Karol Csányi prípravu na nový ročník nepodceňuje. Pomáha mu aj reprezentačný kanoista Juraj Tarr.

Pred dvoma rokmi dospelo vedenie Tipsport ligy k razantnému kroku, vôbec po prvýkrát v histórii našej najvyššej hokejovej súťaže prijať mužstvá z iných krajín. Medzi slovenskú elitu sa tak pridala dvojica ambicióznych maďarských mužstiev – DVTK Jegesmedvék Miškovec a MAC Újbuda. Zatiaľ čo mužstvo z hlavného mesta našich južných susedov už v novom ročníku nebude súčasťou extraligy, Ľadové Medvede sa naplno pripravujú na svoj tretí ročník na Slovensku. Tretie najväčšie mesto Maďarska počíta v novej sezóne aj so službami doposiaľ jedinej predsezónnej posily, ktorou je šikovný útočník Karol Csányi.

Na severovýchod Maďarska sa 29-ročný forvard sťahuje po roku strávenom v Nitre. Corgoni po siedmich ročníkoch, ktoré zakaždým zakončili na medailových pozíciach nezažili príliš vydarenú sezónu. Ofenzíva mužstva spod Zobora bola treťou najhoršou v súťaži, čo po minulé roky nebolo v prípade tohto tímu zvykom. Miestenku do play-off nemali Nitrania istú do poslednej chvíle, avšak zbrane neskladali. „Z môjho pohľadu hráča sme boli raz hore a raz dole. Poväčšine sme sa na gól vždy nadreli, no vzápätí sme dostávali lacné góly po triviálnych chybách. Vždy sme makali na sto percent, aj keď sa to niekomu v hľadisku nezdalo. Proste to nešlo tak, ako sme si predstavovali. Osobne si však myslím, že by sme sa do play-off dostali,“ hodnotí Karol Csányi uplynulú sezónu v drese Nitry z tímového hľadiska. Na otázku či je s ňou spokojný aj z toho individuálneho, odpovedal veľmi sympatickým spôsobom. „Sám sa nerád hodnotím, na to by mali skôr odpovedať spoluhráči, poprípade vedenie,“ úprimne vraví útočník, ktorý v 46 zápasoch zaznamenal 10 bodov za štyri presné zásahy a šesť gólových prihrávok. V priebehu sezóny nastupoval prevažne v nižších lajnách, kde sa prezentoval bojovným štýlom hokeja, nevyhýbal sa osobným súbojom a patril k vysoko disciplinovaným hokejistom.

Práve tieto atribúty si vyhliadli v Miškovci, kde dlho nečakali a o Csányiho okamžite javili záujem. Paradoxne, práve DVTK súperilo v absolútnom závere minulej sezóny s Nitrou o poslednú postupovú miestenku do play-off. Pred útočníkom s dvojitým občianstvom razom stálo viacero možností. „V hre bolo aj zotrvanie v HK Nitra, rozprávali sme sa o tom s Tomášom Chrenkom. Z Miškolca sa ozvali hneď, keď sa skončila sezóna. Zlomové bolo asi to, aké podmienky mi ponúkli,“ úprimne sa vyjadril k tejto téme. Príchod maďarských organizácii do Tipsport ligy rozdelil hokejovú verejnosť na dve skupiny. Zatiaľ, čo jedni vnímali tento krok ako zvýšenie konkurencie a progres pre obe strany, druhí sa s myšlienkou menšieho preorientovania súťaže na nadnárodnú príliš nestotožňovali. „Myslím si, že obe mužstvá hrali dobrý hokej a že to oživilo aj extraligu. Viac sa mi pozdávala hra Miškolca, hrali agresívnejšie a kompaktnejšie. Proti ním sa mne osobne hralo ťažšie, než proti MAC,“ predostiera svoj pohľad na túto ideu Karol Csányi, ktorý sa po roku opäť upísal maďarskému mužstvu. Erste ligu si už vyskúšal, odohral v nej vyše 150 zápasov a na svojom konte má slušný priemer pol bodu na zápas. Teraz z tejto pozície okúsi slovenskú najvyššiu súťaž.

FOTO: Denis Sivák (timeoutsk)

Anabáza Kanaďana Glena Hanlona na lavičke Miškovca je pravdepodobne už definitívne minulosťou. Jeho miesto po novom zaujme krajan Dave Allison. Bývalý profesionálny hokejista strávil prevažnú časť kariéry v AHL. Šesťdesiatjeden ročný rodák zo štátu Ontário prichádza z tretej nemeckej ligy. V minulosti však dlhodobo pôsobili v pozícii hlavného kouča napríklad v AHL a NHL, kde zarezával aj ako skaut. „Nie, v príchode nezohral žiadnu rolu tréner. Ja som ani nevedel, kto bude na tomto poste v nadchádzajúcej sezóne. Popravde som o ňom nikdy predtým nepočul. Ako trénera som ho nikdy nespoznal. Keď on aktívne hral, ja som ešte ani nebol na svete,“ pousmial sa Karol Csányi. Káder DVTK je aktuálne rovnako ako väčšina ostatných, v procese skladby. Momentálne ho tvoria štrnásti hokejisti, pričom ani jeden nie je považovaný za legionára. Miškovec sa rozhodol udržať si kostru tímu z predchádzajúceho ročníka a doteraz jediná posila pozná osobne viacerých budúcich spoluhráčov. „V podstate sa poznám so všetkými hráčmi. S pár chalanmi som bol v kontakte už od chvíle, keď ma kontaktovali prvýkrát, no nejak vehementne som sa s nimi neradil. Už z čias, keď som hrával ligu v Maďarsku bolo jasné, že hokej ako taký, je v Miškovci na vysokej úrovni,“ hovorí maďarský reprezentant.

