Tímy, ktoré v minulosti pôsobili v Tipsportlige – MHC Martin

V najnovšom článku zo série tímov, ktoré v minulosti pôsobili v najvyššej súťaži, sme sa bližšie pozreli na bohatú históriu, ale aj smutný koniec klubu zo severného Slovenska – MHC Martin. Fanúšikovia tohto klubu majú určite na čo spomínať, či už ide o úspešnejšie obdobia so ziskom medailí, alebo menej úspešné fázy, či play – off série, z ktorých niektoré sa zapísali aj do histórie slovenského klubového hokeja. Virtuálne sme sa teda vydali do Turca, aby sme si v skratke pripomenuli tradičný slovenský hokejový klub. Zaspomínajte si naň aj Vy!

Mesto Martin patrí k tým slovenským mestám, ktoré majú dlhú hokejovú tradíciu. Prvý hokejový klub vznikol v Turci už v roku 1932 s názvom Slávia Martin, neskôr sa v súťažiach objavoval pod rôznymi názvami, napríklad ŠK, Sokol, Hutník, ZŤS a Martimex. Od roku 2000 klub pôsobil pod názvom MHC Martin a MHC Mountfield Martin, avšak z dôvodu finančných problémov klub po sezóne 2016/2017 po 85 rokoch zanikol. Seniorský hokej v Martine následne prebral v roku 2018 novovzniknutý klub – HK Martin, a tak hokejová tradícia v tomto severoslovenskom meste môže pokračovať aj naďalej. Hoci klub nikdy nedosiahol výraznejšie úspechy, je známy svojimi početnými a oddanými fanúšikmi, ktorí v hojnom počte navštevujú zápasy aj po vypadnutí z najvyššej súťaže. Vráťme sa však ešte do časov minulých.

Prvé výraznejšie úspechy zaznamenal martinský klub až po postupe do 1. SNHL. Tradičný účastník druhej najvyššej súťaže sa prvýkrát predstavil na tejto úrovni v sezóne 1970/1971, kedy došlo k rozšíreniu 1. SNHL, a ligu doplnil aj so Zvolenom, Dubnicou nad Váhom a Prešovom. Martinčania sa tu však dlho “neohriali” a hneď v premiérovej sezóne z ligy aj vypadli. Vrátiť sa im podarilo v najkratšom možnom čase a od sezóny 1972/1973 boli dlhodobým účastníkom 1. SNHL, s jednou prestávkou v sezóne 1989/1990, až do konca existencie tejto ligy. Najúspešnejšie obdobie Martina v 1. SNHL bolo v rokoch 1983 -1987, kedy sa mužstvu podarilo vybojovať 4 medaily – 2 strieborné (1983/1984, 1985/1986) a 2 bronzové (1984/1985, 1986/1987). Úspech z tohto obdobia sa podarilo zopakovať aj v sezónach 1991/1992 a 1992/1993. ZŤS Martin sa však nikdy neprebojoval tak vysoko, aby si mohol zahrať baráž o celoštátnu ligu. Do najvyššej súťaže sa mohol pozrieť až po vzniku samostatnej slovenskej extraligy v roku 1993.

Martinčania ponúknutú šancu využili hneď v prvom ročníku najvyššej súťaže a umiestnením sa na 4. mieste ligovej tabuľky si vybojovali účasť v historicky prvom play – off v ére samostatnosti SR. V tejto vyraďovacej časti, hranej len na semifinále a finále, narazili Martinčania na najlepší celok ligy – Duklu Trenčín. Na Vojakov nestačili a semifinálovú sériu prehrali výsledkom 1:3 na zápasy. V súboji o tretie miesto sa stretli s druhým porazeným semifinalistom – Slovanom Bratislava, ktorý prekvapivo zdolali 2:1 na zápasy a v Martine sa tak mohli tešiť zo zisku bronzových medailí hneď v prvom ročníku najvyššej súťaže. Nasledujúce obdobie prinieslo viac – menej stabilnú účasť v extralige, pričom klub z Martina patril k tímom, ktoré sa umiestňovali v strede ligovej tabuľky. To zabezpečovalo pravidelnú účasť bielo – modrých v play – off. V sezóne 1994/1995 sa Martimex ZŤS Martin umiestnil na 6. mieste, keďže v druhom ročníku extraligy bolo vo vyraďovacej časti na programe už aj štvrťfinále, Martinčania si v ňom zabezpečili účasť. Hneď v prvom kole však narazili na tretí Slovan Bratislava, ktorému podľahli 0:3 na zápasy. Nasledujúca sezóna bola pre Martin úspešnejšia, po základnej časti skončili na treťom mieste, v prvom kole play – off narazili na Nitru, ktorú zdolali 3:1 na zápasy. V semifinále na Martin čakala trenčianska Dukla a Stredoslováci si s ňou opäť nedokázali poradiť (1:4 na zápasy). Následne sa zopakovala situácia spred dvoch rokov, v súboji o tretie miesto narazil Martin na Slovan, a tentokrát boli práve Martinčania tí, čo ťahali za kratší koniec a Slovanu podľahli 1:3 na zápasy, Martin skončil na štvrtom mieste.

