KOMENTÁR: Nenápadný ašpirant na titul?

Hokejový život vie byť mnohokrát nevyspytateľný a primárne plány nemusia ísť takou cestou, akou si vedenie jednotlivých tipsportligových klubov pred sezónou zaumieni. Sezónne ciele ovplyvňuje mnoho faktorov, ktoré majú výrazný vplyv na celkový chod klubu. Na mieste je predovšetkým potreba uvážiť reálny stav a podľa toho naplánovať danú víziu. Akýkoľvek krok mimo môže vyvolať zbytočný tlak, ktorý, samozrejme, ničomu neprospieva. Sila vedenia sa ukáže až v chvíli, keď sa s problémami treba vysporiadať a za žiadnu cenu sa nevzdať. Výborná práca funkcionárov a osobností, ktoré sa podieľajú na správnom chode organizácie sa v posledných rokoch a predovšetkým v tejto sezóne ukazuje pod Tatrami, v mužstve HK Poprad.

No a čo, že sme titul nikdy nevyhrali?!

Áno, presne tak! Priaznivci pod Tatrami sa ešte nikdy v histórii nemali možnosť tešiť z titulu pre najlepší slovenský hokejový tím, aj keď mnohokrát mali Kamzíci k vysnenej trofeji veľmi blízko a chýbal už len posledný krôčik. Na druhej strane, Poprad patrí medzi trojicu klubov, ktoré nikdy nespadli o úroveň nižšie, nikdy neopustili najvyššiu súťaž. Aj napriek podstatnému faktu, že trofej na severe Slovenska nikdy neostala, Popradčania sa neboja už v auguste nahlas hovoriť o tom, že cieľom je dokráčať čo najvyššie a pomýšľajú na titulové ambície. Výnimkou nie je ani tento ročník. Aby sme však všetko uviedli na správnu mieru – nemožno povedať, že toto všetko prevládalo v Poprade stále. Veci sa začali výraznejšie hýbať až po príchode nového riaditeľa, Ľudovíta Jurinyiho. Ten posadil na marketingové miesta tých správnych ľudí a aj preto patrí táto oblasť medzi tie najlepšie v rámci Tipsport ligy. Po nie príliš úsmevných situáciach z minulosti sa fanúšikovia obrátili klubu chrbtom a naskytla sa tak otázka – pre koho teda robiť hokej v Poprade? Získať si nadšencov popradského hokeja späť na svoju stranu je oveľa ťažšia úloha, než si ktokoľvek dokáže predstaviť. Avšak Jurinyimu sa to podarilo a aj preto môže Poprad v tejto sezóne pomýšľať nad tými najvyššími priečkami. Veď už je načase!

U vás nikto hrať nechce!

Aj s takouto nepriazňou či už z vlastných radov alebo spomedzi konkurentov sa občas môžeme stretnúť na sociálnych sieťach HK Poprad. Akýsi vrchol toho sme mali možnosť vidieť prednedávnom, keď po približne týždni skončila pod Tatrami zámorská akvizícia. Američan Jimmy Lodge sa na východe príliš dlho neohrial a mnoho fanúšikov má pocit, že na vine je klub. Nezvykneme sa stavať na nikoho stranu, avšak povedzme si zopár faktov. Do absolútnej kuchyne klubov nemáme možnosť vidieť ani my, no pre mladého Lodgea bol Poprad vôbec prvým pôsobiskom v rámci Európy. Od zámorské hokeja sa líši aj život, veď zvyky a tradície sú predsa len všade o čosi iné a nie každému musia sadnúť. Navyše, prečo Lodge úplne vynechal jednu sezónu? Opäť druhá strana mince. HK tento rok mení hráčov ako na bežiacom páse, v Poprade sa vystriedalo už pomerne veľa hokejistov a ak to takýmto tempom pôjde ďalej, počtom hráčov na súpiske v jednej sezóne sa prekoná rekord Žiliny spred pár rokov. Objektivita je prvoradá, ale aj pri tomto stojíme na strane Kamzíkov. Jedna vec je meniť, angažovať hráčov a druhá je pozrieť sa na dopad týchto krokov. Koniec trénera Štolca, viacerých legionárov, nečakaný odchod najproduktívnejšieho hráča francúzskej ligy z minulej sezóny, extrémne veľký počet zranení. Všetky tieto straty bolo potrebné nahradiť, prípadnú nespokojnosť s výkonmi taktiež. Ak by aj po zmenách ostala výkonnosť tímu a tabuľkové postavenie rovnaké, vedenie by sa asi nevyhlo oprávnenej kritike. Avšak zdá sa, že v klube vedia čo robia a aj preto stúpajú Kamzíci v priečkach nahor.

Vyhrať titul už môže ktokoľvek, tak prečo nie Poprad?

Po posledných doplneniach kádra a zaujímavých výmenách, na ktorých vlnu sa v Poprade dali, začína budiť káder trénera Mikulu rešpekt. Všetko je tak, ako má byť – šancu dostávajú aj mladí hráči, domov sa vracia čoraz viac odchovancov a rodákov klubu, kvalitní domáci hokejisti sú doplnení o tých zahraničných. Po nevydarenom štarte sezóny, ktorý dosť možno vyplynul z nevydarenej prípravy sa Kamzíci dostávajú na víťaznú vlnu a fanúšikov tešia predvádzanou hrou, aj preto si cestu na popradský zimák nájde čoraz viac priaznivcov. Všetky štyri útoky disponujú dostatočnou kvalitou, sú pomerne vyrovnané, a tak je hra tohto tímu nepríjemná počas každého jedného striedania. Poprad vyťažil z výmeny Lapšanského a Dalhuisena to, čo chcel, obaja svojím spôsobom oživili hru tímu. Ich sila, skúsenosti a kvality by sa ešte viac mohli ukázať v play-off, kde sa budú chcieť hráči okolo kapitána Svitanu hecnúť tak, ako v minulom ročníku. Keď sa k tomu vráti geniálna forma Vošvrdu, rovnako jeho dvojky, Patrika Nechvátala, táto sezóna by po konci mohla mať pre Poprad prívlastok – historická. Za nás je HK Poprad nenápadným ašpirantom na titul v tomto ročníku.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*