Kľúč k úspechu: HC Slovan Bratislava

Chtiac-nechtiac, aj druhá fáza základnej časti tipsportligovej sezóny 2019/20 sa nám ráznym krokom blíži ku svojmu koncu. Na jednej strane nás mrzí, že pravidelná porcia kvalitných duelov ubúda a smeruje k záveru, no z druhého uhla pohľadu sa nevieme dočkať strhujúceho play-off, najdôležitejšej časti sezóny, ktorá by tento ročník mala byť najvyrovnanejšia za posledné roky. Tabuľka sa pomaly kryštalizuje do finálnej podoby, mužstvá sa psychicky aj fyzicky pripravujú na boj o titul. Čo by mohlo byť kľúčové pre nováčika zo Slovana? Na to sme sa dnes bližšie pozreli!

Československé nebezpečné duo

Tak, ako iné ročníky, aj tento sa nám v lige vytvorili dvojičky, medzi ktorými to jednoducho klape a pri ich pobyte na ľade sa súperovým obrancom točí hlava. Za zmienku by stálo napríklad košické duo Chovan-Haščák, nitrianska zámorská dvojička Horn-Blackwater či trenčiansky pár Alderson-Mikyska, avšak azda najväčšiu pozornosť už od úvodu sezóny púta tá bratislavská, v podobe Jindřich Abdul a Tomáš Zigo. Český útočník je diskutovanou témou, aktuálne najproduktívnejší hráč celej súťaže zažíva po príchode do metropoly Slovenska životnú sezónu, a to ešte ani zďaleka neskončila. Obdiv k tomuto forvardovi smeruje o to viac, že je známe o jeho hendikepe. Zdá sa však, že ten ho ani zďaleka neobmedzuje a Abdul si našliapol na správnu vlnu. Ak to takto bude pokračovať aj vo vyraďovačkách, prospešné to môže byť nie len pre jeho ďalší vývoj, ale aj pre samotný Slovan Bratislava. Chémia medzi ním a slovenským reprezentantom, ostrostrelcom Tomášom Zigom je proste na ľade cítiť a krok Belasých angažovať týchto hokejistov do svojich radov sa ukazuje ako jeden z najlepších krokov pred začiatkom sezóny. Spojenie Abdulových tvorivých schopností so Zigovým streleckým umom môže byť pre Slovan jedna z kľúčových zbraní.

Smrtiaca ofenzíva, pevná defenzíva

Najlepší útok a donedávna aj najlepšia obrana je taktiež vizitka, ktorou sa môže klub z hlavného mesta Slovenska pýšiť. Nebyť mimoriadnej maródky v kabíne Belasých a obrovského množstva inkasovaných gólov v posledných kolách, zrejme by Slovanisti aj naďalej kraľovali ligovým obranným radom. Slovanu však naraz vypadli opory ako Barry Brust, Andrej Meszároš či Martin Štajnoch, teda kľúčové osobnosti tímu. Za následok to malo prehnaný ice-time dvojice Sersen-Bačik, ktorí nemali problém odohrať v niektorých dueloch vyše 38 minút! Bratislavskými fanúšikmi milovaný Kanaďan aktuálne okupuje vrchol brankárskych štatistík a dá sa predpokladať, že z vyšších priečok nebude chcieť klesnúť ani počas play-off. Obrancovia druhého celku tabuľky sú spoľahliví nielen v defenzívnych radoch, ale svoje účty si obohacujú aj o kanadské body. Veď nie nadarmo hráči Slovana s prehľadom ovládli tabuľku pravdy. Bývalý účastník KHL má na svojom konte najvyššie víťazstvo tejto sezóny a zaujímavým faktom je, že v každom duely dokázal skórovať aspoň raz. Výnimku tvorí akurát nedávny zápas piateho kola nadstavby na ľade Popradu, kde zatiahol Tomáš Vošvrda roletu a pre Slovan tak prichystal trpkú, doposiaľ nepoznanú chuť bez radosti z gólu. Zápasy play-off bývajú často opatrné, takticky zviazané a mnohokrát rozhoduje jediný gól. Aj preto by mohol byť tento faktor veľmi vplyvným.

Hlad po úspechu

Pri prečítaní podnadpisu tohto bodu ste si možno povedali – kto by nebol hladný po úspechu?! Motivácia víťaziť a zaznamenávať triumfy je vysoká u každého tímu, no nebojíme sa prehlásiť, že pri Slovane je viacnásobná. Posledné roky strávené v KHL rozhodne nemôžeme nazvať úspešnými. Skúsenosť pre slovenský hokej síce dobrá, no počas siedmich rokov mohol jeden z najúspešnejších slovenských hokejových klubov zbierať ďalšie medaily v najvyššej slovenskej súťaži. Slovan je na Slovensku jednými milovanou, inými nenávidenou značkou, a tak sa motivácia vo vedení aj kabíne zvyšuje. Tak ako hráči, ani fanúšikovia nebudú chcieť zniesť akýkoľvek fakt, že niekto bude lepší. Internetovo-štadiónové súperenie Slovanistov s inými fanúšikovskými základňami je založené už na akejsi pravidelnej báze, preto to grády naberie aj v tomto ohľade. Z počiatočných plánov pomaly sa usadiť v Tipsport lige sa napokon vykľuli titulové ambície a treba priznať, že bude ešte veľmi zaujímavé sledovať ďalšie počínanie Belasých. Do poslednej chvíle nie je nič isté, zvíťaziť môže každý s každým a posúvať sa treba postupnými krokmi. Tým aktuálnym je upevniť si čo najlepšiu východiskovú pozíciu pred play-off. Miestenka číslo jedna je už však obsadená. Podarí sa Slovanu získať tú druhú?

Autor: Silvester Bobko, Grafika: Marián Kubík, Foto: Denis Sivák

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*