PROGNÓZA PREDKOLA PLAYOFF

Dostali sme sa do vyvrcholenia. Hovoríme samozrejme o Tipsportlige, ktorá sa nezadržateľne rúti do finálnej fázy. Tímy mali dosť času počas celej základnej časti ukázať svoj potenciál a zohrať sa smerom k najdôležitejšej fázy sezóny, kedy už ide o všetko. Dámy a páni, zapnite si pásy, čaká nás bláznivá jazda, v ktorej sa aj najmenšie zaváhanie nekompromisne trestá. Prognóza kvalifikácie je tu, príjemné čítanie, priatelia.

MHC MIKRON Nové Zámky vs. HC 07 Detva

Vzhľadom na priebeh sezóny je toto dosť prekvapivá dvojička. Nové Zámky sa pred sezónou kvalitne posilnili a mužstvo prišiel viesť skúsený Milan jančuška. Dá sa povedať, že mužstvo z juhu Slovenska túto sezónu prekvapilo a predčilo viaceré predpoklady, no záver sezóny nevyšiel podľa predstáv a tak sa museli Zámky uspokojiť so siedmou priečkou. Mrzieť ich to môže o to viac, keďže už už siahali na patu priečku, no to je hokej a s tým sa nedá nič robiť.

Forma Detvanov graduje každou sezónou v našej najvyššej hokejovej súťaži. Po minulom roku sa mužstvo spod Poľany zozbieralo, priviedlo zopár kvalitných mien a to sa odzrkadlilo na celkovom umiestnení po základnej časti. Tešiť ich navyše môže aj to, že v tíme majú reprezentantov v podobe Radovana Puliša a Martina Chovana, ktorí svoje hokejové umenie naplno ukazujú práve v drese HC 07. Určite sa neočakávalo, že Detva to bude mať v tomto ročníku ľahké, no mužstvo sa viackrát v sezóne dokázalo vytiahnuť a ukázalo, že najmä na domácom ľade ich je ťažké poraziť. Vysielajú tým nejaký signál smerom k play off?

Vzájomné zápasy týchto tímov hovoria jasne v prospech Novozámčanov. Tí vyhrali dovedna 4 z piatich vzájomných zápasov, no vo výsledkoch asi najviac žiari výhra Detviancov 5:0 na domácom ľade. Ostatné zápasy boli nadmieru vyrovnané a o výsledku rozhodovali väčšinou iba maličkosti. Kvalifikácia do play off sa však hrá na tri zápasy a to by mohlo hrať do karát práve Novým Zámkom, ktoré začnú prvé dva zápasy na svojom domovskom stánku.

Nové Zámky sa v play off budú spoliehať hlavne na brankársku dvojicu Košarišťan-Kristín. Tí majú percentuálnu úspešnosť na úrovni 93,3%, respektíve 95,28%, no v prípade Kristína táto štatistika trochu zavádza, keďže odchytal iba 12 duelov. Brankárska svätyňa Novozámčanov bude teda veľmi ťažký oriešok a sme zvedaví, ako si s ňou útočníci Detvy na čele s Radovanom Pulišom nakoniec poradia.

Ďalším dôležitým faktorom bude ostať čo najviac disciplinovaný. Detva totiž v tejto sezóne inkasovala až 260 oslabení (spolu 862 minút), čo ju radí na druhé miesto v tejto negatívnej štatistike hneď za žilinských Vlkov. Na tomto aspekte musí HC 07 popracovať, inak sa úspechu v kvalifikácii o play off zrejme nedočká.

Zámky však v tomto smere taktiež nevynikajú. V doterajšom priebehu sezóny nazbierali dovedna 249 vylúčení, čo z nich robí v poradí 4-té mužstvo s najväčším počtom trestov. Spolu mužstvo vedené Milanom Jančuškom nazbieralo 894 trestných minút a bude zaujímavé sledovať, či príde k potenciálnym vypätým situáciám aj počas vyraďovačiek.

Čo sa týka využívania presilových hier, tam majú navrch jasne Nové Zámky. S úspenosťou 19.76% sa radia do prvej štvorky v premieňaní šancí v početnej výhode. Najproduktívnejším hráčom Nových Zámkov je Adam Zbořil, ktorý s 35-timi bodmi obsadil 41. priečku. Detva v tomto smere vyniká, keďže jej najproduktívnejším hráčom je Radovan Puliš so ziskom 48. bodov a hneď za ním v závese nasleduje Michal Murček so ziskom 44 bodov. To nám napovedá, že pričom v prípade Detvy sa mužstvo spolieha najmä na jednotlivcov, z pohľadu Zámkov pôjde hlavne o tím a tímového ducha a uvidíme, ktorý štýl nakoniec zaberie najlepšie a pomôže v postupe do hlavnej časti vyraďovačiek.

