovať v našej pomyselnej prvej formácii. Jedným z nich je pre nás práve Peter. Rodák z Trenčína a produkt tamojšieho mládežníckeho hokeja u nás stihol v súťažnom ročníku 2010/2011 pôsobiť v „dvadsiatke“ Dukly, odkiaľ smeroval k seniorom, aby sa ešte v tom istom ročníku stal súčasťou projektu HK Orange 20. Pre tohto talentovaného obrancu to bol zlomový rok, v ktorom okúsil aj majstrovstvá sveta juniorov a v kategórii do 18 rokov si na šampionáte rovnakej úrovne obliekol dres kapitána. Za perspektívneho hokejistu ho okrem slovenských odborníkov a trénerov  považovali aj zástupcovia klubov z NHL. New York Rangers bol tým tímom, ktorý si ho na konci spomínaného vydareného ročníka vybral v drafte NHL.  Ako to však býva zvykom, mladí hráči idú zbierať cenné skúsenosti so zámorským hokejom na farmy top tímov. To bol prípad aj nášho 191 centimetrov vysokého beka , ktorý zamieril do tímu  Peterborough Petes pôsobiaceho v kanadskej OHL. Po dvoch sezónach strávených za oceánom, v ktorých nastúpil v 117 dueloch, sa už ako ostrieľaný borec vrátil na Slovensko, aby pomohol svojmu materskému klubu v extraligových bojoch. Bohužiaľ, v tejto sezóne Trenčanom ušlo play-off o štyri body a museli sa tak uskromniť s celkovým deviatym miestom. Náš reprezentačný obranca následne strávil dva roky vo Vítkoviciach a počas ďalších štyroch sezón sa stal oporou a stálicou nie len v klube HC Plzeň, ale aj v tom najcennejšom drese, na ktorom mu na viacerých repre zrazoch svieti kapitánske“C“. 27-ročného obrancu preto radíme k vysokokvalitným hráčom, na ktorých sa Slovensko bude stále tešiť, či už na medzinárodnej úrovni alebo aj na našich zimných štadiónoch.

TOMÁŠ STAROSTA (140 zápasov)

Druhou skalopevnou prekážkou, ktorá by protihráčom stála v ceste a bránila by brankára Voldena, by bol tento veleskúsený obranca, ktorý má na svojom konte takmer tri stovky duelov v KHL. Ďalší diamant vykresaný v Trenčíne tu od hokejových začiatkov pôsobil do svojich dvadsiatich troch rokov. Následne strávil takmer dekádu v Rusku. V tamojšej lige bol zadákom za tím Neftekhimik Nižnekamsk. Dva roky s týmto klubom strávil v ruskej lige a ďalšie dva už v KHL. Po roku v klube Salavat Yulayev Ufa nasledoval prestup do mužstva Yugra Khanty-Mansiysk, kde sa predstavil v ročníku 2011/12. Vtedy mu to spolu s týmto tímom stačilo len na prvé kolo play-off, no sezónu zakončil ziskom striebra so slovenskou reprezentáciou v Helsinkách 2012. V Yugre ostal ešte dva roky a potom sa v rovnakej lige stal cennou posilou Slovana Bratislava. Tomuto klubu slúžil tri sezóny a v poslednej z nich si stihol na deväť zápasov odskočiť po dvanástich rokoch opäť domov do Trenčína. Tipsportligový ročník 2017/18 už začal ako pevná súčasť tohto celku a asistent kapitána. Počas toho sa predstavil aj na svojej druhej zimnej olympiáde v roku 2018. Do ďalšej sezóny už vstúpil ako dukliansky kapitán, no stihol v nej len 19 stretnutí. V minulom ročníku opäť na hrudi s asistentským „áčkom“ trápil protivníkov Dukly svojím hokejovým prehľadom a bohatými skúsenosťami. Zodpovedný a očividne aj nestarnúci obranca ešte nemá v úmysle končiť kariéru a naďalej chce potvrdzovať, že táto elita Vojakov jednoducho nesmie byť bez jeho prítomnosti.

