Tipsportligisti na Nemeckom pohári

Po odohraní duelov 20. kola Tipsport ligy prerušila šnúru zápasov reprezentačná prestávka. Slovenská reprezentácia sa počas nej už tradične predstaví na Nemeckom pohári, ktorý sa odohrá 7. – 11. novembra v Krefelde. Do nominácie sa, ako už býva zvykom, dostali aj niekoľkí Tipsportligisti vrátane troch nováčikov, ktorí tak budú mať priestor na to, aby ukázali svoje prednosti a zaujali trénera Ramsayho.

O nominácii na podujatie sme Vás už informovali v grafike, hneď ako bola nominácia zverejnená, na nominovaných Tipsportligistov sa však v nasledujúcich riadkoch pozrieme trochu detailnejšie. Nemeckého pohára sa pôvodne malo zúčastniť 12 hráčov našej najvyššej súťaže v zložení – jeden brankár, traja obrancovia a osem útočníkov. Najvyššie zastúpenie spomedzi klubov mali HC Košice (5 hráčov), nasledovala HC 05 Banská Bystrica a HC Slovan Bratislava (oba tímy 2 hráčov) a po jednom hráčovi mali zastúpenie kluby HK Nitra, MHk 32 Liptovský Mikuláš a HK Dukla Trenčín. Zranenia a choroby hráčov si však vyžiadali výraznejší zásah do zostavy, a tak sa na Nemeckom pohári nepredstaví košické trio – Haščák, Chovan, Zeleňák, ospravedlnili sa aj Adam Lapšanský z Dukly Trenčín a Dávid Šoltés z Banskej Bystrice. Tým pádom sa zmenili aj pomery hráčov z jednotlivých Tipsportligových klubov. Najväčšie zastúpenie bude mať pomerne prekvapujúco HC 07 WPC Koliba Detva (3 hráči), po dvoch hráčoch budú mať mužstvá HC Košice, HK Nitra a HC Slovan Bratislava a po jednom hráčovi HC 05 Banská Bystrica a MHk 32 Liptovský Mikuláš. Na Nemeckom pohári sa napokon predstaví 11 hráčov našej najvyššej súťaže.

Brankár

Vo výbere Craiga Ramsayho sa v bráne predstaví Andrej Košarišťan. 25 – ročný brankár Košíc je v nominácii oprávnene, v lige podáva veľmi dobré výkony a patrí k najlepším brankárom. Úspešnosť jeho zákrokov sa aktuálne pohybuje na úrovni 93,77%, v 15 zápasoch inkasoval iba 1,71 gólu na zápas. Pre Košarišťana nejde o prvú nomináciu do “repre”, národný dres si obliekol aj počas minulej sezóny a svojimi výkonmi v troch zápasoch potvrdil svoje kvality. Na záverečný turnaj sa však nedostal, môže sa o to pokúsiť v aktuálnej sezóne.

Obrancovia

V obrane sa z Tipsportligistov predstaví trojica Štajnoch (Slovan Bratislava), Koch (HC Košice) a Martin Chovan (HC 07 WPC Koliba Detva). Reprezentačný debut tak ušiel košickému zadákovi Vojtechovi Zeleňákovi. Martin Štajnoch patrí k oporám zadných radov Belasých, navyše jeho prednosťou je to, že dokáže podporiť aj útočné snahy svojho mužstva. V aktuálnej sezóne skóroval v 18 zápasoch 5 – krát a v tomto ukazovateli patrí medzi najlepších obrancov ligy, čo by sa v reprezentačných podmienkach mohlo odzrkadliť napríklad v prípadných presilových hrách. V minulej sezóne odohral v reprezentácii 9 – zápasov, no na záverečný turnaj sa nedostal. S Nemeckým pohárom má však bohaté skúsenosti, predstaví sa na ňom už po tretí krát. Patrik Koch patrí ešte stále medzi mladých hokejistov, je však stabilným členom zadných radov Oceliarov, hoci sa mu v aktuálnej sezóne doteraz nepodarilo skórovať. V minulej sezóne svojimi výkonmi zaujal až na toľko, že sa prepracoval aj do nominácie na Majstrovstvá sveta. Či sa mu to podarí aj tentokrát, o tom môže realizačný tím reprezentácie presvedčiť znova. Posledným do trojice ligových obrancov je Martin Chovan. Aj on už má reprezentačné skúsenosti, v národnom tíme debutoval minulý rok a odvtedy si na svoje konto pripísal 10 zápasov v ktorých strelil jeden gól. Ide o nenápadného, ale spoľahlivého obrancu a to od neho očakáva aj realizačný tím. V drese Detvy v aktuálnej sezóne síce ešte neskóroval, no na konte má už 11 asistencii.

