Trieda a bieda #20

Prvý týždeň po reprezentačnej prestávke nám ubehol veľmi rýchlo, v rýchlom slede sa odohrali aj jednotlivé kolá. Môže za to aj netradičný hrací deň, streda, čo spôsobilo, že medzi kolami boli len jednodňové prestávky. Rýchly sled však neovplyvnil kvalitu zápasov, niekoľko gólové ofenzívne predstavenia či kvalitu zápasov. Fanúšikovia si tak mohli do sýtosti užiť hokej ešte predtým, než sa Tipsport liga definitívne “pretne” na dve polovice. Vráťme sa teda k tomu, čo na ligové štadióny priniesol minulý týždeň.

TRIEDA

Štyri góly v priebehu 1,5 minúty

Ako rýchlo sa dajú v hokeji streliť 4 góly? Oficiálny rekord síce nepoznáme, no hráčom Banskej Bystrice sa to v nedeľňajšom zápase proti poslednému Liptovskému Mikulášu podarilo presne za 1 minútu a 23 sekúnd. V polovici prvej tretiny najprv zvýšil na 2:0 Mlynarovič, následne sa k nemu pridali Gabor, Ďatelinka a Žiak a razom bolo 5:0. Do konca prvej tretiny pridali Barani ešte jeden gól, a tak sa prvá tretina skončila skôr tenisovým ako hokejovým výsledkom. Našťastie pre hráčov aj fanúšikov mužstva z Liptova, nemal zvyšok zápasu takýto priebeh a domáci hokejisti zastavili svoju kanonádu na čísle 9. Možno aj z úcty k súperovi a z dôvodu šetrenia síl už desiaty presný zásah nepridali, hoci každému je jasné, že v silách hráčov Banskej Bystrice to určite bolo. Kvalitatívny rozdiel medzi prvým a posledným mužstvom bol v tomto prípade spôsobený najmä tým, že v Liptovskom Mikuláši aktuálnu sezónu už “zabalili” a zvyšok základnej časti dohrávajú bez viacerých opôr a skúsených hráčov, ktorých poslali do vyššie postavených tímov. Nemožno sa čudovať, po reprezentačnej pauze už bolo všetkým jasné, že Liptovský Mikuláš v prebiehajúcej sezóne skončí na poslednom mieste tabuľky.

Posily pred play – off

Pred pomaly ale iste prichádzajúcim play – off posilnilo svoje mužstvá hneď niekoľko tímov. Tradične do svojho mužstva priniesla posily Banská Bystrica, v aktuálnej sezóne však nezaostávali ani Zvolen či Poprad, ktoré sa posilnili o hráčov z klubov postavených nižšie v tabuľke, prípadne a zo zahraničia. Šírka kádra je pred náročnými zápasmi vo vyraďovacej časti dôležitá, hlavne, ak mužstvo pomýšľa na najvyššie priečky. Samozrejme posily sa podarilo dotiahnuť aj mužstvám v strede a v spodnej časti tabuľky, nešlo však o tak výrazné rozšírenie kádra, ako tomu bolo v prípade troch spomínaných mužstiev. Z prvej šestky sa najmenej posilnil HC Slovan Bratislava, výrazné posilnenie sme nezaznamenali ani u Dukly Trenčín. Práve druhý menovaný klub, vzhľadom na vysoké ambície, môže v play – off doplatiť na šírku kádra. V niektorých prípadoch sa do tímov Tipsport ligy podarilo ešte na poslednú chvíľu priniesť zaujímavých hráčov, ktorí v konečnom dôsledku môžu byť jazýčkom na váhach v najdôležitejšej časti sezóny.

