Tímy, ktoré v minulosti pôsobili v Tipsportlige – HK VTJ Spišská Nová Ves

Zo série tímov, ktoré v minulosti pôsobili v najvyššej súťaži, sme sa bližšie nepozreli ešte na dva kluby – Spišskú Novú Ves a Žilinu. Spišská Nová Ves patrí k tradičným hokejovým baštám nie len na východnom Slovensku, ale na celom území republiky. Patrí ku klubom, ktorých vznik sa datuje približne 90 rokov dozadu, v prípade celku zo Spiša ide o rok 1932, nepatrí preto k úplne najstarším slovenským klubom. Z hľadiska úspešnosti, respektíve k ligovej príslušnosti, patrí do kategórie tradičných klubov, v minulosti 1. SNHL, dnes 1. ligy (SHL). V začiatkoch samostatnej slovenskej najvyššej súťaže, však zažil spišskonovoveský hokej aj etapu účasti v najvyššej súťaži.

Spomínané začiatky v roku 1932 boli pre hokejistov na Spiši ťažké, podobne ako aj v iných kútoch Československa. Tím s názvom AC Spišská Nová Ves, sa začal rozvíjať až po druhej svetovej vojne, v tomto období sa však už klub nazýval Lokomotíva Spišská Nová Ves. V začiatkoch bol účastníkom 2. SNHL – skupiny Východ, v ktorej sa mu podarilo zvíťaziť v siedmich sezónach, čo mužstvu zabezpečovalo účasť v druhej najvyššej súťaži – 1. SNHL. V tomto období sa tu ale hokejisti Spišskej Novej Vsi dlhodobejšie udržať nedokázali a pravidelne pendlovali medzi 1. a 2. SNHL. Etapa stabilizácie klubu v druhej najvyššej súťaži prišla v období okolo roku 1980 a následne až v deväťdesiatych rokoch. Celkovo pôsobila Lokomotíva Spišská Nová Ves, v druhej najvyššej súťaži vrámci Československa, dovedna v 13 – tich sezónach, avšak okrem názvu Lokomotíva aj s názvami Železničiar – Stavbár, Geológ – Stavbár a Štart Spišská Nová Ves. Najväčšie úspechy – 2. a 3. miesto – sa tomuto tímu podarilo získať v sezónach 1990/1991 a 1991/1992.

Účasť mužstva zo Spiša v najvyššej slovenskej súťaži sa tímu podarilo vďaka šiestemu miestu v 1. SNHL v poslednej sezóne tejto ligy. Prvá sezóna našej najvyššej súťaže tak bola aj s prítomnosťou Spišskej Novej Vsi, už s názvom HK VTJ. V ročníku 1993/1994 sa Spišiakom podarilo umiestniť na siedmom mieste, avšak vzhľadom na formát play – off, ktoré sa konalo len s účasťou štyroch najlepších mužstiev, sa do vyraďovacej fázy neprebojovali. Nasledujúca sezóna bola pre Spišskú Novú Ves neúspešná, desiate miesto znamenalo priamy zostup do 1. ligy. Návrat do extraligy bol však rýchly, Spišská Nová Ves sa vrátila hneď v nasledujúcej sezóne, k čomu dopomohlo víťazstvo v 1. lige a následná prelínacia súťaž prvých štyroch prvoligistov a dvoch extraligistov. V prelínacej časti o postup si v spomínanej konkurencii najlepšie počínali práve Spišiaci, v mini tabuľke šiestich tímov si vybojovali prvé miesto a zabezpečili tým postup do extraligy.

Sezóna 1996/1997 priniesla Spišskej Novej Vsi znova siedme miesto, formát ligy však opäť neznamenal priamy postup do play – off, ktoré pozostávalo, rovnako ako v prvej sezóne, zo semifinále a finále. Do vyraďovacej časti postúpilo prvých šesť mužstiev, tímy na siedmom až desiatom mieste sa v baráži o extraligu stretli so štyrmi najlepšími z 1. ligy. HK VTJ Spišská Nová Ves si tretím miestom v baráži zachovala extraligovú príslušnosť aj na ďalšiu sezónu. V tej sa konečne do vyraďovacej časti pozreli aj Spišiaci, hoci až z ôsmeho miesta. V play – off narazili na prvý Slovan Bratislava, favorit bol teda jasný. V historicky prvom play -off Spišskej Novej Vsi, nezaznamenali hokejisti zo Spiša ani jeden víťazný duel, so Slovanom, neskorším majstrom sezóny 1997/1998, prehrali v sérii 0:3 na zápasy.