Čo sa týka Karola Csányiho, veľmi zaujímavá je aj jeho minulosť. Od mladého veku okúsil viacero zahraničných súťaží, nebál sa väčších výziev, a tak nám nedalo nepobaviť sa aj na túto tému. Prakticky celú časť dorasteneckej a následne juniorskej kariéry strávil v susednom Česku. „Jednoznačne mi to pomohlo! Všetko začalo naberať spád, keď som chodil na hokejové kempy do Česka. Tam mojich rodičov a mňa oslovil pán tréner Jiří Hájek, či by som mal záujem prestúpiť ešte ako žiak do pražského klubu Kobra. Sťahoval som sa ako trinásť ročný chlapec. Z Prahy som potom ako pätnásť ročný prestúpil do dorastu na Kladno a ako junior som začínal v Chomutove. Takže na Česko mám len tie najlepšie spomienky. Stále som v kontakte napríklad so spoluhráčmi z Prahy a vídame sa každý rok,“ rozrozprával sa smerom k svojej, na zážitky bohatej, minulosti. Pri podrobnejšom pohľade na jeho kariéru budí pozornosť predovšetkým fakt troch štartov v zámorskej mládežníckej súťaži NAHL. Prečo ich nepribudlo viac? „Ono to stroskotalo na tom, že v tej dobe som bol hráčom Chomutova a po pár zápasoch v NAHL som sa musel vrátiť. Poriadne si nespomínam ako to presne bolo, no viem, že v Chomutove sme vtedy hrali baráž o udržanie v extralige juniorov,“ uvádza situáciu na správnu mieru. Okrem už spomínaných líg by sme v jeho životopise našli aj skúsenosti s kvalitnou mládežníckou ruskou MHL, vyššou VHL, a samozrejme, prestížnou KHL. Zabudnúť nesmieme ani na krátku švédsku anabázu či skúšku života v Číne. „Samozrejme, najväčší zážitok bol pre mňa debut v KHL po boku Braňa Mezeia, Ľuba Bartečka, Rasťa Špirka či Janka Laca a ďalších skvelých hráčov v Leve Poprad. Každá krajina vo mne určite niečo zanechala. Často spomínam na nekonečné cestovania v MHL zo Spišskej Novej Vsi alebo na VHL v ďalekej Číne,“ oživuje v sebe kariérne spomienky.

ZDROJ FOTO: SITA

Zo sociálnych sietí tohto hokejistu sa zdá byť zjavné, že je milovníkom cyklistiky. „Áno, je to tak!,“ priznáva Csányi. Ten vo voľnom čase rád vymení hokejku za volant bicykla. Okrem toho, že mu to pomáha v zdravom životnom štýle, je to pre neho rovnako odreagovanie a akési hobby. „Cyklistiku mám veľmi rád už od útleho veku, priviedol ma k nej môj otec. Baví ma, či už v rámci tréningu, alebo vo forme výletu. Sledujem hlavne Tour de France, poprípade jarné klasiky. Žiadnych pretekov som sa zatiaľ nezúčastnil, avšak rád by som si vyskúšal nejaký pretek v horskej cyklistike alebo menej známu formu výletu – bikepacking. Nedokážem povedať, ktorá túra bola najzaujímavejšia či najdlhšia, no pravdepodobne v Banskej Štiavnici. Rovnako výborne bolo teraz nedávno v Slovenskom raji,“ vraví o záľube, ktorá je zároveň súčasťou jeho letnej prípravy na novú ligovú sezónu. Aké budú ambície teraz už jediného maďarského mužstva v Tipsport lige? „Určite postup do play-off, kde každý začína od nuly. K dosiahnutiu tohto prvotného cieľa chcem mužstvu pomôcť ako len viem!“ Do začiatku nového ročníka ostávajú približne dva mesiace, čo pre hráčov a kluby znamená najvyšší čas poriadne zabrať a kvalitne sa pripraviť na dlhú a náročnú sezónu. „Momentálne sa zdržiavam doma v Komárne, kde sa pripravujem podľa tréningových plánov. Môj bežný deň vyzerá tak, že okolo 8:00 mám prvú tréningovú fázu, väčšinou atletickú s trénerkou Juditou Odorovou. Poobede okolo 15:00 mám druhú fázu v posilňovni. K tréningom zapájam rôzne cviky a čerpám rady od kamaráta, reprezentanta v rýchlostnej kanoistike, Juraja Tarra. Plus zapájam kolieskové korčule a aj bicykel. Čiže môj deň je v podstate pre niekoho na jednu stranu nudný, no bez tréningu sa šport nedá robiť,“ podrobne opisuje svoju dennodennú tréningovú prípravu. Podľa slov Karola Csányiho je jasné, že prípravu na nový ročník nezanedbáva. My mu v jej ďalšom priebehu a samotnej sezóne budeme určite držať palce!

Autor: Silvester Bobko, Grafika: Kristína Prievalská

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*