Trieda a bieda #19

Ďalších sedem dní najkvalitnejšieho hokeja na slovenských ľadových plochách ubehlo ako voda. Tento týždeň priniesol okrem sedemnástich zápasov a 94 gólov aj iné veľmi pútavé okamihy, ktoré určite stoja za zmienku. Vysoký gólový priemer na jeden zápas uplynulého týždňa je teda predzvesťou ofenzívnych momentov v tejto rubrike. Poďme si však spoločne priblížiť tieto a aj ostatné detaily výnimočných udalostí, ktoré hýbali minulotýždňovým svetom Tipsport ligy.

TRIEDA

Keď oslabenia nakopnú za víťazstvom

Tím sa usilovne snaží o udržanie si štvrtého miesta v tabuľke, no čaká ho ťažká previerka schopností a odolnosti v podobe duelu na pôde bratislavského ašpiranta na majstrovský titul. V tejto situácii sa v stredu ocitli hráči Popradu. Túto previerku si mohli uľahčiť už v úvodnom dejstve, to by však museli využiť dve presilové hry, ktoré mali v tejto časti stretnutia k dispozícii, no nestalo sa. Do druhej tretiny vstúpili Kamzíci presne naopak, začali ju oslabením, keď si za hru so zdvihnutou hokejkou na dve minúty išiel oddýchnuť holandský legionár Mike Dalhuisen. Počas oslabenia sa však Slovanisti dopustili straty puku vo svojom útočnom pásme, čo umožnilo dvom kamzíkom zahájiť únik a zakončiť ho gólom v oslabení na 1:0. Konkrétne to bol prihrávajúci Handlovský a strelec Preisinger. Dalhuisenovi sa táto akcia jeho spoluhráčov v početnej nevýhode očividne páčila. Cítil, že by sa to mohlo zopakovať a chvíľu po svojom návrate z trestnej lavice si šiel opäť na dve minútky oddýchnuť za nedovolenie bránenie v hre. Pár sekúnd na to sa udiala obdobná situácia belasej straty puku a ponúknutý ofenzívny priestor tentokrát využili Zagrapan s Takáčom. Úvod druhej periódy a 2:0 pre Poprad. V prostrednej časti sa však skóre ešte menilo a po jej ukončení to bolo 3:1 v prospech hostí. V záverečnom dejstve oba celky pridali po jednom presnom zásahu, čo znamenalo, že Popradčanov čaká veselá cesta na východ republiky, ktorej dôvodom bolo cenné víťazstvo 4:2. Vraví sa, že oslabenie treba prežiť bez inkasovaného gólu, no popradskí hokejisti túto rutinu vylepšili a gólmi v oslabeniach sa naštartovali za tromi bodmi. Správny spôsob ako sa pripomenúť prvej trojke tabuľky.

Ukážková ofenzíva

Po westernovej prestrelke s MAC Ujbuda sa zvolenským hokejistom očividne zapáčili hojné gólové nádielky pre ich súperov. Dôkazom toho bolo práve uplynulých sedem dní, počas ktorých Bryndziari odohrali tri stretnutia a presadili sa v nich až sedemnásťkrát. Postupne si to odniesli protivníci ako Nitra, Trenčín a Nové Zámky. Najlepšie z vymenovaných tímov z toho vyviazli Corgoni, ktorí dokázali Zvolenu streliť tri góly a inkasovali ich päť. V následnom súboji miest spod hradov si hostia z Trenčína niesli domov šesť kúskov po prehre 1:6. V nedeľu domáci brankár Hollý za sebou zatiahol roletu a hokejistom z Nových Zámkov po zápase v šatni zaspieval kanárik. Zvolen 6:0 Nové Zámky. Fanúšikovia Zvolena majú dôvod na eufóriu z hry, ktorú poslednú dobu predvádzajú ich miláčikovia. Spomínaným Kamzíkom dýchajú po takýchto výkonoch na chrbát práve hráči spod Pustého hradu a boj o štvrté miesto bude ešte zaujímavý.

Tri góly za 148 sekúnd

Tretí ofenzívny príbeh našej triednej rubriky má nitriansky podpis. V utorok bolo na pláne stretnutie, v ktorom Nitra bojujúca o udržanie si siedmeho miesta pred nadstavbovou časťou Tipsport ligy privítala rozbehnutú mašinu, Zvolen. Prvá tretina priniesla bezgólovú taktickú bitku o body. V tej druhej sa Zvolenčania pomaly začali dostávať na koňa a po jej konci svietilo na tabuli skóre 2:0 v ich prospech. Pár minút po zahájení tretieho dejstva to bolo už 3:0 v prospech hostí. Corgoni však disponujú kvalitným útočným potenciálom a nechceli svoju kožu predať lacno. K naplneniu tohto úmyslu im pomohol dar v podobe presilových hier o dvoch hráčov. 53. minúta, presilovka 5 na 3 číslo jedna, gól Nitry na 1:3. 55. minúta, presilovka 5 na 3 číslo dva, gól Nitry na 2:3. Ani nie šesťdesiat sekúnd po vstrelení druhého domáceho presného zásahu je tu vyrovnávajúca trefa, tentokrát pri presile o jedného hráča. Takže tri ukážkovo využité početné prevahy a Corgoni sa dostali na roveň Bryndziarom. Tento duel síce v závere strhli na svoju stranu hostia, no efektivita presiloviek Nitry v poslednej perióde zápasu si zaslúži obdiv slovenského diváka a miesto v našej rubrike.