Sezóna 1996/1997 sa hrala nadstavbovým spôsobom, vo vyraďovacej časti sa začínalo až semifinálovými súbojmi. Do tých sa prebojovali aj martinskí hokejisti, ale, opäť narazili na Duklu Trenčín a opäť si s ňou nedokázali poradiť. Takmer pravidelný postup Martina do vyraďovacej fázy sa zopakoval aj tentokrát, Martinčania sa pokúsili zabojovať o tretie miesto. Avšak opäť neúspešne, s bronzovou medailou skončil HK Poprad. V ďalšej sezóne vystavili Martinu stopku Košice, štvrťfinálový súboj zvládli jednoznačne, výsledkom 3:0 na zápasy. Sezóna 1998/1999 bola pre Martin, ako aj pre niekoľko ďalších klubov z dôvodu znižovania počtu účastníkov, kritická. Martin baráž nezvládol a spolu s ďalšími klubmi putoval do 1. ligy. Z nich bol práve Martin tým, ktorý si už v nasledujúcej sezóne vybojoval miestenku späť do najvyššej súťaže, v ktorej nahradil priamo vypadávajúcu Spišskú Novú Ves.

Obdobie od návratu Martina do extraligy až do roku 2004 nebolo pre martinský seniorský hokej príliš úspešné. Hoci sa prebojovali do vyraďovacej časti dvakrát, ani v jednom prípade sa nedostali ďalej, než do štvrťfinále. V prvom prípade bol nad ich sily HKM Zvolen (0:3 na zápasy), v druhom HC Košice (0:4 na zápasy). Neúspešné obdobie zakončili hráči MHC Martin vypadnutím do 1.ligy, v extralige ich nahradil Spartak Dubnica nad Váhom. Návrat Martina do extraligy bol síce netradičný, no pomerne rýchly. Napriek tomu, že posledný HK Spartak Dubnica nad Váhom si v baráži s HC VTJ Topoľčany udržal extraligovú príslušnosť, kvôli ekonomickým problémom odpredal extraligovú licenciu práve Martinu. Od sezóny 2005/2006 bol tak MHC Martin opäť súčasťou najvyššej súťaže. Výsledkami ale príliš nenadchol, a hoci vo vyrovnanom ročníku ligy získal 43 bodov, obsadil posledné miesto. Na deviaty Liptovský Mikuláš však strácal iba jediný bod. V baráži čakali na Martinčanov Topoľčany, prvoligista ale kvalitatívne na extraligu nedozrel a MHC Martin si výsledkami 4:0 na zápasy obhájil ligovú príslušnosť. Lepšieho tabuľkového umiestnenia sa v Martine dočkali až v ročníku 2006/2007, kedy MHC obsadil 5. miesto. To znamenalo štvrťfinálový súboj s Duklou Trenčín, MHC Martin opäť nedokázal vyhrať ani jeden zápas a s neobľúbeným súperom vypadol (0:4 na zápasy).

