Ohliadnutie za sezónou: Peter Galamboš (ROZHOVOR)

Uplynulý ligový ročník Tipsport ligy bol okrem iného zaujímavý aj tým, že mal až dvojicu nováčikov. Zatiaľ, čo sa bratislavský Slovan po siedmych rokoch vrátil späť medzi slovenskú elitu, Michalovce si po viacerých rokoch snahy vybojovali extraligovú miestenku vôbec poprvýkrát vo svojej histórii. Výkonmi, bojovnosťou a oddanosťou preukazovali vysokú kvalitu a mnohí odborníci ich pasovali do role najlepšieho nováčika, aký tu kedy bol. Sezónu pohľadom tímu z východného Slovenska sme zhodnotili spoločne so sympatickým útočníkom, Petrom Galambošom.

Michalovciam síce v aktuálnej ligovej sezóne patril prívlastok nováčika, no o našom dnešnom hosťovi pri pomyselnom mikrofóne sa to rozhodne povedať nedá, veď v najvyššej slovenskej súťaži má na svojom konte takmer 500 štartov. Väčšinu z nich nazbieral v rodnom Martine, no okrem toho si obliekol aj dres Košíc a Banskej Bystrice. „Pred sezónou som volal trénerovi Chudému ohľadom toho, že by som chcel hrať za Michalovce. On súhlasil. Vedel som, že budem mať jeho dôveru a snažil som sa mu ju splatiť svojimi výkonmi. Myslím si, že obidve strany boli spokojné, počas celej sezóny sme nemali žiadny konflikt,“ vyjadril sa k svojmu príchodu do najvýchodnejšieho tímu Tipsport ligy a na margo vzťahu s hlavným trénerom, skúseným Miroslavom Chudým. Tomu z pozície asistenta pomáhal Peter Bartoš, dlhoročný hráč Košíc, ktorého Peter Galamboš zažil v minulej sezóne aj v pozícii trénera, práve v Košiciach. „Svoje rozhodnutie určite neľutujem. V Michalovciach som sa cítil výborne, všetko fungovalo ako malo, na zápasy chodilo veľa divákov a my sme im ponúkali skvelý hokej. S odstupom času by som svoje rozhodnutie určite nemenil!,“ spokojne v krátkosti zhodnotil svoje pôsobenie. V nedávnej minulosti prešiel michalovský štadión rekonštrukciou a tamojší stánok tak bol na veľmi dobrej úrovni. Počas prebiehajúceho ročníka si zázemie pochvaľovalo viacero hráčov, výnimkou nie je ani urastený center. „Bol som milo prekvapený, ako celý klub fungoval. Na začiatku sezóny to bolo ešte hektické, týkalo sa to hlavne výstroja a hokejok, avšak do dvoch týždňov sme mali všetko potrebné a odvtedy to šliapalo ako hodinky. Výplata chodila načas, klub hráčom zabezpečil stravu aj ubytovanie. Navyše sme mali k dispozícii klubové autá, ktorých nebolo málo a výborného maséra a kustóda, Mareka Jenčíka. Samozrejme, aj skvelé zázemie na štadióne,“ rozrozprával sa o vynikajúcich podmienkach v Michalovciach.

ZDROJ FOTO: hokej.sk

Konkurencia v lige sa každým rokom zvyšuje, ani to však nezabránilo Líškam podávať už od samého začiatku súťaže kvalitné výkony a miestami by nik nepovedal, že práve toto mužstvo je nováčikom. Svedčí o tom aj fakt, že z prvých ôsmich duelov sa zverenci Miroslava Chudého až šesťkrát tešili z víťazstva. „Asi každý nováčik má počiatočnú eufóriu, súperi ešte nevedia čo môžu čakať, možno je tam aj menšie podcenenie a veľa ďalších faktorov. My sme to dokázali využiť a vyťažili sme z toho dosť bodov, čo nám uľahčilo vstup do sezóny. Môžem povedať, že na začiatku nás ťahali hlavne chalani, ktorí vybojovali postup, boli zohratí, presne vedeli, čo od nich tréner vyžaduje a dokázali to plniť,“ skonštatoval ohľadom skvelého vstupu do súťaže. V kabíne sa oproti mužstvu, ktoré vybojovalo postup medzi elitu stretol jemne obmenený káder. To je však vzhľadom k postupu na vyššiu úroveň pochopiteľné. Pri pohľade na menoslov Michalovčanov by sme našli skúsených legionárov a ostrieľaných slovenských hokejistov doplnených o mladíkov. „Boli sme skvelá partia, nemali výrazné hviezdy, nestalo to na dvoch-troch hráčoch, ale každá päťka bola schopná rozhodnúť zápas. Nálada bola aj vďaka skvelému začiatku pozitívna. Samozrejme, s prehrami prišli aj menšie problémy, ale vždy sme sa z toho dostali,“ hovoril o sile kabíny, ktorá spolu držala aj v ťažších obdobiach sezóny. Okrem skvelého kolektívu bolo ďalšou silnou stránkou publikum. Priaznivci Líšok hnali svojich miláčikov vpred bez ohľadu na súpera. V Michalovciach sa jednoducho nevyhrávalo vôbec ľahko. Vybičovaná, geniálna atmosféra dodala hráčom potrebný impulz a energiu, čím ich prinútila bojovať do poslednej sekundy zápasu. „Dovolím si povedať, že 90% zápasov bolo vypredaných, čo sa v Tipsport lige už moc nevidí. Pred takou kulisou sa hrá neporovnateľne lepšie, diváci boli našim šiestym, možno aj siedmym hráčom. Navyše nám fandili aj za nepriaznivého stavu alebo po prehratom zápase,“ zaspomínal si na vynikajúcu atmosféru z domácich duelov.