Zvolenská kanonáda

Ofenzívu HKM Zvolen sme v Triede a biede spomínali aj minule, no výkony hráčov spod Pustého hradu stoja za zmienku aj tentokrát. Hoci chváliť ju môžeme len v dvoch z troch minulotýždňových zápasoch. Zvolenčania si po prestávke najprv poradili s Liptákmi na ich domácom ľade výsledkom 5:1, následne doma privítali DVTK Miškovec, ktorý si zo stredného Slovenska odniesol 9 inkasovaných gólov. Strelecky sa zaskvel navrátilec do zvolenského dresu, Peter Zuzin, a ako sme už spomínali v našom článku, oslava 88 výročia hokeja vo Zvolene bola najmä v jeho réžii. V prvom zápase po návrate z Detvy strelil hetrik a oslávil tak aj svoj zápas číslo 400 za Zvolen. Za zmienku však stojí viacero hráčov HKM, bodovo sa darí napríklad Brunovi Mrázovi, Jurajovi Mikúšovi či Allanovi McPhersonovi, ktorý je jedným z potenciálnych adeptov na zisk titulu najproduktívnejší hráč základnej časti. Ak sa na zvolenskú ofenzívu pozrieme ako na celok, je momentálne najlepšou v celej lige. Reálnu šancu na jej predbehnutie má už asi len Slovan Bratislava, to by sa však zvolenský ofenzívny stroj musel úplne zaseknúť. Gólové hody dokázala naposledy zastaviť Detva, svojho geografického suseda porazila v nedeľu výsledkom 3:2.

BIEDA

“Výpredaje” vyvrcholili

Keďže pondelok, 17.2.2020 bol posledným dňom, kedy mohli mužstvá posilňovať svoje kádre, bolo logické, že v uplynulom týždni bude na trhu s hráčmi rušno. Taktiež bolo jasné, že lepší hráči z klubov v spodnej časti tabuľky posilnia tímy, ktoré sú v jej vrchnej časti. Ako prvý začal s odchodom hráčov Liptovský Mikuláš. Ako sme už spomínali, Liptáci ešte pred začiatkom reprezentačnej prestávky vedeli, že v aktuálnej sezóne skončia na poslednom mieste, a tak vedenie umožnilo hráčom s vyššími ambíciami zabojovať o medaily. Podobný krok ale nastal aj v tíme Detvy, kde sa väčšina skúsených hráčov, ktorí opustili káder Podpoľancov, presunula do neďalekého Zvolena. Zo strany Detvy, najmä vo vzťahu k jej fanúšikom, je však takéto oslabenie pred vrcholiacimi bojmi o play – off, nie veľmi vhodný impulz, vzhľadom na to, že Detva boj o play – off “zabaliť” ešte nemusela. Odchody hráčov však tomu nasvedčujú. Podobná situácia sa odohrala aj v Nových Zámkoch, tu však po odchode skúsených hráčov Stupku a Ordzovenského, došlo aspoň k ich náhrade v podobe dvojice Magovac – Labrecque.

Najnižšia návšteva sezóny

Aj v druhom prípade do aktuálnej biedy radíme Liptovský Mikuláš. Nie však pre herný výkon, ale pre divácky nezáujem a negatívny rekord aktuálnej sezóny. Zápas medzi Liptovským Mikulášom a Detvou videlo podľa oficiálnych štatistík na zimnom štadióne v Liptovskom Mikuláši iba 200 platiacich divákov. Objektívne dôvody sme spomínali v predchádzajúcom odseku, voči hráčom ktorí v klube zostali to však zo strany fanúšikov Liptovského Mikuláša určite nebolo pekné gesto. Najmä, ak si uvedomíme, že išlo o predposledný zápas Liptákov v aktuálnej sezóne a na Liptove tak budú bez súťažného hokeja viac než pol roka. Prítomnú hŕstku divákov potešilo aspoň víťazstvo domácich 2:0 a pekný gól, ktorý vzišiel zo spolupráce Oška s Vybíralom.

Negatívna šnúra Nitry

Hráči Nitry síce po odchode trénera Bažányho čiastočne zmenili herný štýl a nachádzajú svoju typickú útočnú tvár, v tejto sezóne sa im však stále príliš nedarí. Paradoxne až príliš často prehrávajú v domácom prostredí. Preč sú časy, kedy hneď po začiatku zápasu zatvorila nitrianska päťka hráčov súpera v ich obrannom pásme a väčšinou aj skórovala.  Nepomáha ani podpora fanúšikov, ktorí sa v hojnom počte dostavili aj na zápas Nitry a Slovana. Hoci predvádzaná hra domácich nebola zlá, bol to Slovan, kto dával góly. Zápas napokon skončil výsledkom 1:4 a domáci prehrali piaty zápas na svojom klzisku v rade. Pre Corgoňov netypická situácia, na ktorú sa pamätá asi len málokto z hráčov a divákov a v posledných siedmych sezónach sa nevyskytla ani raz.

Autor: Radovan Slávik
Grafika: Kristína Prievalská