Ohliadnutie za sezónou: Viliam Čacho (ROZHOVOR)

Play-off – jednoznačne najatraktívnejšia a najviac očakávaná časť každého ligového ročníka. Ako hovoria samotní hráči, príchodom tejto fázy sa začína od nuly, úplne od začiatku. Vrcholu každej sezóny sa však priaznivci slovenskej najvyššej hokejovej súťaže tentokrát nedočkajú. Rovnako, ako v iných krajinách, aj na Slovensku zavrela brány štadiónov nepríjemná celosvetovo rozšírená pandémia. Po dlhých rokoch sa tak už na začiatku marca končí ročník pre všetkých účastníkov. My si nedokončenú sezónu postupne priblížime očami každého zástupcu tipsportligového mužstva. Po Vladimírovi Vybiralovi pokračujeme mladým útočníkom Detvy, Viliamom Čachom.

Pre mladého slovenského útočníka bol aktuálny ročník prvý po návrate na Slovensko. Za hranicami našej republiky strávil približne rok a pol, no jeho kroky ho pred začiatkom uplynulého ročníka zaviedli späť do domoviny. Pôvodne však malo byť všetko o niečo inak, ako to napokon dopadlo. „Zažil som veľmi zaujímavé leto, kedy som mal ponuky aj z Fínska, aby som tam ostal. Rozhodol som sa však, že sa vrátim domov, do Trenčína, s ktorým som bol ústne dohodnutý,“ prezradil v úvode práve trenčiansky rodák a odchovanec tamojšieho hokeja. „Nakoniec to kvôli istým okolnostiam nedopadlo tak, ako sme si predstavovali a ja som ostal začiatkom augusta bez klubu. Vtedy mi Detva podala pomocnú ruku, za čo som im veľmi vďačný a myslím, že to bol dobrý krok, pretože toľko ice-timu by som vo veľa kluboch ako mladý hráč v prvej sezóne medzi mužmi nedostal,“ nachádzal slová chvály na svojho posledného zamestnávateľa. Nuž, opäť sa ukázalo, že všetko zlé je na niečo dobré a talentovaný forvard tak mohol pod Poľanou odštartovať svoju profesionálnu kariéru medzi mužmi.

Bývalý slovenský mládežnícky reprezentant si prešiel všetkými vekovými kategóriami v najcennejšom drese a už v mladom veku sa rozhodol nabrať cenné skúsenosti v zahraničí. Viliam Čacho síce stále má len 21 rokov, no skúsenosti nadobudnuté v troch svetovo vysoko kvalitných juniorských súťažiach mu už nik nevezme. „Myslím, že odísť do zahraničia bol správny krok, určite to neľutujem! Od 16-tich som zažil tri najkvalitnejšie juniorské ligy. Keby som to mal zhodnotiť, poviem, že vo Fínsku sa mi páčilo najviac. Od podmienok mimo ľadu až po samotný tréningový proces,“ zaspomínal si na pôsobenie v krajine tisícich jazier. Juniorský hokej v tejto končine patrí dlhodobo medzi svetovo najkvalitnejšie, veď nie nadarmo sa na NHL draftoch objavujú občas krkolomné fínske mená čoraz častejšie. Okrem Fínska si Čacho vyskúšal aj inú severskú krajinu – Švédsko. Práve tam odštartoval svoje juniorské zahraničné pôsobenie. Medzizastávkou medzi týmito dvoma štátmi bolo zámorie, kde v tamojšej USHL vykorčuľoval do deviatich stretnutí.

To všetko sa však teraz stalo minulosťou a na rad prišiel seniorský hokej. Prechod doň býva pre mnohých hráčov pomerne ťažký a prvé sezóny tak častokrát odzrkadlia ďalšie smerovanie hokejovej kariéry. „Hlavne som sa chcel usadiť medzi mužmi a dostať sa do play-off. Zo začiatku sa mi darilo napĺňať moje ambície bodovo, potom som sa trošku dostal do krízy a nebolo to ono. Tú hlavnú osobnú ambíciu – mať čo najväčší ice-time som splnil,“ zhodnotil Čacho svoje individuálne predsezónne ciele. „Play-off mi nevyšlo, ale nakoniec to nedopadlo až tak zle, keďže sa nehralo. Aspoň to menej mrzí,“ dodal so smiechom. Predsezónne očakávania smerom k Detve boli vysoké. Pod Poľanou zažili minulý rok sezónu ako zo sna. Ich malý, skromný klub najskôr v predkole zaskočil hokejistov Nových Zámkov a postúpil do štvrťfinále play-off, kde na nich čakal neskorší majster z Banskej Bystrice. Fanúšikovia zažívali krásne obdobie a hráči pre nich boli víťazmi bez ohľadu na dosiahnutý výsledok. Menoslov pred začiatkom prvého súťažného duelu vyzeral tentokrát veľmi sľubne, avšak predpokladaný potenciál sa nepodarilo využiť a Podpoľanci napokon obsadili predposlednú priečku. „Ťažko povedať, ako by som zhodnotil túto sezónu. Ja by som ju nevidel až tak zle, aj keď to tak pravdepodobne pri pohľade na tabuľku nevyzerá. Nerád sa vyhováram na šťastie, no tento rok pri nás naozaj nestálo. Toľko zranených kľúčových hráčov sa len tak nevidí,“ zhodnotil ligový ročník zo svojho pohľadu 21-ročný center.