Podobná situácia sa zopakovala aj o rok neskôr, hoci postup do play – off bol o niečo náročnejší. Priamy postup si zabezpečilo prvých šesť tímov, zvyšných šesť mužstiev spolu s dvoma najlepšími prvoligistami si zahralo baráž, z ktorej prvý dvaja zároveň postupovali aj do vyraďovacej časti a doplnili tak prvú šestku úspešnejších. Ôsme miesto si obhájila Spišská Nová Ves, do play – off sa prebojovala spolu so siedmym Popradom. Spišiaci však opäť narazili na Slovan Bratislava a opäť nedokázali nad týmto súperom ani raz zvíťaziť. Tri zápasy priniesli tri prehry a HK VTJ sa so sezónou 1998/1999 rozlúčili znovu s ôsmym miestom. Aj sezóna 1999/2000 priniesla Spišskej Novej Vsi ďalšie ôsme miesto, v tomto prípade to však, vzhľadom na menší počet účastníkov extraligy, znamenalo posledné miesto a priamy zostup do 1. ligy. Spišskú Novú Ves nahradil v extralige MHC Martin. Do extraligy sa HK VTJ vrátilpo dvojročnej prestávke. V ročníku 2001/2002 si Spišská Nová Ves vybojovala víťazstvom v 1. lige barážovú miestenku. V prelínacej časti sa stretla s tímom MHC Nitra a víťazstvom 4:2 na zápasy si zabezpečila účasť v extralige v sezóne 2002/2003. Ani táto sezóna však pre Spišskú nebola úspešná, dalo by sa skôr povedať, že dosiaľ najhoršia. Spišiaci obsadili posledné desiate miesto, pričom so skóre 86:241 dokázali zvíťaziť iba 4 krát. Neznamenalo to nič iné, ako vypadnutie, zhodou okolností nahradila Spišskú Novú Ves práve Nitra.

Obdobie od roku 2003 do roku 2009 znamenalo pre HK účasť iba v 1. lige. Sezóna 2008/2009, v ktorej Spišská Nová Ves dokázala vyhrať 1. ligu, znamenalo dlho očakávanú šancu na návrat do najvyššej súťaže. Pre získanie extraligovej miestenky však bolo nutné v baráži zdolať MHK SkiPark Kežmarok. Atraktívne regionálne derby zápasy medzi Kežmarkom a Spišskou Novou Vsou pútali pozornosť najmä u víťaza 1. ligy. S mohutnou podporou z tribún dokázala Spišská Nová Ves svojho regionálneho rivala zdolať a vybojovať si postup do extraligy. Víťazstvom 4:1 na zápasy nahradila Spišská Nová Ves Kežmarok v najvyššej súťaži. Sezóna 2009/2010 ale určite nebola podľa predstáv tímu zo Spiša. Obsadenie 11. miesta po základnej časti znamenalo priame vypadnutie späť do 1. ligy aj spolu s 12. Liptovským Mikulášom, a to z dôvodu znižovania počtu tímov v extralige v nasledujúcej sezóne. Od sezóny 2010/2011, teda už 10 rokov, je HK Spišská Nová Ves stabilnou súčasťou 1. ligy, resp. SHL. Patrí k mužstvám, ktoré sa umiestňujú prevažne v strede tabuľky, najväčším úspechom v tomto období bolo 2. miesto v sezóne 2014/2015, ktoré ale z hľadiska postupu do najvyššej súťaže nemalo žiadny význam.

HK Spišská Nová Ves je v súčasnosti stabilným klubom na slovenskej hokejovej scéne, s dlhodobým cieľom a snahou postupu do najvyššej súťaže. Káder je tvorený prevažne mladými hráčmi, doplnený o skúsených odchovancov spišskonovoveského hokeja, na čele s mladým trénerom Richardom Rapáčom a s fungujúcou mládežníckou štruktúrou. Je preto možné, že v budúcnosti sa fanúšikovia zo Spiša opäť dočkajú účasti svojho obľúbeného klubu v najvyššej súťaži, tak ako tomu bolo aj v minulosti. Dostatočnou motiváciou môže byť napríklad pokus o zlepšenie doterajších výsledkov tohto hokejového klubu v ére samostatnosti SR, ktorým je siedme miesto a dve účasti vo vyraďovacej fáze, v ktorej však v extralige ešte neokúsili chuť víťazstva. Budeme držať palce!

Autor: Radovan Slávik
Grafika: Kristína Prievalská

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*