TIMEOUTSK HODNOTENIE: Ako sa darilo tipsportligistom na Kaufland Cupe?

Slovenská reprezentácia pod vedením skúseného Craiga Ramsayho zažila posledný prípravný reprezentačný turnaj. V Bratislave sa na domácom Kaufland Cupe predstavil výber Bieloruska a “béčko” Ruska a po výsledkoch 2:1sn a výhre 5:1 sme pred zrakmi našich fanúšikov mohli dvihnúť nad hlavu trofej. Vo výbere si opäť zahralo aj množstvo hráčov z domácej Tipsport Ligy, no a ako býva zvykom, naša redakcia sa pozrela na ich výkony v oboch stretnutiach.

Hneď na úvod treba otvorene povedať, že nikomu nemožno uprieť obrovskú snahu. Hráči sú si vedomí svojej šance zabojovať o finálne miestenky na tohtoročných Majstrovstvách sveta a tomu odpovedala aj ich bojovnosť a nasadenie. Najmä druhý zápas proti Rusku splnil azda všetky kritériá a bolo to z našej strany parádne predstavenie.

V hodnoteniach po Nemeckom, resp. Švajčiarskom pohári sme hráčov hodnotili aj známkami, no pre tentokrát sme sa rozhodli číselné hodnotenie vynechať.

Andrej Košarišťan

Na prekvapenie mnohých sa v nominácii znovu objavil Andrej Košarišťan, a to aj napriek tomu, že v Nových Zámkoch v ostatnom období toho veľa neodchytal. Jeho miesto v nominácii musel obhajovať samotný Ján Lašák, no napokon sa “Košo” obhájil sám, štýlom jemu príznačným. Nastúpil v ťažkom zápase proti Bielorusom, kde výkon hráčov pred ním nebol úplne optimálny a často musel hasiť chyby spoluhráčov. Zápas mu však vyšiel na výbornú. Predviedol pozorný výkon, nedovolil súperom žiadne dorážky, puky si okamžite sťahoval k sebe. V predĺžení si postavil tyčky najlepšie ako sa len dalo, aby následne v samostatných nájazdoch predviedol svoje umenie. S maximálnym pokojom vychytal všetky nájazdy a priviedol nás tak k víťazstvu. Vo všetkých jeho tohtosezónnych reprezentačných zápasoch podal excelentné výkony a realizačnému tímu tak musí neuveriteľným spôsobom zamotávať hlavy. Kvalitných brankárov totiž máme dosť, lenže Košo si svoje miesto vždy zastal a miestenku na MS by si zaslúžil.

Martin Chovan a Patrik Koch

Obaja obrancovia to majú na medzinárodnom fóre náročné. Hokej je o triedu rýchlejší, na všetko majú oveľa menej času. Navyše Bielorusi aj Rusi boli extrémne nepríjemní v súbojoch, hralo sa tvrdo, dohrávali sa súboje. Martin Chovan predviedol o čosi výraznejší výkon, najmä v prvom zápase. Vedel podporiť ofenzívu, šancu dostal aj na presilovke. Patrik Koch sa zdal byť najmä spočiatku trochu nervóznejší, no v zápase proti Rusku už bol viac vo svojej koži a ukázal niečo aj zo svojej tvrdosti. Najmä Martin Chovan však zrejme dodržuje viacero vecí, ktoré tréneri od svojich zverencov požadujú.

Rastislav Špirko a Patrik Lamper

Začneme dvojicou hráčov, ktorí, žiaľ, pre zranenia z prvého zápasu nemali šancu ukázať svoje kvality aj proti Rusku. Najmä Rasťo Špirko bol v prvom zápase mimoriadne nebezpečným hráčom. Síce nebol dominantný na vhadzovaniach, v ostatných činnostiach vynikal a patril k tomu najlepšiemu z nášho výberu. Keď bol na puku, vytváral nebezpečenstvo a bol blízko gólu.

Patrik Lamper vynikal v tom, v čom obvykle vyniká. Pre obrancov súpera je nepríjemný hráč pre svoj dôraz, neustály forčeking. Je to bojovník, akého potrebuje každé mužstvo. Jeho miesto je skôr v checking line, no keď je na puku, snaží sa ísť priamo do bránkového priestoru, čo sa mu vlastne stalo aj osudným. Pri svojom “nálete” na bránu Bieloruska utrpel zranenie a zo zápasu si odniesol zlomený nos.

Ako sme však informovali aj na našom Instagrame, zranenie Špirka sa zdá byť vážnejšie a odhadovaná dĺžka liečby bude zrejme 6-8 týždňov. Obom prajeme skoré uzdravenie.

Milan Kytnár

Kytnár zažíva zrejme svoju životnú sezónu a svoje výkony si dokázal preniesť aj do najcennejšieho dresu. Jeho výkony zdobí bojovnosť, kvalitný forček, je nepríjemný v predbránkovom priestore, ťažko odstaviteľný od puku. Už zápas proti Bielorusku mohol v samotnom závere rozhodnúť. Proti Rusku nadviazal na svoj výkon a podieľal sa na dôležitom, víťaznom góle v presilovej hre. Najprv vyhral dôležité vhadzovanie, aby následne skvelo clonil pred brankárom, čo dokonale využil svojou strelou Matej Paulovič.

