Ohliadnutie za sezónou: Patrik Svitana (ROZHOVOR)

Minuloročné štvrté miesto v celkovom umiestnení Tipsport ligy sa popradským hokejistom málilo a túto sezónu na ľade dokazovali, že majú na viac. Podtatrancov môže jej predčasné ukončenie mrzieť o to viac, že mnohé hokejové hlasy si šuškali o veľkej sile popradského tímu v tomto súťažnom ročníku. Tím okolo kapitána Patrika Svitanu bol schopný potrápiť a poraziť každý tím našej najvyššej hokejovej súťaže a neraz sa mu to aj podarilo. Na zhodnotenie priebehu sezóny Kamzíkov sme si vybrali práve tohto tvorcu popradskej hry, ktorý nám prezradil, prečo HK Poprad dokázal porážať favoritov, aký impulz priniesla zmena na trénerskej stoličke a ako prijal rolu kapitána po Štefanovi Fabianovi.

Pre Patrika to zďaleka nebola prvá sezóna v popradskom drese. Počas svojich pôsobení v Poprade sa okolo neho vystriedalo kvantum hráčov. Práve preto by nemal mať problém odhadnúť silu tohtoročného kádra, ktorý sa stretol v kabíne pod Tatrami. Myslím si, že od úvodu sezóny sa v Poprade stretlo silné mužstvo. Počas sezóny nastali nejaké výmeny a na radu prišlo aj potrebné doplnenie kádra. Ten sme však potrebovali doplniť aj vzhľadom na blížiace sa play-off ! Každopádne sila tejto partie bola obrovská,“ zhodnotil potenciál svojich spoluhráčov pre súťažný ročník 2019/2020. Odchovanec klubu už od žiackych a dorasteneckých chvíľ určite sníva o veľkom úspechu so svojím materským tímom. Čím dlhšie v klube pôsobí, tým väčšie sú jeho ambície niečo tu dosiahnuť a zanechať po sebe úspech, na ktorý sa bude spomínať. Do veľkej miery je to závislé aj od vedenia klubu, ktoré hráčom predostrie svoje vízie. „O konkrétnych cieľoch sa pred sezónou veľmi nehovorilo. Všetkým ale muselo byť jasné, že klub robí všetko preto, aby bol výsledok lepší ako minulú sezónu,“ priblížil pohľad hráčov na predsezónne ciele.

Sezóna už začala a HK Poprad sa stretol s veľmi striedavou zápasovou formou mužstva. Výhry sa striedali s prehrami a základný hrací čas sa neraz preklopil až do predĺženia a samostatných nájazdov. Ako jeden z dôležitých článkov tímu si nad rôznorodými výsledkami musel lámať hlavu aj samotný Patrik. Čomu pripisoval toto kolísavé obdobie Kamzíkov? „Je pravdou, že na začiatku sezóny nám k zvládnutiu zápasov stále niečo chýbalo. Párkrát sme dokázali stratiť aj dvojgólové vedenie a v následnom predlžení prišla výhra alebo prehra. S odstupom času vidím ako dôvod slabšieho úvodu až prílišnú pohodu zo strany hráčov. Mali sme pocit, že sa nám nemôže stať nič hrozné,“ hľadal príčinu nevýrazného vstupu do nového súťažného ročníka. Neuspokojivé výsledky, bohužiaľ, pokračovali a ako to v športe býva, za výkony tímu je zodpovedný tréner. Prehra 3:7 v Budapešti bola pre Františka Štolca bodom, v ktorom si povedal, že je čas nechať miesto inému a následne abdikoval na svoju funkciu hlavného trénera. Na jeho stoličku zasadol skúsený Peter Mikula a v Poprade sa začali diať veci. „Príchodom pána trénera Mikulu sa veci zmenili. Svojím prístupom nám hneď dal najavo, že sa bude držať osvedčených pravidiel  a kto ich nebude rešpektovať, tak pôjde z kádra von. Vzťah s ním bol profesionálny, rešpektovali sme ho a plnili sme veci, ktoré od nás žiadal,“ spomína na príchod nového lodivoda popradský tvorca hry, ktorý zároveň ponúka pohľad hokejistov spod Tatier na prípadné pokračovanie pána Mikulu v tejto role. „Netuším, čo vraví kabína na pokračovanie tejto spolupráce, pretože ani sám neviem, kto má momentálne platnú zmluvu a kto nie. Po predčasnom ukončení sezóny sme sa rozišli a odvtedy sme sa pokope ešte nestretli,“