MARKO DAŇO (52 zápasov)

Selekciu top ofenzívnych hviezd, ktoré hrdo obliekali a reprezentovali  žlto-červený dres začneme tou najmladšou z nich. Dnes už medzinárodnými, zámorskými a európskymi skúsenosťami obohatený útočník mal rovnakú štartovaciu čiaru ako Peter Čerešňák. Ich cesty boli prepojené na ligovej a medzinárodnej úrovni až do začiatku sezóny 2011/12, keď cesta staršieho z tejto dvojice smerovala za veľkú mláku a o takmer dva roky mladší Marko ešte ostal v rodnej Dukle, s ktorou si v tomto ročníku vybojoval tretie miesto v najvyššej slovenskej hokejovej lige. Okrem skúseností zo slovenských ľadov mal už rakúsky rodák vyrastajúci v Trenčíne na konte aj juniorské reprezentačné štarty, ku ktorým sa nasledujúcu sezónu pridali zápasy z KHL v drese Slovana a duely za seniorskú repre SR. Práve to boli faktory, ktoré nádej slovenského hokeja priblížili k draftu NHL v roku 2013, kde si ho z celkového 27. miesta vybral americký tím Columbus Blue Jackets. V nadchádzajúcom  súťažnom ročníku 2013/14 sa naďalej formoval v Slovane a pridal k tomu aj záver sezóny AHL a päť zápasov play-off za Springfield Falcons. Ďalší začiatok najlepšej hokejovej súťaže sveta už znamenal prelom v kariére nášho ofenzívneho bojovníka, ktorý debutoval v NHL za „Modrokabátnikov“  v októbri 2014. Ostatné roky sa postupne predstavil vo farbách klubov ako Chicago Blackhawks, Winnipeg Jets, Colorado Avalanche a opäť Columbus. Boli to však pobyty striedavé, keď sa pohyboval medzi NHL a AHL, no to vôbec nespochybňuje kvality, ktorými Marko disponuje a dokazuje ich aj v reprezentácii Slovenska. Jednoznačne sa jedná o jedného zo špičkových útočníkov, ktoré malo oko slovenského diváka možnosť vidieť na našich štadiónoch.

TOMÁŠ KOPECKÝ (9 zápasov)

Dvojnásobný držiteľ Stanley Cupustrieborný medailista z majstrovstiev sveta 2012 určite nemôže chýbať medzi našimi zvolenými. Jeho začiatky s Trenčínom síce patria ešte do minulého tisícročia a zámorské hokejové dospievanie do desaťročia po roku 2000, no Tomáš si pár štartov za Duklu pripísal aj v uplynulých desiatich rokoch. V sezóne 2012/13 to boli len štyri duely a sezóna 2016/17 ho fanúšikom Tipsport ligy ukázala len päťkrát, no aj tak splnil redakčné kritéria, ktoré ho radia k elite dekády v Trenčíne. Slovákom, ktorí ho dovtedy nepoznali, sa predstavil v najcennejšom seniorskom drese hneď na najväčšom pódiu, ktoré je športovcovi ponúkané. Bol totiž účastníkom zimnej olympiády 2010, ktorej dejiskom bol kanadský Vancouver. Svojou bojovnosťou sa okamžite vryl do srdca slovenského fanúšika, ktorého potešil najmä v striebornom roku 2012 v Helsinkách.  S dvojkrížom na hrudi hrdo reprezentoval ešte na MS 2013 a 2015 a na zimnej olympiáde 2014. Míľnikmi jeho hokejovej cesty boli dva tituly v NHL. Prvý získal v drese Detroitu ešte v roku 2008, no v play-off bojoch si nezahral ani raz. V roku 2010 to však už bolo inak a spolu s Chicagom si plnohodnotne vybojoval svoj druhý Stanley Cup. Následne sa za morom predstavil ešte v štyroch ročníkoch na Floride. Po návrate do Európy videli jeho kroky do Třinca a kariéru ukončil po krátkom nahliadnutí do bratislavského Slovane. Na každej úrovni bol známy ako srdciar a bojovník s hokejovým prehľadom. Jeho hokejové vlastnosti a úspechy mu právom zaručujú miesto v tejto elitnej zostave Dukly.