Útočníci

Najviac, až sedem hokejistov sa v aktuálnom výbere reprezentácie predstaví v útoku. Realizačný tím “zalovil” v piatich Tipsportligových mužstvách. V národnom drese uvidíme dvojicu z jednej z aktuálne najproduktívnejších útočných formácii v lige – Detvancov Petra Zuzina a Petra Šisovského. Nebyť choroby Jána Sýkoru, s vysokou pravdepodobnosťou by sa na Nemeckom pohári zúčastnila celá útočná trojica. Zatiaľ čo Peter Zuzin sa už v reprezentácii predstavil v desiatich zápasoch, pre Petra Šišovského to bude debut. Obom sa v lige nesmierne darí, svojimi gólmi a prihrávkami sa podielali na väčšine výhier Detvy v aktuálnej sezóne. Peter Zuzin si zatiaľ v 19-tich zápasoch pripísal 18 bodov za 8 gólov a 10 asistencii, Peter Šišovský ich má o dva menej, stačilo mu však na ne 14 zápasov (8 gólov a 8 asistencii). So záujmom teda môžeme sledovať, či sa ich zohratosť prejaví aj na zápasoch Nemeckého pohára. Dvojnásobné zastúpenie má v útoku aj HK Nitra, okrem Andreja Kollára dostal dodatočnú pozvánku aj Samuel Buček. Prvý menovaný odohral v nitrianskom drese 18 zápasov, v ktorých si na konto pripísal 5 gólov a 3 asisitencie. V A – mužstve reprezentácie sa doposiaľ ešte nepredstavil, na Nemeckom pohári tak bude ďalším debutantom. Samuel Buček sa po nevydarenej fínskej akvizícii vrátil naspäť do svojho materského klubu, v ktorom by chcel získať minuloročnú stratenú formu. Stihol odohrať 7 zápasov, pričom v nich získal 4 kanadské body za dva góly a dve asistencie. Prvé skúsenosti s reprezentáciou získal v priebehu minulej sezóny, na záverečný turnaj sa ale neprebojoval.
Útočné rady reprezentačného mužstva posilní aj hráč Banskej Bystrice, Mário Lunter. V aktuálnej sezóne je platným hráčom Banskej Bystrice, hoci nepatrí k jej bodovým lídrom, Barani využívajú najmä jeho ďalšie prednosti. V hodnotení +/- napríklad v 13 zápasoch získal 10 plusových bodov. V Krefelde sa okrem neho predstaví tiež Tomáš Zigo, jeden z lídrov útoku Slovana Bratislava. Z aktuálne nominovaných Tipsportligových útočníkov sa Zigo radí k tým najskúsenejším. Doposiaľ si pripísal 3 góly v 18 zápasoch reprezentácie, na Nemeckom pohári si môže svoje strelecké konto obohatiť o ďalšie, ak sa mu svoju streleckú formu z ligy podarí preniesť aj do Nemecka. Nomináciu ligových hráčov uzavrieme Jakubom Sukeľom, tretím reprezentačným debutantom v aktuálnej nominácii. Pôvodne sa z dvojice Sukeľovcov mal predstaviť len Jakub, pôsobiaci v Liptovskom Mikuláši. Dodatočnú pozvánku napokon dostal aj reprezentačne skúsenejší Matúš Sukeľ a tak sa tieto dvojičky predstavia v reprezentácii po prvý krát. I keď sa Liptákom v lige zatiaľ nedarí, Sukeľ patrí k tým najproduktívnejším v rámci svojho mužstva. V 18-tich zápasoch získal 7 kanadských bodov za 6 gólov a jednu asistenciu. Či si spolu zahrajú v jednom útoku je nateraz otázne, odpoveď sa dozvieme už v najbližších zápasoch. Reprezentácia sa predstaví už dnes o 16:15 proti Švajčiarsku, následne nás potom čaká zápas proti B – výberu Ruska (v sobotu o 16:30) a turnaj zakončíme zápasom s domácim Nemeckom (v nedeľu o 14:30).

Autor: Radovan Slávik
Grafika a fotografie: Kristína Prievalská, Denis Sivák

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*