Do nadstavby šla Detva s pomerne veľkou bodovou stratou a šanca na play-off tak bola čisto teoretická. Zatiaľ čo prvá šestica bojujúca o umiestnenie bola takmer počas celého ročníka úplne odtrhnutá od zvyšku ligy, v nadstavbovej skupine B boli boje o čosi vyrovnanejšie, aj keď v popredí sa držala trojica Michalovce, DVTK a Nitra. Kedy teda pre Detvu nastal zlomový moment, kedy sa im sezóna vymkla spod vlastnej kontroly? „Boj o play-off sme určite nevzdali. Pokiaľ bola čo i len teoretická šanca, bojovali sme. To, že odišli naši najlepší hráči podľa mňa tiež nebolo zlomové. My sme si urobili veľké manko už predtým a potom sa to ťažko dobiehalo. Nemyslím, že prišiel nejaký špeciálny zlom,“ povedal syn asistenta reprezentačného trénera do 20 rokov. Detve sa v príprave dlhodobo zranil Tomáš Klíma, výraznejšiu dobu pauzoval aj Ladislav Ščurko a v poslednom prestupovom období sa rozhodli zmeniť dres všetci traja ťahúni mužstva. Peter Šišovský posilnil Vítkovice a dvojica Peter Zuzin–Ján Sýkora zamierila do konkurenčného Zvolena. Kroky k Bryndziarom smeroval aj gólam Roman Petrík a útočník Jakub Žilka. Treba však podotknúť, že toto trio bolo jedným z najzohratejších a najproduktívnejších v uplynulej sezóne. Aj napriek tomu držala Medveďov nad vodou súdržnosť kabíny. „Partia bola naozaj výborná! Čo som však počul od chalanov, to už tu nejaký rok je.“

Aj napriek predposlednej priečke sa hokejistom Detvy viackrát podarilo vyvrátiť povesť outsidera. Presvedčili sa o tom aj Košice či Nitra, z ktorých ľadov brali zverenci Josefa Tureka body. „Mne osobne sa najhoršie hralo proti tímom, ktoré boli v tabuľke nižšie. Neviem, čím to bolo, ale lepšie sa mi hralo v Košiciach, Poprade alebo Trenčíne, ako v Maďarsku, aj keď kvalita tých prvých tímov bola väčšia,“ zauvažoval Viliam Čacho. Špeciálnu príchuť pre neho mali zápasy proti Trenčínu, ktorého, ako sme už vyššie spomínali je odchovancom a taktiež z tohto mesta pochádza. „Najradšej som mal zápasy proti Trenčínu, keďže ako Trenčan tam mám veľa kamarátov.“

Veľkú debatu a nesúhlas priaznivcov vyvolalo rozhodnutie zástupcov klubov a Ligovej rady o predčasnom ukončení súťaže. „Samozrejme, ma to mrzí, no myslím, že to bol správny krok. Radšej obetujme jedno play-off, akoby sme mali mať to, čo sa momentálne deje v Taliansku,“ vyjadril svoj pohľad na túto situáciu Viliam Čacho. S ešte väčšou nepriazňou fanúšikov sa stretlo udelenie majstrovského titulu. Tipsport liga je tak jednou z dvoch výnimok, keďže vo svete sa majster vyhlásil už len vo Francúzsku. Aj k tejto spornej téme nám detviansky útočník povedal svoje. „Bystrica za to asi nemôže, ale myslím, že keď mohli všetky ostatné hokejové ligy ostať bez titulu, zvládli by to aj v Bystrici,“ pousmial sa mladý Čacho. A v čom všetkom ovplyvnila situácia vo svete jeho samotného? „Na začiatku apríla som mal ísť na týždeň do Ríma. Naplánované sme to mali už od Vianoc, ale tak s priateľkou sme to preložili na neurčito. Budem teda čakať doma, pokiaľ sa situácia nezlepší a potom uvidíme,“ prezradil svoje (zrušené) plány.

Aktuálny ligový ročník bol zaujímavý aj v niečom inom. Čoraz viac sa v zákulisí, neskôr aj v médiách hovorilo o konci hokeja v Detve. V najmenšom ligovom meste sa o chod klubu už dlhodobo stará Róbert Ľupták a práve s jeho osobou a odchodom k inému účastníkovi sa vynáralo množstvo špekulácii. „Samozrejme, neuniklo to ani nám v Detve. Veľa k tomu však neviem povedať, uvidíme v najbližších týždňoch,“ nechal v závere otvorenú otázku ďalšej existencie hokeja pod Poľanou.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*