Ohliadnutie za sezónou – Radovan Bondra (ROZHOVOR)

Príbeh dvoch veľkých návratov sa pred štartom uplynulej sezóny Tipsport ligy odohral v hlavnom meste Slovenska. HC Slovan Bratislava sa po siedmich ročníkoch odohraných v KHL vrátil do najvyššej slovenskej súťaže a bez pochyby jej dodal nový impulz a kvalitu. Druhým navrátilcom na slovenské klziská bol Radovan Bondra. Tento stále ešte mladý a talentovaný útočník, ktorý už má skúsenosť s našou najvyššou hokejovou ligou z dresu Košíc v sezóne 2014/2015, sa po štyroch rokoch v zámorí tentoraz upísal práve Slovanu a bol dôležitou súčasťou tohto celku. Okrem iného nám prezradil, ako sa zrodil jeho prestup, ako videl uplynulú sezónu a ako si opäť zvykal na európsky hokej.

Po návrate zo zámoria absolvoval v lete Radovan skúšku v Pardubiciach, ktoré hrajú českú najvyššiu hokejovú súťaž. Bohužiaľ, bola to neúspešná skúška. Po týchto okolnostiach by sa teda núkal jeho návrat do HC Košice, no voľba padla na Slovan. Prečo? „Z Košíc sa mi nikto neozval, tým pádom odtiaľ neprišla žiadna konkrétna ponuka. Už počas skúšky v Pardubiciach som však bol v kontakte s pánom Bakošom, ktorý mi povedal, že ak by mi to v Česku náhodou nevyšlo, tak by ma veľmi rád videl v Slovane. Ponuku od Pardubíc som po skúške nedostal a následne ma telefonicky opäť kontaktoval pán Bakoš, s ktorým sme sa dohodli na mojom ďalšom pôsobení,“ vysvetľoval detaily svojho prestupu. Útočník so zámorskými skúsenosťami mal za sebou teda nevšednú letnú prípravu, keď ho po neúspechu v Pardubiciach čakal presun do Slovana. „Do poslednej chvíle letnej prípravy som nevedel, kde vlastne budem pôsobiť. Približne týždeň pred koncom mojej osobnej prípravy som sa dozvedel, že idem na skúšku práve do Pardubíc. Tam mi to však nevyšlo a nasledoval prestup do Slovana,“ priblížil nám svoju situáciu počas leta. Následne sa bývalý mládežnícky reprezentant stal súčasťou silného hokejového mena, ktoré má na Slovensku stále len tie najvyššie ambície a ciele. Cítil toto odhodlanie zo spoluhráčov aj on? „Hneď ako som prišiel do Bratislavy, tak som videl, že chlapci si aj napriek ťažšej nedávnej minulosti klubu veria. Všetci sme si vzájomne sadli, vytvorili sme veľmi dobrú partiu a mysleli sme len na tie najvyššie stupienky,“ sprostredkoval svoje pocity z kabíny.

Hokejová verejnosť západu a východu si snáď ani len nemohla želať lepší úvod do súťažného ročníka 2019/2020. Na programe bol otvárací duel odvekých rivalov, keď Košice v Steel aréne privítali práve Slovan. O tom, že zápas bude vypredaný, sa ani na chvíľu nepochybovalo. Pre Slovan a pre Radovana sa jednalo o jedinečný zápas. „Pre mňa boli špecifické všetky stretnutia s Košicami, no hlavne to prvé. Rodina a moji blízki ma po štyroch rokoch opäť mohli vidieť na ľade naživo. Nemuseli už pozerať zostrihy z mojich duelov na internete, ale konečne si ten zápas vychutnali na vlastné oči. Myslím si, že aj pre mojich spoluhráčov bolo lákavé začať ligu pred vypredaným štadiónom v Košiciach. Medzi týmito tímami stále panovala a bude panovať rivalita, čiže pre nás to bol veľký zápas,“ netajil pikantnosť úvodného duelu. Hosťom sa podarilo v tomto derby zápase vyhrať 2:1, no nie každý zápas na začiatku sezóny priniesol tri body. Prvých sedem kôl znamenalo pre Slovan striedavé výsledky, následne však prišla dominantná jazda ligou. Kde vidí dôvody slabšieho úvodu a ako si spomína na vydarenejšiu časť ročníka? „Tým bol vyskladaný približne za dva týždne. Príprava bola pomerne krátka a ani jeden prípravný duel sme nehrali v domácom prostredí, bolo teda náročné pripraviť sa na sezónu. To by som videl ako dôvod miernejšieho vstupu do súťažného ročníka. Potom sme však našli tú správnu cestu a už to išlo. Každý si našiel svoju rolu v tíme, každý vedel, čo má robiť a pomaly sme sa rozbiehali dobrým smerom,“ poukázal na dôvody odlišných výsledkov.

