Tímy, ktoré v minulosti pôsobili v Tipsportlige – HK Spartak Dubnica nad Váhom

Rovnako ako počas minulého “hluchého” obdobia medzi sezónami, aj v tom aktuálnom pokračujeme sériou článkov o tímoch, ktoré v minulosti pôsobili v najvyššej súťaži. Po aktuálne skončenej sezóne nám pribudol jeden nový klub – Michalovce. Ten však bude súčasťou najvyššej súťaže aj na budúci rok, preto sa teraz pozrime na iný klub, s ktorým si aj spomenuté Michalovce donedávna merali sily – tradičný klub z Považia a liaheň slovenských hokejových talentov – HK Spartak Dubnica nad Váhom. Dubnica sa tak pridáva k trojici Skalica, Piešťany a Kežmarok, ktoré sme si pripomenuli na konci minulého leta.

Že mesto Dubnica nad Váhom právom patrí na hokejovú mapu Slovenska, o tom niet pochýb. Hoci pre veľa, najmä mladších fanúšikov slovenského hokeja a Tipsportligy, tento klub nie je natoľko známy. Nemožno sa čudovať, dubnický klub v najvyššej slovenskej súťaži doposiaľ veľa vody nenamútil, no napriek tomu pre ligu, a nie len pre ňu, vychoval nespočetné množstvo hráčov.

Začiatky dubnického hokeja neboli nijako výnimočné. Klub vznikol v roku 1942 s názvom ŠK Dubnica nad Váhom, spočiatku hrával na prírodnom ľade, v šesťdesiatych rokoch začali v meste s výstavbou štadióna. V tomto období hrával II. slovenskú národnú hokejovú ligu, neskôr v sedemdesiatych rokoch sa prebojoval do I. slovenskej národnej hokejovej ligy, kde sa klubu celkom darilo. Za 23 ročníkov získal 12 medailí, 8 z nich bolo bronzových, 2 strieborné a 2 zlaté. Po osamostatnení SR bol dokázal v sezóne 1993/1994 v 1. hokejovej lige zvíťaziť a zabezpečiť si tak postup do extraligy. V nej nahradil priameho zostupujúceho, ktorým bol v sezóne 1993/1994 klub ZTK Zvolen.

V prvej sezóne v extralige sa mužstvo prebojovalo do play – off, postúpilo z ôsmeho miesta. Vo štvrťfinále ho však nečakal ľahký súper – víťaz základnej časti, susedná Dukla Trenčín. Atraktívne derby súboje ale mali jasného favorita, ktorý to dokázal potvrdiť aj na ľade – Dukla zvíťazila vo všetkých troch zápasoch a jednoznačne postúpila do semifinále. V prvom štvrťfinálovom zápase dokonca rozstrieľala svojho súpera vysoko 11:3, no zvyšné zápasy už boli vyrovnané. Spartak Dubnica nad Váhom sa tak v prvej extraligovej sezóne musela uspokojiť s ôsmym miestom.

Druhá sezóna sa po základnej časti skončila pre Dubnicu o máličko lepšie, v 36 zápasoch získala 31 bodov a umiestnila sa na 7. mieste. Hokejový osud to však zariadil tak, že sa v prvom kole play – off opäť stretla s Duklou Trenčín. Spartak na svojho “veľkého suseda” ani v sezóne 1995/1996 nedorástol a znovu podľahol v sérii 3:0 na zápasy. No minulosť sa zopakovala aj pre Duklu a vo finále, rovnako ako rok predtým, podľahla Košiciam, ktoré obhájili majstrovský titul. V tejto sezóne sa odohrali zápasy aj o konečné umiestnenie, a tak bola pre Dubnicu nádej aj na piate miesto. V dvoj zápase s HC Nitra ale prehrala oba duely, a dostala sa do pozície, kde musela obhajovať siedme miesto zo základnej časti. Aj v zápase o siedme miesto ťahal Spartak za kratší koniec, tentokrát bol premožiteľom Liptovský Mikuláš, a hoci hrala Dubnica doma, prehrala oba zápasy. V konečnom zúčtovaní tak neprekročila svoj tieň a zopakovala umiestnenie z predchádzajúcej sezóny.

