MEMORIÁL PAVLA ZÁBOJNÍKA – 1. hrací deň (Výsledky + vyjadrenia aktérov)

Pod Pustým hradom sa včera začal 21. ročník prestížneho slovenského turnaja, Memoriál Pavla Zábojníka. Tak ako po minulé roky, aj tento pokračuje turnaj vo formáte, kedy sa ho zúčastnia tri slovenské a tri zahraničné mužstvá. Vzhľadom k našej účasti na turnaji sme si pre vás pripravili kompletný súhrn prvého hracieho dňa aj s exkluzívnymi vyjadreniami jednotlivých aktérov.

Klagenfurt AC – MHC Nové Zámky 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Góly: 1. Fischer, 28. Obersteiner (Petersen)

ZÁPAS HODNOTÍ: FILIP BAJTEK
Memoriál sa otvoril na pravé poludnie, zápasom Novozámčanov s rakúskym Klagenfurtom. Prvý gól zápasu mohla hŕstka fanúšikov na štadióne vidieť už po 14 sekundách, kedy sa presadil kapitán rakúskeho majstra, Fischer. „Samozrejme, nebolo to nič príjemné dostať takto rýchlo na začiatku gól, ale tak myslím si, že sme sa s tým vyrovnali a bojovali. Bohužiaľ sme však nedali žiadny gól,” zhodnotil nepodarený úvod zo strany tímu z juhu Slovenska český útočník, Filip Bajtek. Novozámčania boli od úvodných sekúnd zatláčaní v obrannom pásme a do zápasu sa dostávali veľmi ťažko. Cez leto si tím prešiel výraznou hráčskou obmenou, takže hokejisti si na seba museli opäť zvykať. „Zhodnotil by som to tak, že dnes to už bolo oproti tým minulým zápasom lepšie. Je vidieť, že sa do toho pomaličky dostávame. Musíme zapracovať na rozohrávke z obranného pásma, pretože tam nám to nefunguje a hádžeme to po sebe. Klagenfurt bol dnes dosť dobrý na puku, aj v osobných súbojoch,” doplnil Bajtek dôvod, ktorý možno rozhodol úvodné stretnutie. „Hlavné je, aby sme sa v tom zápase zohrali, aby sme videli to tempo. Je to príprava pred sezónou a na to sú tieto zápasy, aby sme boli potom čo najlepšie pripravení,” vyjadril sa 28-ročný útočník. Úradujúci majster nadnárodnej EBELky prichádza do Zvolena s ambíciou obsadiť čo najvyššiu priečku a kvalitne sa pripraviť na CHL, preto sú tieto duely vysoko prínosné aj pre súperov KAC. „Tak určite je to zaujímavé zahrať si proti tímom z iných líg, porovnať sa trošku, ako sú na tom kvalitatívne. Je to niečo iné a je to také pestré, takže každý to víta,” zakončil Filip Bajtek.

Scorpions de Mulhouse – HC 05 Banská Bystrica 1:4 (0:3, 0:0, 1:1)
Góly: 58. Bowes (Wilson) – 4. Jääskeläinen (Varga), 11. Varga, 18. Šoltés, 44. Jääskeläinen (Ďatelinka, Hickmott)

ZÁPAS HODNOTÍ: RÓBERT VARGA
Banskobystričania vstúpili do zápasu svižne a súpera nešetrili od samého úvodu. Už v štvrtej minúte sa presadila fínska posila Baranov, Jääskeläinen, ktorému puk podsunul Róbert Varga. O sedem minút neskôr sa tento útočník už sám presadil. Dve minúty pred koncom tretiny zvyšoval na tri nula Šoltés a aj z herného prejavu sa už po prvej tretine zdalo, že o zápase je už zrejme rozhodnuté. „V prvej tretine sa nám podarilo dať zopár gólov a celkovo sme mali kondične navrch, museli faulovať, z čoho vyplynulo veľa presiloviek,” okomentoval strelec druhého presného zásahu Baranov. Aj napriek tomu, že ide “len” o predsezónny turnaj, hralo sa v pomerne svižnom tempe a tímy sa nebáli pritvrdiť. Aj z tohto dôvodu po nešetrnom zákroku jedného z hráčov francúzskeho celku sa z ľadu len ťažko dvíhal zakrvavený Patrik Lamper, ktorý napokon duel nedohral. „Bystrica sa týmto tvrdým štýlom prezentuje každú sezónu, takže z nášho pohľadu v tom chceme pokračovať,” potvrdil naše slová mladší brat Tibora Vargu. V priebehu druhej tretiny sa do potýčky a menšej pasovačky dostal aj Dávid Šoltés. Banská Bystrica si zo sebou na tomto ročníku nesie aj prívlastok obhajcu prvenstva, avšak za dôležitejšie považuje tentokrát iné faktory. „Prišli sme predovšetkým zlepšovať veci, čo sa týka prípravy. Každý zápas musí byť lepší a lepší, to je hlavným cieľom tohto turnaja,” prezradil útočník tretej formácie, ktorý v zápase zaznamenal bilanciu 1+1. Už dnes však na Baranov čaká o čosi náročnejší súper z Klagenfurtu. „Áno, očakávame náročnejší duel. Minulý rok sme už proti ním hrali na tomto turnaji, bol to veľmi ťažký zápas, oni dobre korčuľujú, takže to bude určite ťažké.”

