(Ne)úspešnosť ruských hokejistov v Tipsport lige

I napriek tomu, že mnoho klubov našej najvyššej súťaže aktuálne v otázke posíl razí zámorský trend, a slovenskí, prípadne česko – slovenskí hráči sú dopĺňaní najmä hráčmi z Kanady a USA, vyskytujú sa v tímoch aj hráči iných národností. Môžeme spomenúť napríklad hráčov zo Slovinska, Lotyšska či Fínska. Početnou skupinou legionárov sú však dlhodobo aj hráči z Ruskej federácie, predsa len, ide o obrovskú liaheň hokejistov, a tak sa nemôžeme čudovať, že niekoľko z nich pravidelne pôsobí aj v tímoch Tipsport ligy. Častokrát sa však stáva, že ruský hráči sa v podmienkach slovenskej ligy nevedia presadiť a skončia už po niekoľkých dueloch. Skúsili sme sa preto pozrieť na príčiny toho, prečo sa Rusom u nás natoľko nedarí a zároveň poukázať na výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo.

V práve prebiehajúcej sezóne pôsobilo alebo ešte stále pôsobí v Tipsport lige 10 hráčov ruskej národnosti. Až polovica z nich sa nepresadila a odohrala 5 alebo menej zápasov. Najčerstvejším prípadom je Yevgeni Mons. Ruský krídelník prišiel do Michaloviec po konci v tíme KHL, Víťaz Podolsk. Mons predtým odohral v KHL viac než 270 zápasov a v najvyššej ruskej súťaži pravidelne nastupoval od sezóny 2010/2011. V Michalovciach sa však dlho neohrial, odohral tu len tri zápasy, pričom nezískal ani jeden kanadský bod. Oficiálnym dôvodom Monsovho konca bola vzájomná dohoda medzi hráčom a klubom o ukončení spolupráce. Mons je však už aktuálne hráčom Detvy. Podobných prípadov bolo len v aktuálne prebiehajúcej sezóne viac, rovnako ako Mons skončil Alexander Nikulin v Liptovskom Mikuláši – odohral 2 zápasy bez bodového zápisu. 34 ročný Rus s bohatými skúsenosťami v KHL (zhodou okolností pôsobil naposledy taktiež v Podolsku), prišiel do Mikuláša začiatkom tohto roka. Liptáci od neho očakávali pomoc v bojoch o play – off, no Nikulin, center so skúsenosťami aj z NHL sa na Liptove dlho neohrial a momentálne už pôsobí vo fínskej nižšej súťaži. Dôvodom bola fyzická nepripravenosť hráča a klub využil klauzulu na rozviazanie zmluvy v skúšobnej lehote. Podobný osud postihol aj dvojicu hráčov Alexei MonakhovMaxim Veshutkin, ktorí sa predstavili v drese Nových Zámkov. Prvý menovaný odohral na juhu Slovenska len dva zápasy na prelome rokov, a hoci prichádzal do tímu ako mladá posila z nižšej zámorskej súťaže, na zápasy aktuálne nenastupuje. Veshutkin sa na Slovensku zdržal dlhšie. Počas minulej sezóny pôsobil v prvoligovej Dubnici, pred sezónou zaujal vedenie HK Nitra, no tu na skúške neuspel a ešte pred začiatkom tohto ročníka putoval do Nových Zámkov. V ich drese stihol odohrať 5 zápasov v ktorých získal bod za asistenciu, a počas pôsobenia u Býkov absolvoval aj striedavé štarty v Skalici. V decembri však Slovensko opustil a putoval do rumunskej Csíkszeredy. Jeden zápas bez bodového zisku odohral v drese Detvy Yaroslav Sokolov, 19 – ročný útočník, ktorý predtým pôsobil v juniorke Zvolena. Momentálne je už hráčom tímu MHL, Tolpar Ufa.

Ak sa chceme pozrieť na úspešné prípady ruských hráčov, naše krok opäť povedú do Michaloviec. Tu musíme vyzdvihnúť dvojicu Igor SafaralejevDmitri Vorobjov. Šikovný krídelník Safaralejev pôsobil v Michalovciach aj v minulej sezóne, keď ešte boli súčasťou 1. ligy. Patril k bodovým lídrom Líšok, počas základnej časti si pripísal na svoje konto 53 kanadských bodov za 21 gólov a 32 asistencii, 8 bodov pridal aj v play – off 1. ligy. V Michalovciach s ním preto počítali aj do prvej sezóny v najvyššej súťaži a môžeme povedať, že Safaralejev sa nestratil ani v Tipsport lige, hoci v útoku už nie je tak bodovo výrazný. Doposiaľ získal 20 kanadských bodov za 5 gólov a 15 asistencii. 34 ročný Vorobjov prišiel do Michaloviec v lete z tímu Amur Chabarovsk a v lige potvrdzuje svoje obranné kvality. Hráč ktorý odohral viac ako 500 zápasov v KHL, získal zlatú medailu z Majstrovstiev sveta a bol tiež draftovaný Torontom Maple Leafs podľa všetkého naplnil očakávania klubu na Zemplíne. Viacročnou ligovou stálicou je tiež skúsený obranca Detvy Mikhail Kuklev. 37 ročný zadák pôsobí pod Poľanou už tretiu sezónu, a hoci nepatrí k ofenzívnym obrancom, s jeho výkonmi sú v klube spokojní. Kuklev prišiel do Detvy z Novokuznecku, v KHL dovedna odohral viac než 330 zápasov, prevažne v miestnom tíme Metalurg. Okrem hráčov v poli pôsobí v Tipsport lige aj jeden ruský brankár. Alexander Zalivin je brankárskou oporou Liptovského Mikuláša, do ktorého prišiel pred sezónou z Detvy. Momentálne však Zalivin putoval naspäť do Detvy, keďže Liptovský Mikuláš už má len minimálnu šancu na vyhnutie sa poslednej priečke v lige. Hráč s prevažnými skúsenosťami z nižšej ruskej súťaže VHL, odohral niekoľko zápasov aj v KHL. Osobitným prípadom je Daniil Fominykh. Mladý Rus, ktorý má už aktuálne slovenské občianstvo, prešiel viacerými mládežníckymi kategóriami HK Nitra a na Slovensku žije od roku 2014. Už v minulej sezóne medzi mužmi v drese Nitry ukazoval svoju šikovnosť a potenciál, tá aktuálna to len potvrdzuje. Svojimi výkonmi si dokonca vypýtal aj miestenku do Olympijského výberu SR do 23 rokov.