Vzájomné zápasy v základnej časti 2018/19: 2:0, 3:1, 3:2, 0:5, 3:2pp

Tip redakcie Timeoutsk.sk: Postup Nových Zámkov

DVTK Jégesmedvek Miškovec vs. MAC Újbuda

Maďarské derby bude určite vzrušujúce, o tom sa nemusíme vôbec baviť. Vo všeobecnosti je veľká škoda, že tento rok si play off zahrá iba jedno maďarské mužstvo, no taký je hokej a až teraz sa ukáže, kto si viac zaslúži zabojovať o celkový triumf v Tipsportlige. Oba tímy už počas sezóny dokázali, že hokej hrať vedia a vedia potrápiť ľubovoľného súpera a tak sa aj na túto sériu veľmi tešíme. Určite to bude vyrovnaný súboj a prestížnosťou môže súperiť so sériou medzi Zámkami a Detvou. Kto však postúpi do hlavnej časti play off? To sa veľmi radi necháme prekvapiť.

Ľadové medvede pod vedením Glena Hanlona v tejto sezóne neraz dokázali, že určite nie sú na odpis. V bráne ich podržal skvelý Ádám Vay a tímu veľmi pomohli aj legionári. V úvode to síce trochu škrípalo, no súčasne s gradovaním sezóny gradovala aj forma tímu a po čase si už žiadny tím nešiel po isté tri body do Miškovca. Veľký palec hore pre tento celok za celú sezónu a nám už ostane len dúfať, že na play off vytiahnu z rukáva všetky esá.

Zabudnúť prirodzene nemôžme ani na zástupcu z Budapešti. Ten síce nemal na ligu taký vplyv, ako spomínaný Miškovec, no aj tak sa zaradil k tým príjemnejším prekvapeniam súťaže a získal si rešpekt tímov a fanúšikov po celej našej republike. MAC však celú sezónu pôsobil veľmi kolísavým dojmom, kedy víťazstvá striedali drtivé prehry a to sa môže Budapeštiancom veľmi vypomstiť najmä vo vyraďovačkách.

Vzájomné zápasy sa mierne prikláňajú na stranu Budapešti, hoci výsledky boli viac ako vyrovnané. Oba tímy vyhrali na domácom ľade iba po jednom zápase, inak sa vždy tešili hostia. Navyše gólový rozdiel nikdy nebol väčší ako dva góly, čo len odzkradľuje a predikuje, kde sa bude séria zrejme uberať.

Ako sme už spomínali, gólmani zohrajú v tomto predkole veľmi významnú úlohu. Na jednej strane totiž stojí Ádám Vay, ktorý je suverénne najlepším gólmanom ligy s 94,85% úspešnosťou zákrokov, pričom na strane druhej stojí Bence Bálisz, ktorý kryl dovedna 91,63% súperových projektilov a tak sa zrejme dočkáme predkola, ktoré prinesie menšie množstvo gólov, no to tomu dozaista dodá pravú vypätú atmosféru.

Čo sa týka hry v početnej nevýhode, maďarské celky pôsobia takmer rovnakým dojmom. Miškovec má úspešnosť hier v oslabení na úrovni 82,38%, pričom MAC si nevedie o nič horšie, keď po základnej časti mu svieti v tejto kolónke číslo 81,15%.

Je až neuveriteľné, ako podobné štatistiky majú maďarskí zástupcovia v našej najvyššej hokejovej súťaži. Čo sa týka hry v početnej výhode, tam sa úspešnosť tímu z Miškovca pohybuje na úrovni 16,31%, pričom MAC vôbec nezaostáva a doposiaľ využil 15,07%. To je dokonca viac ako Poprad, ktorý má iba 12,6% úspešnosť!

Hlavnými postavami a ťahuňmi na strane Ľadových medveďov budú hlavne Magosi Bálint a János Vas, ktorí v dosavadnom priebehu získali zhodne po 49 bodov. Na strane tímu z hlavného mesta Maďarska to budú Chris Bodó, ktorý taktiež získal 49 bodov, Jared Brown so ziskom 45 bodov a Slovák Tomáš Klempa, ktorému sa podarilo nazbierať úctyhodných 44 kanadských bodov.

Maďarské tímy sú teda vyrovnané vo viacerých aspektoch. Tomu nasvedčovala aj prebiehajúca sezóna a my s napätím očakávame, ktorý z tímov si zabezpečí účasť vo finálnej časti vyraďovačiek a ktorý z tímov bude nakoniec tým, kto bude reprezentovať našich južných susedov v záverečnej fáze sezóny.

Vzájomné zápasy: 2:3pp, 2:4, 2:0, 2:0, 2:3pp

Tip redakcie Timeoutsk.sk: Postup DVTK Jégesmedvek Miškovec

AUTOR: Peter Rusiňák
GRAFIKA: Marián Kubík

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*