Po miernom štarte a dominantnej šnúre prišlo v decembri nie celkom úspešné obdobie. Začala sa tam bratislavská nelichotivá bilancia, počas ktorej sa plný počet bodov pripisoval len v dvoch z ôsmich prípadov. Kde hľadať dôvody poklesu športovej formy? „Myslím si, že v tomto období nás tlačila topánka hlavne v presilovkách. Najväčším problémom bolo, že sme sa v početnej výhode nedokázali presadzovať. Na začiatku ligy sme mali v tomto smere dobrú formu, no v období Vianoc nás to dobiehalo. Určite aj to malo nejaký vplyv na menšiu sériu negatívnych výsledkov. Prišla takáto menšia kríza a dosť nás to hnevalo, no my sme sa z toho pozbierali a opäť sme boli tým Slovanom z úvodu sezóny,“ hľadal príčiny úpadku a následného vzostupu. Na víťaznej vlne sa Slovan s malými výnimkami viezol až po nadstavbovú fázu súťaže a body do tabuľky zbieral takmer všade. „Našou prioritou bolo zostať na prvom mieste a bojovať oň. Potom nás ale začali trápiť rôzne zranenia a začalo to byť z našej strany trochu kolísavé. Podľa mňa sme aj s oslabenou zostavou, ktorú sme mali k dispozícii v druhej polovici sezóny, boli schopní poraziť našich najsilnejších súperov a našich najväčších protivníkov,“ vysvetlil dôvody druhého miesta pred nadstavbou.

Klub z hlavného mesta je svojou kvalitou nepochybne nepríjemným súperom pre každého v našej najvyššej hokejovej súťaži, no aj takéto kluby majú svoje strašiaky. Jedným z nich bol pre Slovan tento rok Poprad. „Poprad je na svojom štadióne veľmi silným súperom. Ja by som hlavne poukázal na náš posledný vzájomný duel, ktorý sme prehrali 5:0. Boli sme vtedy veľmi pomalí, nestíhali sme a prehrávali sme takmer každý jeden osobný súboj, čiže sa zrodilo zaslúžene víťazstvo Popradu. V ostatných stretnutiach sme s nimi hrali vyrovnanú partiu a stále to bolo prakticky o jednom góle,“ ponúkol svoje pocity a spomienky na tohtoročné zápasy s Kamzíkmi. Podľa výsledkov sa ako ďalší strašiak mohla javiť aj Banská Bystrica. Čím si to Radovan vysvetľuje? „V Banskej Bystrici sme dokázali vyhrať duel, v ktorom sme mali na zápasovej súpiske možno len pätnásť hokejistov. Chýbala nám polovica kľúčových hráčov a napriek tomu sme vyhrali. Ďalšie stretnutia s nimi boli viac než vyrovnané a v niektorých sme mali aj menšiu prevahu, no nevedeli sme to dotiahnuť do víťazného konca. Banská Bystrica v tom teda bola o niečo lepšia, no nemyslím si, že by sme s nimi v nasledujúcich bojoch nedokázali súperiť aj o tie najvyššie stupne,“ vyjadril sa k duelom s Baranmi.