Hviezdička Kolenič

Dnes už tretíkrát spomínaný Zvolen má vo svojom kádri postupne brúsený diamant, a to mladého perspektívneho útočníka Jakuba Koleniča. Hokejista, ktorého rok narodenia je zlatým rokom pre slovenský hokej (2002), má takisto podiel na dobre namazanom zvolenskom stroji. Mladá puška najprv pomohla k piatkovému triumfu nad Trenčínom 6:1 dvomi asistenciami a v nedeľu pridala prihrávku na piaty zo šiestich gólov v sieti Nových Zámkov. Pre Jakuba to bola v tejto sezóne asistencia číslo sedem. Keď k tomu pridáme dva jeho strelené góly, tak je to pre tohto sedemnásť ročného hokejistu už deväť bodov v prebiehajúcom ročníku Tipsport ligy. Pred ním sa v dorasteneckom veku podarilo nazbierať za posledných desať rokov viac bodov v našej najvyššej hokejovej súťaži iba trom hráčom, ktorými sú Marko Daňo, Erik Černák a Marián Studenič. Tieto tri dobre známe mená slovenského hokeja boli následne draftované do NHL. Ako fanúšikovia slovenského hokeja veríme, že Jakub nezaspí na vavrínoch. Uvidíme akú cifru bodov bude mať na svojom konte na konci sezóny, no každopádne mu držíme palce a vyjadrujeme naše vrelé uznanie.

BIEDA

14 inkasovaných gólov a nula bodov

Posledných sedem dní v Tipsport lige nebolo príliš vydarených pre hokejistov Detvy. Všetko to začalo v utorok v dueli u maďarského protivníka z MAC Ujbuda. Hosťom sa síce podarilo štyrikrát rozvlniť sieť súperovho gólmana, no z tej vlastnej lovili puk až šesťkrát a na body to nestačilo. Následný domáci zápas proti Novým Zámkom nepriniesol žiadne gólové hody a ani domáce body. Prehra 1:3. V nedeľu hráči spod Poľany svojich fanúšikov nielenže nepotešili ani bodom, no dokonca ani gólom a keďže ich od Nitry obdržali päť, tak z toho bola opäť nula v kolónke bodov do tabuľky. Predposledný celok našej najvyššej súťaže túto sezónu vyhráva len sporadicky a tento týždeň toho bol, žiaľbohu, dôkazom. Detve držíme palce v ďalších bojoch, ale pochváliť ju teraz nemôžeme.

Diskutabilné rozhodnutie

Hokej je šport, ku ktorému vyburcované emócie určite patria, no niekedy však nastanú na ľade okolnosti, kedy je ich ťažké ovládať. Práve takáto situácia sa udiala v dueli medzi Popradom a Banskou Bystricou a jej hlavným aktérom bol Jordon Southorn . V 37. minúte stretnutia sa kanadskému ťahúňovi Baranov nepáčilo jedno z rozhodnutí arbitrov tohto zápasu a začal vehementne protestovať, za čo bol potrestaný. Pri odchode na trestnú lavicu v protestoch pokračoval, hokejkou udieral na plexisklo, aby ju následne odhodil smerom k rozhodcom aj s jeho rukavicami. Za incident prišli ďalšie tresty a Southorn už duel nedohral. Jordona určite nechcem haniť a z istého pohľadu športovca ho chápeme. Tento moment sme zaradili do rubriky „BIEDA“ skôr kvôli rozhodnutiu Disciplinárnej komisie SZĽH, ktorej trest pre daného hráča sa nám zdá minimálne diskutabilný. Obranca Baranov si odpykal svoj trest v podobe „stopky“ na dva zápasy. Vo výške trestu vraj zohrala úlohu aj údajná chyba v zápise o stretnutí a dohady o treste v hre. Len pre porovnanie, v roku 2016 dostal Ladislav Nagy za protesty voči rozhodnutiu arbitrov dištanc na osem zápasov a finančný trest vo výške 300€. Celú situáciu kanadského búrliváka si môžete pozrieť na videu.

Autor: Martin Lehotský, Grafika: Kristína Prievalská