HKM Zvolen – GKS Tychy 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Góly: 11. Bonis (Thompson, Corrin), 27. Maier (Mráz, Tibenský), 50. Špirko (Roman) – 18. Klimenko

Jednoznačne najatraktívnejší duel prvého hracieho dňa prišiel až v jeho samom závere. Zvolen ako hostiteľ turnaja pred pomerne slušnou kulisou nastúpil do zápasu proti nepríjemnému poľskému majstrovi, Tychy. Už od úvodných minút boli domáci hokejisti veľmi aktívni a súperovi znepríjemňovali pobyt na ľade vysokým forčekingom. Skóre zápasu otvoril po peknej súhre Garretta Thompsona a Kyle Bonisa druhý menovaný. Už v 18. minúte sa o vyrovnanie postaral Klimenko a od tohto momentu hra Rytierov trochu upadla. Na vydarený úvod nadviazali Bryndziari v polovici zápasu, kedy sa ukážkovo od modrej čiary presadila delovkou ďalšia posila, Patrik Maier. Výsledok zápasu uzavrel po geniálnej prihrávke Michala Romana, Rasťo Špirko. Zvolenčania celkovo pôsobili výborným dojmom a vypichnúť treba predovšetkým výkony hráčov ako Kyle Bonis, Tomáš Tomek, Ivan Švárny, Garrett Thompson, no nezabudáme ani na dvojicu mladíkov z reprezentácie do 18 rokov, ktorá dostala dosť priestoru na ľade – Oliver Fatul a Jakub Kolenič.

ZÁPAS HODNOTÍ: KYLE BONIS
„Áno, určite chceme nadviazať na našu spoluprácu s Garrettom Thompsnom z minulej sezóny. Mal som tú česť si s ním zahrať minulý ročník a funguje medzi nami chémia. Je tu toho veľa, čo sme si zobrali a môžme ponúknuť Zvolenu.”

„Atmosféra bola skvelá! Páčia sa mi tie bubny, nikdy som nič také nevidel, bolo to super!”

„Bolo to naše prvé domáce víťazstvo pred kulisou a verím, že v sezóne ich bude ešte oveľa viac. Do každého zápasu ideme s cieľom vyhrať a ak budeme hrať našu hru, budeme víťaziť a vyhrávať trofeje a to je to, čo chceme!”

ZÁPAS HODNOTÍ TRÉNER: ANDREJ PODKONICKÝ

„Bol to tažký zápas, hrali veľmi dobre. Boli nepríjemní v protiútokoch, silní v osobných súbojoch jeden na jedna a mali veľa šancí. My sme niekedy zbytočne riskovali, z čoho pramenili ich šance. Musíme hrať viac rozumne. Samozrejme, to bol pre niektorých hráčov prvý prípravný zápas, čo bolo aj vidieť. Avšak na to, že to tak bolo som s výkonom veľmi spokojný.”

„Jakub Kolenič je mladý chalan, ktorý má kariéru pred sebou a chceme s ním pracovať, dať mu šancu. Aj v tej osemnátske sa ukazoval veľmi dobre, takže som ho dal do prvej formácie a myslím, že dnes hral veľmi dobre. Uvidíme, ako bude vyzerať zostava zajtra. Určite to premiešame, dáme šancu ďalším mladým hráčom.”

„S posilami som spokojný, avšak stále je to len začiatok a chalani sa musia rozohrať. Bolo vidieť, že chceli, že sa vidia, no v tej finálnej fáze im občas preskočil puk, mali smolu. Hlavne formácia Bonis – Hansen – Thompson hrala veľmi dobre, aj keď dozadu trošku viac riskovali, no vravím, je to začiatok a pre Zvolen budú určite posilami!”

„V druhej tretine sme zbytočne riskovali, prepadávali a niekedy aj tí obrancovia zbytočne prechádzali do útoku. Hlavne v druhej tretine, keď máme ďalej striedačku musíme hrať s rozumom, čo sme nedodržiavali a z toho plynuli šance.”

„Je to stále len príprava, no veľmi by nás tešilo, keby sme vyhrali. Máme ešte dva zápasy pred sebou.”

AUTORI: Silvester Bobko, Patrik Ľupták, Marián Kubík
FOTO: Patrik Ľupták

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*