Po hokejovom boome nastalo na východe Slovenska vytúžené pôsobenie medzi najlepšími hokejovými klubmi na Slovensku. Tabuľkovým postavením však ešte Michalovčania nedokázali predčiť prvú šesticu a po základnej časti na nich čakala nadstavbová skupina B, kde mali zvádzať tuhé boje o play-off. Aj tam sa Východniarom darilo, no pred neočakávaným koncom ligy museli v troch posledných dueloch pocítiť trpkú chuť porážky. „Je pravda, že posledné tri zápasy nám nevyšli, ale boli na ihriskách súperov a tam sa nám nedarilo celú sezónu. Čakali nás ešte tri zápasy a hneď ten prvý mohol byť rozhodujúci. Verím, že by sme ho zvládli a dostali sa do play-off, kam sa chce pozrieť každý – my sme neboli výnimkou. Aj kvôli fanúšikom, ktorí nás podporovali ma to mrzí, ale nič sa nedá robiť, zdravie je na prvom mieste,“ hľadal možné príčiny nevydareného konca. Voľné postupové miestenky boli dve, avšak šanca na účasť vo vyraďovačkách stále žila pre tri tímy. Okrem Dukly sa v ňom chceli predstaviť aj hokejisti DVTK a Nitra. Po predčasnom ukončení sezóny obsadili v konečnej tabuľke siedme mieste práve Michalovce. A to je na premiérovú účasť a silu prvej šestice ozaj obdivuhodné. „Myslím, že siedme miesto reálne odzrkadľovalo našu silu a z tímového hľadiska môžeme byť spokojní. Nemali sme nejaké dlhé šnúry prehier a ťažili sme hlavne z domáceho prostredia. Možno keby sme na súperových ihriskách podávali výkony podobné tým domácim, mohlo by to byť ešte lepšie. Zrejme sa tam ukázala tá menšia kvalita oproti tímom z prvej šestky,“ zhodnotil Peter Galamboš uplynulú sezónu vo všeobecnosti z tímového hľadiska.

ZDROJ FOTO: hokejportal.net

Začiatok sezóny som mal slabší, nejaký čas mi trvalo, kým som sa do toho dostal, ale postupne som sa zlepšoval. Tréner ma využíval v oslabovkách aj presilovkách, mojim cieľom bolo dostať väčší priestor na ľade ako v Košiciach, a to sa podarilo, takže som spokojný!,“ obzrel sa za sezónou z osobného hľadiska. Svoje bodové konto vylepšil Peter Galamboš oproti minulej sezóne o slušných osem bodov, pričom odohral ešte menej zápasov. V tabuľke pravdy mu svietia kladné hodnoty a plusom je aj minimálne vysedávanie na trestnej lavici. Tridsaťjeden ročný forvard naviac absentoval iba v dvoch súťažných zápasoch, vyhýbali sa mu teda zranenia, a to je pre športovca najdôležitejšie! Ako je už známe, hokejová sezóna sa skončilo takmer všade vo svete, rovnako aj v druhej najvyššej slovenskej lige, kde pôsobí HK Vitar Martin, teda klub z mesta, ktorého je Peter Galamboš rodákom a rovnako odchovancom tamojšieho hokeja. Martin som sledoval celú sezónu, videl som aj pár zápasov a musím povedať, že ich forma gradovala a bolo by zaujímavé vidieť, ako by obstáli v ďalších kolách play-off. Myslím, že mali veľkú šancu na postup. To už však nezistíme…,“ zhodnotil mužstvo, v ktorého histórii patrí k neodmysliteľným súčastiam. Veď v drese s martinským logom na hrudi sa objavil v siedmych sezónach, vyskúšal si aj rolu kapitána či asistenta a v počte získaných kanadských bodov v mužstve z Turca mu patria popredné priečky.

Ako inak, nedalo sa nám neopýtať na otázku budúcnosti. „V Michalovciach sme mali po ukončení ročníka rozhovory o budúcej sezóne. Záujem je obojstranný, ale najbližšie mesiace je ešte priskoro riešiť ďalšiu sezónu, keďže ani neviem, ako sa bude vyvíjať epidémia,“ skonštatoval. Práve spomenutá epidémia výrazne ovplyvnila športové organizácie po celom svete a týka sa to aj slovenských hokejových klubov. Tie sa ocitajú v ťažkej ekonomickej situácii, s ktorou sa budú musieť popasovať. Nejde však len o kluby. „Epidémia nezasiahne len hokejové kluby, ale aj nás hráčov a vlastne celé Slovensko. Je jasné, že s financiami to nebude jednoduché. Kluby získavajú peniaze od sponzorov a tí, keď nebudú mať zisky, nebudú môcť sponzorovať hokej. V Michalovciach je kvalitné vedenie, preto verím, že sa s tým popasujú a na ďalšiu sezónu budú pripravení,“ vyjadril sa aj na túto nepríjemnú tému veriac v priaznivé vyvrcholenie. A na záver, ako ovplyvnila celosvetová situácia samotného Petra Galamboša? „Našťastie sme nemali naplánovanú dovolenku, takže sme nemuseli nič rušiť. Keďže sa odporúča byť doma, väčšinu času trávime v domácnosti. Občas vybehneme s rodinkou do prírody na čerstvý vzduch,“ zakončil rozhovor skúsený a sympatický útočník.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*