Michal Chovan

Ďalší z plejády hráčov HKM Zvolen, ktorý v najcennejšom drese nesklamal. Hral s obrovským prehľadom, je to výborný korčuliar, ktorý nemá problém preniknúť do súperovho pásma vďaka svojej rýchlosti a technike. Výborne zabojoval najmä pri góle proti Bielorusku, v nájazdoch krásnym spôsobom “vykúpal” brankára. V súbojoch pri mantineloch nie je najplatnejší, lenže to od neho nikto ani neočakáva. Hráč jeho kvalít by sa pokojne mohol predstaviť aj v záverečnej nominácii.

Róbert Lantoši

V zápase proti Bielorusku nebol možno až tak výrazný, aj keď ukázal svoju obrovskú rýchlosť, v predĺžení krásnou nahrávkou vyzval Sukeľa, aby rozhodol zápas. Jeho čas prišiel v zápase proti Rusom. To bol Lantoši, ktorého poznáme aj z Tipsport Ligy, svojou obrovskou rýchlosťou spôsoboval obrancom zbornej nemalé problémy. Najmä v prvej tretine mal niekoľko dobrých šancí, gólovo sa mu podarilo presadiť v druhej tretine, po drzom prieniku a rutinérskom zakončení. Podal fantastický výkon, ktorý okorenil gólom a 120% nasadením. Takisto skvele forčekoval a získal množstvo pukov. Budeme radi, ak sa predstaví aj na Majstrovstvách sveta. Svojimi korčuliarskymi schopnosťami sa môže vyrovnať elitným svetovým hráčom.

Samuel Buček

Pri Samovi Bučekovi budú zrejme akékoľvek slová zbytočné, všetci sme videli, čoho je schopný. Jeho hru je radosť sledovať, je sebavedomý na puku, dovolí si drzú kľučku, skvelo číta hru, forčekuje aj bekčekuje, je platný v oslabení, je rýchly, zakončuje ako ostrieľaný borec. Nebojí sa vziať aj v mladom veku zodpovednosť na svoje plecia. Jeho góly proti Rusku boli exkluzívne. Jeho nenominácia na záverečné Majstrovstvá by bola nepríjemným šokom. Samozrejme, Samuel si je vedomý, že musí pokračovať v tvrdej práci. Avšak aj z rozhovorov s ním má človek pocit, že to má v hlave usporiadané. Podľa zákulisných informácii sa jeho meno ocitlo aj v notesoch skautov NHL.

Radovan Puliš

Spočiatku sa zdalo, že bude len kryť chrbát Hudáčkovi a Bučekovi, lenže Radovan Puliš ukázal, že nie je hráčom do počtu. Proti Bielorusku chladnokrvne zakončil peknú akciu a celkovo jeho hru zdobila bojovnosť, nevypustil ani jeden súboj. Skvelo bekčekoval pri góle proti Rusku a v odoberaní pukov bol jedným z najlepších. Strelecky sa presadil na všetkých troch prípravných turnajov a výrazne sa tak hlási o svoje miesto na MS.

Dávid Bondra

Dávid možno nezažil tak vydarený turnaj ako hráči Nitry, či Zvolena, no ako už bolo spomenuté v úvode – nemožno mu uprieť snahu a bojovnosť. Práve bojovnosť je aspekt, v ktorej by mohol byť príkladom nie len pre spoluhráčov ale aj pre mladšie ročníky, ktoré sledujú výkony našich chlapcov v televízií. Možno nemá talent ako Samuel Buček, ale je to hráč, ktorý, podobne ako Patrik Lamper, nevypustí ani jeden súboj, dokáže dobre napádať a čítať hru. To, že vie byť pre tím platným hráčom potvrdil aj na vlaňajších MS a dokazuje to aj v Poprade.

Eduard Šimun a Marek Hecl

Naskočili do rozbehnutého vlaku a svoju dodatočnú nomináciu si výkonmi zastali. Zápas bol síce v réžii úplne iných hráčov, no Šimun aj Hecl mali pár dobrých momentov. Prvý menovaný navyše vyhral niekoľko dôležitých vhadzovaní, Hecl naopak zaujal tým, čím zvykne aj v drese Dukly – svojou rýchlosťou a obratnosťou. Vytvoril si aj zopár šancí a jeden krát nebol ďaleko od toho, aby sa presadil strelecky. Jeden zápas je však na ucelenejšie hodnotenie málo.

Na záver už len dodáme, že aktuálne budú mať páni Šatan a Ramsay asi už len príjemnejšie starosti. Viacerí hráči, ako už bolo spomenuté, svojimi výkonmi zamotali realizačnému tímu hlavy. Záverečná časť prípravy sa uskutoční v apríli a máji, v čase kedy už možno viacerí budú mať po sezóne. Každopádne, pri viacerých menách je dobrý predpoklad, že sa objavia v záverečnej fáze prípravy a svojimi výkonmi si vybojujú miesto aj na prestížnych, domácich Majstrovstvách sveta. My im v tom budeme držať palce.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*