Zmena na trénerskej stoličke Popradu očividne priniesla potrebný impulz a takmer okamžite začala prinášať vytúžené ovocie. Nasledovala totižto obdivuhodná séria deviatich víťazných duelov, na ktorej začiatku a konci boli dve zhodné výhry so Slovanom, a to 2:1. Medzi tieto skalpy sa pridali výhry v ťažkých zápasoch proti Trenčínu a Banskej Bystrici. Následne prišla aj osemgólová nádielka pre Liptovský Mikuláš, krátko po nej ďalšia víťazná reťaz zložená zo šiestich výhier po sebe a o výbornú náladu v šatni bolo postarané. „Nový impulz je jednou z vecí, ktoré tento káder nakopli. Určite sme však fungovali ako celok. Či už to boli tréneri alebo hráči, tak všetko šliapalo ako dobre namazaný stroj. Samozrejme, že s výhrami rástla chuť na tréningoch aj v zápasoch. Celkovo to bolo krásne hokejové obdobie. V šatni panovala uvoľnená atmosféra, robili sme si srandičky, navzájom sme sa medzi hráčmi doberali, ale to do kolektívneho športu bez pochyby patrí,“ zaspomínal na časy nedávno minulé samotný stavebný kameň mužstva. Takýmito sériami víťazných zápasov mužstvo Petra Mikulu len potvrdilo slová odbornej a širšej hokejovej verejnosti, ktoré tvrdili, že túto sezónu máme možnosť sledovať hokejovo veľmi silný Poprad, ktorý dokáže zdolať kohokoľvek. Každý tím však má protivníka, proti ktorému sa mu nehrá veľmi príjemne a zároveň má aj trochu obľúbeného súpera. Proti komu sa Kamzíkom darilo viac a proti komu menej? Ja osobne som to vnímal  tak, že horšie výkony z našej strany prišli v zápasoch proti papierovo slabším súperom. Tri body z takýchto duelov sme asi brali ako samozrejmosť, no opak bol pravdou a práve v týchto zápasoch sme veľakrát museli protivníka výsledkovo dobiehať. Prístup k zápasom proti mužstvám z prvej šestky tabuľky bol úplne iný a tu sme dokázali byť lepšie pripraveným tímom,“ vysvetlil dôvody výsledkov s družstvami z opačných pólov tabuľky.