K priekopníkom v angažovaní a testovaní ruských hráčov patrí od svojho vstupu do Tipsport ligy Detva, za nimi nasledujú Nové Zámky. Za Detvu v minulej sezóne okrem spomínanej dvojice Kuklev – Zalivin, nastúpila ešte ďalšia trojica hráčov – Demid Lučnikov, Maxim Yakutsenya a Igor Magogin. Fanúšikovia Detvy a samotnej Tipsport ligy si najviac pamätajú zrejme posledného menovaného, aj ten však pod Poľanou odohral iba 15 zápasov, rovnako ako Lučnikov. Magogin si na svoje konto pripísal iba 3 kanadské body a určite nenaplnil očakávania, s ktorými do Detvy a aj celej ligy prichádzal. Yakutsenya odohral v Detve 7 duelov a získal v nich taktiež 3 kanadské body. V prípade Yakutsenya aj Magogina išlo o hráčov v pomerne vysokom veku, a tak ani ich fyzická kondícia podľa všetkého nenapĺňala požiadavky klubu a  samotnej ligy. Ruskú cestu skúšali v minulej sezóne aj v Košiciach, z angažovanej dvojice Igor IgnatushkinRoman Derlyuk, bol úspešnejší prvý menovaný Ignatushkin, ktorý odohral 32 zápasov a získal 15 kanadských bodov. Derlyuk sa predstavil v štrnástich dueloch, v ktorých si pripísal 1 gól a 3 asistencie. Obaja však v tíme v aktuálnej sezóne už nepokračujú. V sezóne 2018/2019 sa v Tipsport lige predstavili aj hráči ako Dmitri Obukhov, ktorý odohral za Duklu Trenčín 6 zápasov, Yegor Baranov odohral za Liptovský Mikuláš, kde bol na krátkom hosťovaní zo Slovana Bratislava, ktorý v tom čase ešte pôsobil v KHL, iba tri zápasy v ktorých nebodoval. Rovnako ako Baranov sa nepresadil ani Alexander Fedoseyev v drese žilinských Vlkov. Úspešnejší bol obranca Nikolai Zhilin, ktorý bol taktiež súčasťou Žiliny a odohral za ňu 35 zápasov, v ktorých získal 6 kanadských bodov.

S angažovaním ruských hráčov majú negatívne skúsenosti aj v Poprade a zdá sa, že sa z danej situácie poučili. V sezóne 2017/2018 angažovali pod Tatrami 4 ruských hráčov, žiadny z nich sa výraznejšie nepresadil a fanúšikovia Popradu si pamätajú azda len na Ilyu Davydova, ktorý odohral za Kamzíkov celú sezónu a pôsobil v klube aj v závere sezóny 2016/2017. Trojica Shitikov – Bogoslovsky – Ignatov však boli krokom vedľa a žiadny z nich neodohral viac ako 12 zápasov. Sezóna 2016/2017 priniesla Podtatrancom až 7 Rusov, výraznejšie sa presadili len Dmitri Abramov a Ivan Gulyayev. podobnú skúsenosť s “ruskou cestou” má aj HKM Zvolen. Za Rytierov v sezóne 2016/2017 odohrali niekoľko duelov Andrei Plekhanov a Valeri Knyazev. Výraznejšie sa nepresadili, hoci Plekhanov odohral za Zvolen celú sezónu vrátane play – off. Aj o rok neskôr, v sezóne 2017/2018, angažovali Zvolenčania ruského útočníka Aslana Raisova. Za Zvolen ale odohral len 2 zápasy bez bodového zápisu.

Samozrejme v Tipsport lige sa počas celej jej histórie predstavilo oveľa viac ruských hráčov – dovedna 62 hráčov v poli a 6 brankárov. My sme spomenuli len zlomok z nich, ktorí odohrali v našej najvyššej súťaži zápasy v posledných sezónach. Je však zrejmé, že trend angažovania hráčov z Ruskej federácie, je pomaly na ústupe, prípadne si kluby jednotlivých hokejistov vyberajú dôslednejšie. Pomohli k tomu určite aj nadobudnuté skúsenosti a tiež aj presadzovanie zámorského trendu v Tipsport lige. Za neúspechom ruských hráčov bola totiž častokrát ich fyzická nepripravenosť, vysoký vek, podcenenie našej najvyššej súťaže, chýbajúce kvality, či nesprávna životospráva. Nebojíme sa však povedať, že jedným z dôvodov je aj herný štýl ligových tímov, ktorý hráčom z Ruska jednoducho nesedí.

Autor: Radovan Slávik
Grafika: Kristína Prievalská

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*