Komentár: Bude československá cesta Zvolena úspešná?

Dátum 15.4.2013 sa nezabudnuteľne vryl do histórie a pamäti mesta Zvolen. Tamojší HKM vtedy po druhýkrát vo svojej histórii získal majstrovský titul. Špeciálny bol predovšetkým tým, že káder tvorilo početné zastúpenie rodákov a odchovancov hokeja pod Pustým hradom. Niečo podobné sa v meste zo stredu Slovenska rysuje aj tentoraz. Po trojročnom presviedčaní zasadol na pozíciu generálneho manažéra mužstva majster sveta z roku 2002, bývalý skvelý obranca Ladislav Čierny. Ten sa rozhodol zostaviť káder prevažne z domácich hráčov, čím by chcel napodobniť azda najúspešnejší ročník v histórii zvolenského hokeja.

Nepríjemná situácia vo svete momentálne ligám a klubom kazí plánovanie novej sezóny po všetkých stránkach. Štart ročníka ostáva dlhodobo otázny a nikto nevie kedy a či sa vôbec začne hrať v riadnom termíne. Nám preto ostáva čas na to, zamyslieť sa nad tým, aký káder by mohol vo Zvolene smerom k novému ročníku vzniknúť.

V uplynulej sezóne sa cestou domácich, prevažne slovenských a českých hokejistov neuberalo príliš veľa tímov, avšak oproti predošlým ročníkom ich bolo z dôvodu obmedzenia počtu legionárov predsa len o čosi viac. Sympatickú cestu zvolili napríklad v Košiciach, Trenčíne či Nových Zámkoch. Od tej ďalšej by sa k týmto tímom mal podľa slov novozvoleného generálneho manažéra Rytierov pridať aj HKM Zvolen. „Máme záujem len o veľmi málu časť tímu z poslednej sezóny. Momentálne neviem povedať presné číslo, je to však maximálne 5-6 hráčov. Čo sa týka nového tímu, máme záujem primárne o zvolenských a slovenských hráčov. Treba však povedať aj to, že trh s kvalitnými slovenskými hráčmi je obmedzený,“ prehlásil pre klubový web.

Rozhodnutie uberať sa touto, inak veľmi sympatickou cestou, prináša hneď niekoľko výhod. V kabíne vládne jednotný jazyk, čo dáva výraznejší priestor na komunikáciu trénerom aj samotným hokejistom. Domáci hráči sú odhodlaní pre klub z mesta, v ktorom vyrastali obetovať na ľade omnoho viac, než veľké percento legionárov. Tento spôsob navyše pomáha v progrese nielen samotnému klubu a mladým hráčom, ale aj slovenskému hokeju komplexne.

Zdroj FOTO: myzvolen.sme.sk

Zaujímavé trénerské trio

Prvou výraznejšou zmenou nového vedenia Bryndziarov je príchod hlavného trénera Petra Oremusa. Napriek mladému veku, podstatne skúsený tréner viedol v slovenskej najvyššej súťaži postupne Skalicu, Nitru, Košice a Trenčín. Medzitým naberal cenné skúsenosti ako asistent aj na lavičke národného tímu a zahraničnú zastávku si spravil vo Vítkoviciach, neskôr Karlovych Varoch. Medzi jeho úspechy patrí zisk majstrovského titulu s Oceliarmi a veľkou mierou sa podieľal na finálovej účasti Dukly Trenčín. Už vo svojich predchádzajúcich pôsobiskách bol typický tým, že priestor pod jeho vedením dostávali hlavne mladí hráči.

To, čo sa dlhodobo šepkalo sa nakoniec potvrdilo aj na pozícii prvého asistenta. Túto funkciu bude zastávať taktiež bývalý hokejista, Nitrančan Andrej Kmeč. Trojicu uzatvára známa tvár, v podobe Andreja Podkonického, ktorý však bude mať ako druhý asistent oproti predchádzajúcim rokom na starosti trochu iné záležitosti, primárne sa bude venovať zvolenskej mládeži. Všetci traja kouči disponujú vzhľadom na trénerské funkcie pomerne mladým vekom, čo sa v dnešnom novodobom hokeji ukazuje ako skvelá a prospešná voľba. Na papieri vyzerá tento trojlístok viac, než slušne. Na rad teraz prichádza zostaviť kvalitný káder a pretaviť očakávania v realitu.

Je vôbec možné zostaviť kvalitný káder z domácich hokejistov?

Pár riadkov vyššie sme spomínali nezabudnuteľný ročník 2012/13. Z aktuálneho tímu si ho pamätajú štyria, pričom až traja z nich už dnes pôsobia v štruktúrach klubu. Ide práve o Ladislava Čierneho, Andreja Podkonického, Lukáša Juríka a Petra Zuzina. Posledný menovaný by mohol byť jedným z tých hokejistov, ktorí budú pod Pustým hradom pôsobiť aj v následujúcej sezóne. Medzi ďalších by mohli patriť mladíci Jakub Meliško, Marco Halama, Miloš Kelemen, Jakub Kolenič a Patrik Marcinek. S ďalším kvalitatívnym doplnením kádra o domácich hráčov, to nebude, tak ako podotkol sám Ladislav Čierny vôbec jednoduché.

Ak sa pozrieme na aktívnych odchovancov zvolenského hokeja vo svete, do úvahy pripadá len ozaj malé množstvo. Dá sa povedať, že bratia Pospíšilovci patria vo svojich kluboch medzi opory a navyše ich zmluvy sú platné aj na ďalšiu sezónu. To isté platí aj o mladom brankárovi Adamovi Húskovi. Jeden z najrýchlejších obrancov, Marek Ďaloga síce svoju budúcnosť zatiaľ vyriešenú nemá, avšak finančné možnosti Zvolena pravdepodobne nedovoľujú poskytnúť mu angažmán. Zmluvu v Česku predĺžil aj ďalší vysoko kvalitný brankár a odchovanec Bryndziarov, Marek Čiliak. Do úvahy teoreticky prichádzajú Ján Ťavoda, Peter Hraško alebo útočníci Radovan Puliš či Michal Chovan.

Zdroj FOTO: cas.sk

Postaví sa mužstvo opäť okolo Michala Chovana?

Pred uplynulým ročníkom ostala hokejová verejnosť zaskočená odchodom kapitána a vtedy najproduktívnejšieho Slováka celej súťaže, Michala Chovana na východ Slovenska, do Košíc, kde sa podľa predpokladov stal jednou z opôr Oceliarov. Spoločne s Marcelom Haščákom vytvoril extrémne nebezpečné ofenzívne duo, ktoré produkovalo body na pravidelnej báze. Jeho zotrvanie v metropole východu ostáva otázne a predpokladáme, že Zvolen nebude váhať s tým, presvedčiť šikovného krídelníka o návrate pod Pustý hrad.

Rozhodnutie 32-ročného ofenzívneho univerzála vyvolalo u mnohých priaznivcov zvolenského hokeja istú nevôľu. To sa odzrkadlilo v prvom vzájomnom stretnutí na domácom ľade Zvolena, kde dali domáci fanúšikovia svojmu bývalému miláčikovi svoje rozhorčenie jasne pocítiť či už pískaním na jeho adresu alebo typickým skandovaním „Judáš!“. Pochopiteľne, to sa nepáčilo ani samotnému Chovanovi a podľa jeho slov ho veľmi sklamal prístup zvolenských tribún po tom, čo všetko pre tamojší hokej odviedol. Každopádne, zostaviť káder okolo tohto forvarda sa javí ako najlepšia možná alternatíva.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*