V tomto ročníku sa v Tipsport lige stretla vzácna vyrovnanosť celkov. Priaznivci slovenského hokeja očakávali jedno z najzaujímavejších play-off, aké tu kedy bolo. To, že pred vyraďovacími súbojmi nemá nikto navrch, cítili aj samotní hokejisti. „So spoluhráčmi sme sa už počas nadstavby bavili o tom, že momentálne je tu šesť tímov, z ktorých má každý jeden určitú šancu vyhrať titul. Zaradil by som tu takisto aj Michalovce, ktoré boli najmä doma nepríjemným, veľmi silným protivníkom a výrazne im pomáhali aj ich fanúšikovia. Ja osobne som sa na vyraďovaciu fázu veľmi tešil a vôbec som si nevedel ani len tipnúť, kto by mohol získať titul. Play-off by bolo nesmierne vyrovnané, je teda veľká škoda, že sa neodohralo,“ vyjadril sklamanie zdatný forward. Téma udelenia titulu Banskej Bystrici bola v posledných dňoch prepieraná pomerne často, vyjadril sa k tomu aj samotný Radovan, ktorý povedal: „Čo sa týka udelenia titulu pre Banskú Bystricu, tak z môjho pôsobenia v zámorí môžem usúdiť veľkú vyrovnanosť vyraďovacích bojov. Myslím si, že tím, ktorý ide do play-off z ôsmeho miesta, môže v tejto fáze ligy v pohode vyradiť favorita z prvého miesta po základnej časti.  Rozhodnutie udeliť titul Banskej Bystrici bolo teda z môjho osobného hľadiska trochu zbrklé. Rozhodli o tom ale tí najvyšší a my už s tým nič nenarobíme.“ Klubu HC Slovan Bratislava teda mali podľa rozhodnutia vedenia pripadnúť strieborné medaily za zisk druhého miesta, no v hlavnom meste ukázali športového ducha a srdce, medaily si neprebrali. Zhodli sa na tomto kroku všetci jednohlasne? „My sme ani nerozmýšľali nad tým, že by sme si tie medaily nechali. Nikto z hráčov nemal záujem prijať takúto medailu, keďže by sme sa z toho ani nevedeli poriadne tešiť. Určite to nie je to, čo sme chceli a za čo sme bojovali celú sezónu.“ vykreslil detaily nezvyčajnej situácie v slovenskom hokeji.

Člen kádra bronzovej slovenskej „dvadsiatky“ z majstrovstiev sveta juniorov v roku 2015 sa po návrate zo zámoria stal túto sezónu v Slovane štvrtým najproduktívnejším hráčom. Vyzerá to teda, že mu hokej v Tipsport lige sadol a zachutil. Ako on sám hodnotí priebeh sezóny z osobného hľadiska? „Ja som sa po štyroch rokoch vrátil späť na Slovensko. Na skúške v Česku mi to nevyšlo, tak som to chcel skúsiť u nás. Podpis zmluvy v Slovane ma tešil aj z toho hľadiska, že som pri sebe mohol mať svojich blízkych, rodinu, priateľku a kamarátov. Ja osobne hodnotím sezónu pozitívne, jej začiatok bol super a darilo sa mi. Následne som sa hľadal, keď som si musel trochu zvykať na odlišný štýl hokeja, než na aký som bol zvyknutý počas štyroch rokov v Amerike. V druhej polovici ročníka som sa už vrátil k tomu, čo som vedel a v čom ma tréner vedel na ľade najlepšie využiť, aby som bol prospešný pre náš tím. Myslím si, že som bol užitočným článkom mužstva, či už som body zbieral alebo nie.“ zhodnotil prvý súťažný ročník v Slovane. Profesionálny život športovcov je z hľadiska destinácie ďalšieho pôsobenia stále neistý. Aká je Radovanova budúcnosť? Plánuje ostať v Slovane? „So Slovanom mám podpísanú opciu aj na budúci rok, takže teraz už záleží len na vzájomnej komunikácii s vedením klubu.“ uzavrela mladá nádej slovenského hokeja.

Autor: Martin Lehotský, Grafika: Kristína Prievalská, Foto: Denis Divák

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*