Richard Lintner: “Winter Classic bol nezabudnuteľný zážitok, na rade sú najvyrovnanejšie boje o titul.” (ROZHOVOR)

Od skončenia legendárneho Winter Classic víkendu ubehol už týždeň, boli sme preto zvedaví na názor šéfa Tipsport Ligy, Richarda Lintnera. Reč bola aj o možnosti budúcich zápasov pod holým nebom, či menej príjemných témach rasizmu na tipsportligových štadiónoch. Viac už v našom najnovšom rozhovore.

Máme týždeň od legendárneho Kaufland Winter Classic Games víkendu. Aké pocity prevládajú s odstupom času pár dní?

Som v prvom rade hrdý na to, že sa nám prvý krát podarilo uskutočniť túto akciu pre slovenských hokejových fanúšikov. Bola to neuveriteľná cesta a vďaka bezhraničnej ochote obrovského množstva ľudí sme dokázali od originálneho konceptu sobotného Súboja legiend až po neskutočné nedeľné derby pripraviť nezabudnuteľný zážitok všetkým čo milujú náš šport.

Našlo by sa niečo, čo mohlo byť v konečnom dôsledku urobené lepšie?

Veľa sa rozpráva o počasí, ale práve nevypočítateľné počasie a podmienky otvoreného priestoru pod holým nebom dávajú akcii originálny a neopakovateľný punc, o tom práve Winter Classic je. Po organizačnej a marketingovej stránke spravil celý tím neskutočnú, v niektorých momentoch až nadľudskú prácu. Ťažko nájsť niečo, čo by sme v princípe zmenili, príprava bola veľmi precízna, ale s odstupom času viem nájsť niekoľko detailov, ktoré by som urobil trochu inak.

Kaufland Winter Classic Games 2019, foto: (Monika Majer/Tipsport Liga)

Od čoho bude závisieť, či sa uskutoční niekedy v budúcnosti ďalšie podujatie podobného charakteru? Boli by teoreticky reálne aj zápasy v inom meste?

Zápasy pod holým nebom sú unikátne a nepredpokladám, že sa budú opakovať každoročne. Vidím to skôr na nejakú pravidelnosť v rámci širšieho obdobia, napríklad 2-3 rokov a samozrejme vždy na inom mieste a vždy s trochu zmeneným originálnym konceptom a programom.

Vráťme sa ešte na moment k zápasu, ktorý sa odohral pred Kaufland Winter Classic Games, kedy Banská Bystrica privítala na svojom ľade Nitru. Fanúšikovia domáceho tímu rasisticky pokrikovali na Mareka Slováka – otázka znie – budú sa vyvodzovať nejaké dôsledky? Prečo ako riadiaci orgán súťaže k tomu nezaujmete stanovisko? Je to pomerne závažná téma a zrejme sa zhodneme, že by sa to nemalo stávať.

V prvom rade treba povedať, že vďaka kvalitnej práci klubov a ich bezpečnostných manažérov sa s takýmito situáciami stretávame veľmi zriedka. Hokejový fanúšik je inteligentný. Je však veľmi dôležité aby sa tieto mimoriadne situácie riešili kvalitnou komunikáciou priamo klubov so svojimi fanklubmi. Žiaľ, často sa stáva že napriek dobrému úmyslu sa práve verejnými vyjadreniami dosiahne skôr opačný efekt, než pozitívny. Dúfam, že sa podobná situácia nezopakuje, interne sa na tom pracuje.

Plánujú sa nejaké opatrenia ako v budúcnosti zabrániť prejavom rasizmu a xenofóbie? Netýka sa to totiž len fanúšikov Banskej Bystrice. Sú vôbec kluby v tomto smere nejak poučené?

Už som sa k tomu vyjadril v predchádzajúcej odpovedi. Spájať hokejového fanúšika s prejavmi rasizmu a xenofóbie nie je fér. Je to však vážna téma, ktorou sa zaoberáme.

Kaufland Winter Classic Games 2019, foto: (Monika Majer/Tipsport Liga)

Okrem blížiacich sa bojov o titul sa čoskoro rozhodne aj o účastníkovi baráže. Je v hre možnosť, že v budúcnosti bude mať víťaz 1. ligy zaistený priamy postup do Tipsport Ligy?

Priamy postup a zostup je niečo čo by narušilo stabilitu a kvalitu súťaže. Neexistuje prakticky žiadna elitná liga ktorá by mala takto nastavený systém. Neočakávam, že by sa to u nás malo zmeniť.

Aké sú priority vedenia súťaže na najbližšie týždne, smerom k záveru tejto sezóny?

Dostávame sa do najdôležitejšej časti roka. Už o necelé tri týždne odštartujeme premiérovo kvalifikačné boje o play-off medzi siedmym až desiatym tímom po základnej časti. Bude to skvelá novinka. Následne očakávam opäť neskutočne vyrovnané play-off, vlastne najkvalitnejšie boje za posledných niekoľko rokov. Po obchodnej a organizačnej stránke sa v nasledujúcich dňoch finišujú strategické mediálne a reklamné partnerstvá, na ktorých stojí stabilita a progres ligy. Prebiehajúca sezóna je najúspešnejšia ale aj strategicky najdôležitejšia smerom do budúcnosti. Viac zverejníme na tlačovej konferencii pred play-off, ktorá sa uskutoční 28. februára v Bratislave.

