(Ne)výhoda domáceho prostredia v zápasoch Košíc s Popradom? Ako na to reagujú hráči?!

Štvrťfinále Tipsport ligy je už za rohom a väčšina štvrťfinálových dvojíc je už priaznivcom najvyššej slovenskej hokejovej súťaže dobre známa. Už pri pohľade na série, ktoré nás čakajú, môžme s istotou povedať, že to bude stáť naozaj za to! Práve s ohľadom na blížiacu sa derby sériu dvoch mužstiev z východu Slovenska, sme sa rozhodli priblížiť zaujímavý fakt, ktorý vzájomné zápasy Košíc a Popradu v tejto sezóne priniesli! Nechýbajú ani názory a pohľady hráčov na túto situáciu.

Tak, ako aj väčšina tipsportligových mužstiev, aj Košice a Poprad sa v aktuálne prebiehajúcom ročníku stretli v piatich vzájomných dueloch. Tri sa odohrali na ľade v Steel Aréne a v dvoch prípadoch privítali Kamzíci svojho súpera doma, pod Tatrami. Domáce prostredie je pre tímy určite výhodou, navyše hráči sa chcú pred domácimi priaznivcami ukázať a samozrejme sú svojimi fanklubmi poháňaný vpred, za víťazstvom, čo im na psychike určite len pridá. Avšak nepísané pravidlo “Môj dom, môj hrad” sa v tejto sezóne v zápasoch Košíc s Popradom nepotvrdilo ani raz! Aký je však dôvod?

O vyrovnanosti Popradčanov a Oceliarov svedčí aj postavenie v tabuľke po základnej časti, čo v konečnom dôsledku urobilo z týchto dvoch odvekých rivalov aj štvrťfinálovú dvojičku. Rozbor tejto série si necháme na samostatnú prognózu série. Poďme si však priblížiť výsledky vzájomných zápasov z tejto sezóny. „Neviem ako sa mám vyjadriť… To je hokej, proste niekto musí vyhrať a niekto prehrať. Samozrejme je to zaujímavé, ale nerozmýšľame nad tým, pretože každý zápas je iný.” stručne skonštatoval Dávid Bondra.

Hneď prvýkrát sa Košice stretli s Popradom na domácom ľade, kedy Kamzíkom pred vlastnými fanúšikmi podľahli 0:1. Ofenzívu Oceliarov vymazal skvele chytajúci Vošvrda a o jediný gól hostí sa postaral Svitana. Aj tretí vzájomný zápas medzi týmito dvoma mužstvami sa odohral v košickej Steel Aréne a priniesol nám jeden z najväčších obratov sezóny vôbec. Tím z metropoly východu viedol na začiatku tretej tretiny už 3:0, no Popradčanom sa podarilo vyrovnať, aby v predĺžení rozhodol východniarske derby opäť Patrik Svitana. Na tento víťazný gól mu asistoval center Samuel Mlynarovič, ktorý sa na (ne)výhodu domáceho prostredia v týchto zápasoch vyjadril takto: „Ťažko odpovedať na túto otázku. Na každý zápas sa pripravujeme rovnako, či už hráme doma alebo von. Tento rok to vychádza tak, že sa nám v Steel Aréne darí viac, no dôvod netuším.” Popradčania cestovali do Košíc aj v 49. kole. Po dvoch predošlých víťazstvách, chceli u svojho rivala samozrejme opäť bodovať. Po konečnej siréne svietilo na výsledkovej tabuli skóre 3:5, takže s lepšou náladou odchádzali z košického ľadu aj do tretice Kamzíci.

Je ozaj veľmi ťažké prísť na dôvod a vysvetliť tento zaujímavý fakt. Nemohúcnosť zvíťaziť doma, no samozrejmosť poraziť súpera na ich ľade sa zdá byť menším paradoxom. Kluby sa možno chcú u rivala motivovať a navnadiť na víťaznú sériu. V prvom stretnutí týchto dvoch mužstiev v Poprade, bral plný počet bodov opäť hosťujúci tím, tentoraz Košice po výsledku 1:3. „Odpoveď na túto otázku hľadáme ako my, tak určite aj Popradčania. My však veríme, že ďalšie vzájomné zápasy sa už vo všetkých prípadoch naklonia viac na našu stranu.” reaguje na túto zaujímavosť obranca Košíc, Václav Čížek. Najjednoznačnejší výsledok nám prinieslo 16. kolo, kedy Popradčania hostili Košičanov. Domáci však zápas vôbec nezvládli, inkasovali aj v početnej výhode a najvýchodnejšiemu tímu ligy napokon podľahli 2:5.

Pred blížiacim sa play-off tak visí nad touto sériou obrovský otáznik. Viac nám určite môže napovedať už prvý zápas, ktorý by sa mal odohrať 11. marca. Dokážu Košice doma zlomiť “prekliatie” alebo sa bude v tejto sérií dariť viac hosťujúcim tímom?

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*