Podtatranci sa teda dokázali pripomenúť aj favoritom, v základnej časti Tipsport ligy sa ukázali ako ich strašiak a do nadstavby išli zo štvrtého miesta. V tejto fáze ligy sa budú stretávať už len s mužstvami z hornej polovice, proti ktorým sa im pomerne darilo. Popradský útočník cítil vnútornú silu tímu a odhodlanie zabojovať o čo najlepšie postavenie pred play-off. Stále sme sa chceli priblížiť k prvej trojici. Klamal by som, ak by som tvrdil, že nebolo naším cieľom vybojovať si čo najlepšiu pozíciu pred play-off. Sila kolektívu bola obrovská. V nejednom zápase sme sami sebe dokázali, že práve na tomto môžeme stavať  aj vo vyraďovacích bojoch,“ podelil sa s nami o pocitmi pred záverečnou kapitolou ligy. V nadstavbe „Mikulovci“ dvomi výhrami vo východniarskom derby proti Košiciam a výhrami so Slovanom a Trenčínom potvrdili kvality tohtoročného kádra. Z úst hráčov ostatných tímov sa ozývali hlasy, že Poprad má našliapnuté minimálne na semifinále. Takisto sa vravelo, že celkovo nás čakajú veľmi zaujímavé vyraďovacie boje, aké tu už dlho neboli. Mrzelo teda o to viac predčasné ukončenie sezóny? Ako toto rozhodnutie prijala popradská kabína a funkcionári? Samozrejme, že to zamrzí. Hokej hráme desať mesiacov práve pre túto časť sezóny. Je už za ale nami! S odstupom času to vnímam tak, že zdravie ľudí v krajine je oveľa vzácnejšie ako nejaký titul majstra Slovenska. Bude to ťažké obdobie pre všetkých, no zároveň aj pre funkcionárov,“ vyjadril svoj prístup k tejto situácii Svitana.

Tridsaťjedenročný útočník patril k skutočným tvorcom popradskej hry a s najvyšším počtom asistencií spomedzi spoluhráčov mal nakročené k slušenému sezónnemu zápisu kanadských bodov. „Osobné štatistiky ma samozrejme tešia, no tie musia ísť pri kolektívnom športe bokom. Za úspechom ide celá kabína a je jedno komu sa darí viac.  Všetko sa robí pre dobro a úspech tímu a to je to najdôležitejšie,“ skonštatoval ako správny tímový hráč a líder.

Moderný šport ide ruka v ruke s peňažným kapitálom, ktorým klub disponuje. Rozhodnutie o konci sezóny výrazne prehovorilo aj do ekonomickej a finančnej  sféry všetkých mužstiev. V Poprade však fanúšikovia ukázali, že si svoj hokejový klub veľmi vážia a vznikla iniciatíva, ktorej cieľom bolo vypredať popradský zimný štadión aj po ukončení sezóny a finančne tak pomôcť celému klubu. Za krátky čas sa v tomto meste podarilo vyzbierať celkom slušnú sumu. Ako hodnotia tento krok zo strany priaznivcov samotní hráči? Je to naozaj veľmi pekná myšlienka a gesto. Všetci, ktorí sme v klube, si to nesmierne ceníme,“ nepriamo poďakoval popradským fanúšikom.

Patrik je neodmysliteľným pilierom kabíny pod Tatrami. Dozaista patrí medzi skúsených hráčov, ktorí svoje skúsenosti môžu odovzdávať neskôr narodeným spoluhráčom. Po odchode popradského kapitána Štefana Fabiana, ktorý chcel pomôcť Spišskej Novej Vsi v bojoch v druhej najvyššej hokejovej súťaži, pripadlo „céčko“ práve na Patrikovu hruď. Zmenili sa nejako jeho povinnosti a priority od tejto chvíle? Neviem, či sa dá povedať, že sa nejako zmenili.  K tomuto rozhodnutiu dospel tréner a všetci ho akceptovali. Dovtedy som bol zástupcom kapitána a v každom momente sme si so Števom boli nápomocní. Priority a povinnosti voči mužstvu a klubu boli a aj ostanú stále rovnaké,“ vyslovil svoj zodpovedný postoj ku klubu novopečený kapitán. V tejto sezóne HK Poprad ako tím jednoznačne ukázal možný potenciál a silu. Verí Patrik, že sa na to podarí nadviazať aj v ďalšom ročníku? Plánuje ostať v Poprade? O tomto je ešte ozaj predčasné hovoriť. Nevieme z akej časti sa podarí vedeniu udržať kolektív, ktorý tu bol, aby sa následne mohlo nadviazať na kvalitnú uplynulú sezónu,“ uzavrel druhý najproduktívnejší hokejista Popradu.

Autor: Martin Lehotský, Grafika: Kristína Prievalská, Foto: Denis Sivák

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*