Sezóna 1996/1997 nebola pre Dubnicu príliš úspešnou. Hoci znovu skončila po základnej časti na ôsmom mieste, ktoré by v predchádzajúcich ročníkoch znamenalo postup do play – off (v ktorom by sa zhodou okolností po tretí krát stretla s trenčianskou Duklou), formát ligy bol pre tento ročník iný. Mužstvá na 7. až 10. mieste išli do baráže, kde sa stretli so štvoricou najlepších z 1. ligy. Osmičku tvorili nasledujúce tímy: VTJ Spišská Nová Ves, Spartak Dubnica nad Váhom, MHC Nitra, ŠK Iskra Banská Bystrica, HK 36 Skalica, HKm Zvolen, HC MEZ VTJ Michalovce a HK Dragon Prešov. Extraligovú príslušnosť si zachránila Nitra a Spišská Nová Ves, na úkor Banskej Bystrice a Dubnice nad Váhom postúpil Zvolen a Skalica. Spartak skončil v barážovej tabuľke na predposlednom mieste a na udržanie sa v lige strácal osem bodov. Nasledovalo obdobie dlhých siedmych rokov pre dubnický hokej bez účasti v extralige, i keď sa o to Spartak niekoľkokrát pokúšal v baráži.

Podarilo sa to napokon až v sezóne 2003/2004, v ktorej Dubnica nad Váhom vyhrala 1. ligu, v ktorej vo finále play – off porazila mužstvo z Prievidze a zabezpečila si miestenku v extralige pre sezónu 2004/2005. Tím Dubnice, už pod názvom HK Dubnica nad Váhom, nemal vo svojom kádri výrazné mená a do najvyššej súťaže vstupoval najmä s cieľom udržať sa a prípadne sa dostať do play – off. Žiaľ, Dubnica bola počas celej sezóny “fackovacím panákom”, dokázala zvíťaziť iba v 4 stretnutiach a dokopy získala 14 bodov. Zaujímavé je aj skóre – 93:236. To nemohlo znamenať nič iné, ako umiestnenie sa na poslednej priečke v tabuľke. Na ôsmy Liptovský Mikuláš strácala Dubnica neuveriteľných 50 bodov. Nasledovala baráž, ktorá priniesla zaujímavé zápasy s Topoľčanmi. Dubničania si počínali dobre, v baráži zvíťazili 4:2 na zápasy, pričom svojho súpera viackrát deklasovali. Tým si klub z Považia zabezpečil miestenku aj na ďalšiu extraligovú sezónu. V tej sa však, žiaľ, už neukázal. Ekonomické problémy spojené aj s účasťou v najvyššej súťaži, donútili klub licenciu predať. Seniorský hokej padol v Dubnici na kolená a na pár rokov prišiel útlm seniorského hokeja v meste. Reštart prišiel v sezóne 2007/2008, kedy MHK Dubnica znovu začala v druhej lige, no postupne sa etablovala a postup do prvej ligy prišiel v sezóne 2013/2014. Od tejto sezóny pôsobí MHK Dubnica v prvej lige, kde sa pravidelne umiestňuje v strede tabuľky. V poslednom období však klub opäť dobehli ekonomické problémy a už aj dohratie aktuálnej sezóny bolo ohrozené už v priebehu jesene, no situáciu sa v klube podarilo stabilizovať. Otázne bude, či zvládne aj aktuálnu krízu.

MHK Dubnica, dnes už pod názvom MHK TSS GROUP Dubnica tak počas svojho pôsobenia odohrala v štyroch sezónach v najvyššej súťaži niekoľko zápasov, výraznejší úspech sa však klubu nepodaril, počas celého obdobia je klub v tieni svojho neďalekého slávnejšieho suseda, Dukly Trenčín. Za úspech dubnického hokeja je však možné považovať množstvo odchovancov, ktorý z tohto klubu vzišli. Spomenieme len zopár z nich – Tomáš Kopecký, Tomáš Tatar, bratia Pavlikovskí, Mário Bližňák, Ivan Baranka, Marek Hovorka, Roman Stantien, Juraj Majdan, Peter Šišovský a samozrejme množstvo ďalších. Zabudnúť na záver nesmieme ani na Pavla Demitru, ktorý je takisto odchovancom dubnického hokeja.

Autor: Radovan Slávik
Grafika: Kristína Prievalská

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*