BRANKO RADIVOJEVIČ (136  zápasov)

Tretí poklad, ktorý by sme jednoznačne priradili do prvej útočnej formácie Trenčína za posledných desať rokov, je veľký sympaťák Branko. Piešťanský rodák takisto ako vyššie menovaní patril k mládeži, ktorá svoje hokejové cibrenie spojila s Duklou Trenčín. Na prelome tisícročí nazbieral cenné skúsenosti v zámorskej OHL, aby ich v priebehu nasledujúceho desaťročia využil v NHL za tímy ako Phoenix Coyotes, Philadelphia Flyers a Minnesota Wilds. Pomedzi to si odskočil aj do AHL a taktiež českej a švédskej ligy. Následne bronzový medailista z majstrovstiev sveta 2003 okúsil v dokopy štyroch tímoch aj ruskú KHL. Jedným z nich sa na chvíľu stal aj Slovan, no pamätať si ho budú najmä skalní moskovského Spartaka, ktorému bol v dvoch sezónach kapitánom. Do duklianskej žlto-červenej sa znovu odel po šestnástich rokoch od svojho odchodu z Trenčína v ročníku 2014/15. V dvanástich dueloch za Duklu si vtedy pripísal jedenásť kanadských bodov a hokejový vietor ho odvial na západ do Liberca. Ako biely tiger získal s týmto klubom  roku 2016 titul majstra českej Tipsport extraligy. Nasledujúcu sezónu ako správny kapitán a lodivod doviedol Liberec opäť do finále, no stačilo to už len na druhé miesto. V súťažnom ročníku 2017/18 mal na svojom drese opäť kapitánske „C“, no tentokrát to už bolo opäť pred domácim publikom v Trenčíne. Tretí rok po sebe si helsinský strieborný chlapec zahral finále ligy. So svojou milovanou Duklou nakoniec podľahol Baranom z Banskej Bystrice. Rok po tom to pod Hradom Matúša Čáka stačilo len na štvrťfinálové play-off boje. V nedávno uplynulom a prerušenom súťažnom ročníku si okrem dvoch odohraných stretnutí opäť vyskúšal rolu istého kormidelníka, keď bol asistentom Jána Pardavého, hlavného trénera Dukly. Takisto zastával aj funkciu športového manažéra tohto klubu. Za slovenskú reprezentáciu si okrem viacerých štartov  na majstrovstvách sveta a dvoch cenných kovov z týchto šampionátov pripísal aj účasť na zimných olympijských hrách v rokoch 2010 a 2014 a takisto na Svetovom pohári v hokeji 2004. Vždy motivovaný a dobre naladený útočník už viackrát počas jeho bohatej kariéry preukázal vodcovské schopnosti. Trenčania a Slováci môžu byť veľmi radi, že je stále súčasťou hokejového sveta a svoje bohatstvo posúva ďalším hráčom. Takisto aj on patrí ku tváram slovenského hokeja, na ktoré sa Slovensko stále tešilo a aj sa tešiť bude.

Tím výhľadov dekády HK Dukla Trenčín podľa redakcie Timeoutsk:

Brankári:

Branislav Konrád (HC Olomouc/Česko) Lars Volden (Malmö Redhawks/SHL)

Obrancovia:

Peter Čerešňák (HC Plzeň/Česko),  Richard Pavlikovský (poradca prezidenta SZĽH pre strategický rozvoj), Tomáš Starosta (HK Dukla Trenčín), Jiří Gula (Cracovia Krakow/Poľsko), Lukáš Kovář (HC Vítkovice/Česko), Martin Rýgl (Piráti Chomutov/Česko), Mathieu Brodeur (HK Dukla Trenčín)

Útočníci:

Marko Daňo (Columbus Blue jackets/NHL), Radoslav Tybor (HC Dynamo Pardubice/Česko), Andrej Šťastný (HKM Zvolen), Tomáš Kopecký (neaktívny), Rostislav Marosz (Bílí Tygři Liberec/Česko), Marcel Hossa (neaktívny), Branko Radivojevič (HK Dukla Trenčín – športový manažér a asistent trénera), Radek Dlouhý (neaktívny), Marián Studenič (Binghamton Devils/AHL), Milan Bartovič (HK Dukla Trenčín), Mário Bližňák (neaktívny), Dmitri Obukhov (neaktívny),  Brandon Alderson (HK Dukla Trenčín)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*