Skúsený Spilar vyzdvihuje profesionalitu Michaloviec. Verí a ráta s košickým vzkriesením.

Pre michalovskú Duklu bude nadchádzajúci ročník Tipsport ligy v poradí druhý po návrate medzi elitu. Zatiaľ, čo v prvej sezóne sa káder skladal prevažne z hráčov, ktorí mali zásluhy na postupe do najvyššej súťaže, pred začiatkom druhej sezóny došlo k výraznej obmene hokejistov a z nováčikovskej sezóny ostalo v mužstve trénera Miroslava Chudého len minimum hráčov. Medzi nich patrí aj nestarnúci „rýchlik” Gabriel Spilar, pre ktorého to už bude jubilejná 20. sezóna na slovenských klziskách.

Rodák z metropoly východu odohral prevažnú časť svojej kariéry v miestnom HC Košice. Naposledy si obliekol dres Oceliarov v sezóne 2018/2019, v ktorej sa Košičanom opäť nepodarilo prebojovať do semifinále play-off. Po sezóne sa 39-ročný krídelník rozhodol pre novú výzvu a upísal sa nováčikovi z Michaloviec. Prvý rok strávený v tejto organizácii bol pre Spilara z osobného pohľadu strastiplný. „Udialo sa toho počas sezóny mnoho. V priebehu ročníka ma pribrzdilo nešťastné dvojmesačné zranenie, po návrate sa to síce už začalo rozbiehať, žiaľ potom do toho vstúpila pandémia koronavírusu,” v skratke opísal svoj prvý rok pôsobenia v Dukle. Gabriel Spilar si v minulej sezóne na svoje konto pripísal slušných 19 bodov v 34 zápasoch a aj vďaka týmto číslám sa s vedením Líšok dohodol na predĺžení zmluvy na ďalší rok. „S Michalovcami som bol dohodnutý už po sezóne, takže žiadne iné ponuky som neriešil a toto bola moja jasná voľba. Čakali sme ešte ako sa celá situácia vyvinie, keďže, samozrejme, veci sa mohli zmeniť, ale som rád, že to tak ostalo.” hovorí päťnásobný majster Slovenska.

ZDROJ FOTO: čas.sk

Čoskoro 40-ročný hokejista hrával v našej najvyššej súťaži dohromady za šesť celkov, avšak Zemplínčania sú len druhým klubom, kde strávi dve po sebe idúce sezóny. „V prvom rade by som chcel vyzdvihnúť výborný profesionálny prístup zo strany vedenia klubu a rovnako sme si sadli aj po osobnostnej stránke, tak isto cítim aj dôveru zo strany trénera. Z môjho pohľadu sa cítim byť dlžný k Michalovciam. Rád by som toho ukázal ešte viac aj vzhľadom na to zranenie, aj vzhľadom na nevyhnutné predčasné ukončenie ligy a pevne verím, že pre mňa aj pre tím bude ďalšia sezóna super,” rozrozprával sa na tému dôvodov, prečo chcel v Michalovciach zotrvať. Každý športový fanúšik, obzvlášť hokejový sa už tešil na vyvrcholenie súťaže v podobe vyraďovacích súbojov, nuž ako už všetci vieme, všetky európske hokejové ligy sa predčasne ukončili. „Bohužiaľ, stalo sa to, aj keď sme to mali dobre rozohrané a ako nováčik sme už v prvej sezóne boli na hranici účasti v play-off, avšak zdravie ľudí je vždy prvoradé,” poznamenal na margo predčasne ukončeného ročníka spoza kancelárskeho stola. V hokejovej kariére si už toho preskákal mnoho a spolu so zvyšujúcimi sa skúsenosťami sú často spájané aj vyššie očakávania, najmä zo strany fanúšikov. „Tak v prvom rade chcem byť zdravý, aby som mohol podávať kvalitné výkony a verím, že kým budem fit, tak môj už vyšší hokejový vek pre mňa prekážkou nebude. A hlavne, aby som zapadol do viac-menej nového kolektívu. Máme silné mužstvo, výborných hráčov a aj keď to je klišé, tak rozhodne chcem najviac pomôcť tímu svojimi výkonmi a dúfam, že to pôjde dobre a budeme posúvať dopredu,” pokorne konštatuje.

ZDROJ FOTO: novinyzemplina.sk

HK Dukla Ingema Michalovce začala ako jeden z prvých tímov ohlasovať svoje nové akvizície. Množstvo laikov ich už vtedy označovalo za vážneho adepta na popredné priečky, ba poniektorí dokonca až na titul. „Nemôžeme zabúdať na to, že Michalovce išli s menami do kádra ako prvé, je preto potrebné sa na to pozrieť s väčším odstupom, lebo do začiatku ligy zostáva ešte dostatok času a na konci dňa bude minimálne päť ďalších tímov, ktoré budú mať porovnateľne nabité mužstvá. Ja by som bol s takými skorými závermi veľmi opatrný, liga bude tento rok nesmierne vyrovnaná, všetky mužstvá ešte len budú posilňovať a budú veľmi silné,” upokojuje vášne priaznivcov. Pravoruký tvorca hry už odjakživa vynikal na ľade svojou výbušnosťou, nízkym ťažiskom pri korčuľovaní a v neposlednom rade rýchlosťou. U väčšiny hokejistov rýchlosť s pribúdajúcim vekom priamo úmerne klesá, on to však vyvracia. „Samozrejme, občas mi prebehne hlavou kedy to príde, pretože je to zrejme moja najsilnejšia stránka, ale pevne verím, že túto sezónu ešte nie. Preto sa aj každé leto poctivo pripravujem s kondičným trénerom Danielom Kičurom. Tým, že bola kratšia sezóna, tak sme začali skôr a momentálne sa nachádzame už v desiatom týždni prípravy, ešte síce máme pred sebou jeden-dva týždne ale hlavne dúfam, že sa to všetko odzrkadlí aj na ľade,” vraví o tom, čo robí preto, aby si udržal svoje tempo na korčuliach. Najužitočnejší hráč play-off zo sezóny 2014/2015 pôsobil počas svojej kariéry v našej najvyššej súťaži prevažne v HC Košice a práve klub z Košíc má prekvapivo spomedzi všetkých družstiev najväčšie finančné problémy. „Je to úplne o niečom inom, keď má tím jedného veľkého sponzora ako keď je tam viacero sponzorov. Osobne som presvedčený, že situácia v Košiciach nie je taká, ako sa navonok javí. Či už začnú s juniormi alebo s ešte mladšími hráčmi, podľa môjho úsudku sa počas sezóny postavia na nohy a pred koncom základnej časti už budú mať opäť silný káder. Košice sú značka v slovenskom hokeji a dostanú sa z toho,zakončuje rozhovor témou z trochu odlišného súdka.

Autor: Kamil Schreiber, Grafika: Kristína Prievalská

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*