V nasledujúcej sezóne obsadili martinskí hokejisti 3. miesto v tabuľke po základnej časti, no osud vo vyraďovacej časti opäť zariadil stretnutie s Duklou Trenčín. Tentokrát bol práve klub z Turca favoritom na postup do ďalších súbojov. MHC túto pozíciu aj potvrdzoval, zvládol oba domáce zápasy a aj prvý na ľade Trenčanov. Za stavu 3:0 na zápasy dokázali Trenčania vyhrať zápas číslo 4 a sériu sa im podarilo presunúť do Turca. Väčšina fanúšikov očakávala úspešné ukončenie série zo strany domácich, no nestalo sa tak. Dukla zvíťazila 5:4 po samostatných nájazdoch a séria sa presunula opäť do Trenčína. Aj tretí zápas v rade dokázali Vojaci vyhrať a z jasnej série bola nakoniec obrovská dráma. V Martine si ale nepripúšťali nič iné, ako postup do semifinále, výhodou malo byť aj domáce prostredie. Dukla, posilnená víťazstvom troch zápasov v rade a vyrovnaním série, bojovala o postup aj v siedmom dueli, a tretí krát doviedla zápas do predĺženia. Žiaľ, zlomiť trenčianske prekliatie v play – off, sa hráčom Martina nepodarilo ani po piaty krát. Hokejový osud to po 30 sekundách predĺženia, ďalekonosnou strelou spoza modrej čiary, zariadil inak. Odrazený puk, ktorý si do brány zrazil brankár Lakosil, rozhodol o postupe Dukly Trenčín do semifinále a otočení série z 0:3 na 4:3 na zápasy, prvýkrát v histórii slovenskej najvyššej súťaže.

V ďalšej sezóne narazil Martin v play – off na Slovan Bratislava, pričom opäť ťahal za kratší koniec (1:4 na zápasy), sezóna 2009/2010 bola pre hráčov z Turca úspešnejšia. Vo štvrťfinále porazili Skalicu (4:3 na zápasy), semifinále už ale prinieslo prehru s HC Košice (1:4), Martinčania sa vďaka vyradeniu druhej Banskej Bystrice siedmou Nitrou, mohli po dlhej dobe opäť tešiť aspoň z bronzových medailí. Išlo o posledný medailový úspech MHC Martin doposiaľ. Nasledujúce dve sezóny priniesli 9. miesto, sezóna 2012/2013 dokonca miesto desiate a barážový súboj s Bardejovom. Ten zvládli bielo – modrí iba tesne 4:3 na zápasy, pričom rozhodujúci siedmy zápas skončil výsledkom 4:3 pre MHC Mountfield Martin až po samostatných nájazdoch. Na Martin potom čakali tri štvrťfinálové vypadnutia (dvakrát s Košicami 0:4, raz s Nitrou 1:4). Sezóna 2016/2017 bola pre Martin úspešnejšia, no mala trpký koniec. Síce si bielo – modrí prekvapujúco dokázali poradiť vo štvrťfinále s Košicami (4:2 na zápasy), v semifinále už nestačili na neskoršieho majstra, Banskú Bystricu (1:4). Konečné štvrté miesto mohlo byť klubovým úspechom, ten však zatienili finančné problémy klubu, ktoré vyvrcholili nepridelením Tipsportligovej licencie a následným zánikom klubu.

Po ročnej pauze, kedy sa seniorský hokej v Martine hral pod záštitou ženského hokejového klubu, vznikol klub HK Martin, ako pokračovateľ tradície seniorského hokeja v Turci. Klub s novým názvom, logom aj filozofiou sa z druhej ligy, kde vytváral divácke rekordy v návštevnosti, najrýchlejším možným spôsobom prebojoval do 1. ligy. Aj tu bol pomerne úspešný, hneď vo svojej prvej sezóne v tejto súťaži sa dostal do finále, kde však nestačil na Duklu Michalovce. Tradičný klub z najvyššej súťaže má ambície vrátiť sa na túto úroveň. V aktuálne nedohranej sezóne patril Martin k jedným z ašpirantov na postup, kvôli nedokončeniu druhej najvyššej súťaže do Tipsport ligy v sezóne 2020/2021 nepostupuje žiaden klub. Martinčania sa však o to určite budú pokúšať i v tej nasledujúcej sezóne.

Autor: Radovan Slávik
Grafika: Kristína Prievalská

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*