4 Comments

 1. Dobrý deň p. Slovakova, tiež ako dlhoročný fanúšik BB by som sa vyjadril. Samozrejme som sa zápasu zúčastnil a v fanklube domácich ako už pár rokov.
  Chápem obe strany..aj ma to mrzí, že to bolo až tak, nemuselo sa to kričať, nemuselo sa nadávať, ale nemuselo sa veľa veci.
  Bola to emócia, ako pred rokmi sa nadavalo na Handzuša..

  Ďalšia vec Váš syn je osoba ktorú môžu ľudia iba milovať alebo iba nenávidieť. U nás v BB sa roky správa na hrane a neraz aj za hranou, tak preto sú na neho takéto reakcie. Pravidelne sa sám v tíme Nitry prezentoval za menšinu a neraz spomenul, že ho to vyburcuje, to spravil podľa mna chybu, tak ako aj priamo na zápase v BB. Ľudia si čítajú, komunikujú a pamätaju. Tiež konal on pod emóciami, keď kričal, že Slovák majstrom je a Handzuš druhy je, tiež nie pekne od neho. Hneď sú tu chyby, ktoré za pár rokov proti BB spravil aj on. Opakujem, že nesúhlasím a nebolo to správne, ale keď to kričí pár stoviek ľudí, ktorí chodia na hokej roky a nerozhodí ich len tak hocičo, tak tiež majú na to svoj dôvod.
  Desiatky hráčov boli proti BB ale nikto, NIKTO toto nepočul od nás a na nikoho sme až takto nereagovali. Nás najväčší konkurent je Zvolen, tam toto neriešia, lebo neni tam takej osoby, ktorá sa tak ,,neférovo” prejavuje.
  Aj keď my fanklub nemáme v všetkom pravdu, ale nikdy nezačneme samy od seba konkrétnej osobe bezdovododne nadávať a nie to ešte fanúšikovia z iných tribun ako sa stalo naposledy.
  Reakcia prehnaná ako od nás tak aj od Vasho syna.
  Rozumiem čo vy vravíte, budem rad keď sa to pohne k lepšiemu na tribúnach (kultúrnejšie), ale vždy aspon mala chybička je na oboch stranách. Žiaľ sú ľudia ktorí sa rozhodli na takýto výstredný štýl, nie všetci ti samozrjeme chvália.
  Prajem pekný deň.

 2. Prosim??nemyslite vazne ked porovnavate situacie pokriky na Handzusa a Slovaka!je v tom diametralne odlišny rozdiel..ako sa ma citit jeho matka ,rodina a keby jeho zena a dieta..ako vysvetlite 3roc.dietatu preco tak kriči cely stadion na jeho otca-uja-stryka.sme chory narod ktory sa ukaja v nenavisti zavisti a obhajujeme neobhajitelne..sport ma byt kulturne podujatie ale to co predvadzaju fanuskovia B.Bystrice voci jednej osobe je chrapunstvo naj.zrna!!a Lintner ako sef prohokeja je babka v rukach podnikatelov ako su Koval,Luptak..nevidel som spravanie sa šefou inych klubou tak ako sa chovaju tieto dve osoby..

  • Martin, na Handzuša sa kričalo prečo ?! Za to že chcel vysvetlenie od rozhodcov!!! ? On nikdy nevystupoval tak ako M. Slovák.
   To je neporovnateľne, máte pravdu.
   Handzušova rodina chodí tiež na hokej a tiež si myslím že jeho Mame nebolo prijemne, keď počúvala absolútne nezaslúžene nadávky. Poznáte Misaz repre, viete určite aký to je hráč.. Títo dvaja sa nedajú porovnať a to nechcem Mareka ani nikoho uraziť.
   Na Lintnera mám tiež vlastný názor a nesúhlasim s jeho názormi.. A tie nezmysli ako porovnávať Kovala s Luptakom je tiež až moc, napíšte jeden dôvod.

  • Pán Martin prosím Vás vysvetlite mi prečo je to podľa Vás diametrálny rozdieľ medzi pokrikmi na Handzuša a Slováka?
   Handzuš patrí medzi najúspešnejších SR hokejistov. Za svoju hokejovú kariéru získal striebro z Petrohradu (2000), zlato z Göteborgu (2002), Striebro z Helsínk (2012), získal Stanley Cup (2013) a Majstrovský titul s Banskou Bystricou (2017). Slovák čo dokázal okrem toho že je drzí na ľade a nevie sa udržať a ukazuje hanlivé gestá fanúšikom. Keď celý štadión NR fanúšikov vykrikovalo Handzuš je ××× a to nie že kričali na hráča HC05BB ale na bývaleho reprezentačného hráča ktorému keď sa dalo prišiel hrať na MS za svoju krajinu a NR fanúšikovia sa mu takto odvďačili?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*