Niektorí hokejisti majú po sezóne problémy: “Musíme si hľadať prácu, aby sme vyžili!” (+Reakcia SIHPA)

Redakcia Timeoutsk si pre svojich čitateľov pripravila výpovede hráčov, ktorí nemajú tú možnosť zasiahnuť do bojov o najcennejšiu trofej. Aj preto sme sa rozhodli, že oslovíme časť hokejistov a ukážeme širokej hokejovej verejnosti, ako jednotlivci trávia svoje “prázdniny”. Odpovede boli viackrát veľmi zarážajúce a zamysleniahodné, ale taký je už raz hokej a na Slovensku to platí dvojnásobne.

Tento článok vznikol z veľkej časti aj vďaka správe, ktorú sme dostali pred pár týždňami na našom Instagrame. V nej nám písal jeden pobúrený pán, ktorého mrzí situácia v slovenskom hokeji. Nabádal nás, aby sme oslovili jednotlivých hráčov a opýtali sa ich, ako budú tráviť letné “dovolenky”.

Mnohí istotne viete, že hráči majú zmluvy len na obdobie počas sezóny. Suma sumárum, od momentu, keď im skončí sezóna, je hráč zväčša nútený nájsť si zamestnanie na najbližšie dva-tri mesiace, aby vôbec dokázal prežiť.

Aby sme tomu dodali lepší rozmer, rozhodli sme sa vyspovedať na tému tejto problematiky aj prezidenta hráčskej asociácie SIHPA, pána Olivera Pravdu, ktorý vniesol do situácie na Slovensku trochu viac svetla.

Presuňme sa teda najprv na samotné odpovede hráčov a na vyššie spomínané skutočnosti nech si urobí každý názor sám. Postupne sme si k “mikrofónu” pozvali hráčov Žiliny (Lukáš Matejka a Petr Beránek), Liptovského Mikuláša (Andrej Lištiak a Matej Bača), DVTK Miškovec (Bálint Magosi a Rasmus Kulmala), či Nových Zámkov (Michal Novák a Tomáš Pospíšil). Tí nám rozpovedali, ako budú tráviť obdobie medzi sezónami, kam pôjdú na dovolenku a mnoho ďalších zaujímavostí!

Čo budete robiť teraz, keď Vám skončila sezóna? Budete si hľadať nejaké dodatočné zamestnanie, alebo si oddýchnete a pripravíte sa na ďalší ročník?

Lukáš Matejka: “Tak vlastne ešte donedávna som sa sústreďoval na záchranárske práce, no ak mám byť konkrétny, tak určite niekde vycestujem so svojou priateľkou. Po zaslúženom oddychu sa nakoniec začnem pripravovať na ďalšiu sezónu.”

Petr Beránek: “Zatiaľ neviem, čo bude, ale určite si budem chcieť oddýchnuť. Sezóna je totiž vždy náročná a každým rokom náročnejšia.”

Andrej Lištiak: “Momentálne som u kamaráta, ktorý má stavebnú firmu a robím u neho.”

Matej Bača: “Uplynulá sezóna bola výnimočná v tom, že pre nás skončila veľmi skoro, takže som sa hneď po nej spolu s viacerými spoluhráčmi dočasne zamestnal. Keďže na nejaké výplaty stále čakáme tak mám v pláne zatiaľ zotrvať v práci a v druhej polovici apríla sa začnem pripravovať na novú sezónu.”

Bálint Magosi: “Sezóna sa pre môj klub skončila, takže niektorí z nás sa začali pripravovať na reprezentačné povinnosti, samozrejme až po niekoľkých dňoch oddychu.”

Rasmus Kulmala: “Tento víkend letím domov a budem zrejme iba relaxovať, pôjdem pozrieť rodinu a kamarátov. Po dvoch týždňoch začnem s letnou prípravou, budem trénovať mimo ľadu a následne bude hrávať in-line hokej s priateľmi, len tak pre zábavu. Na ľad sa vrátim na konci júna.”

Michal Novák: “Určite sa chcem pripraviť na ďalší ročník ako nikdy predtým. Po tejto sezóne mám totiž chuť dokázať, že mám na viac. Začal som už teraz, keďže ja nevydržím odpočívať. Dva dni som ležal a zistil som, že moje telo je zvyknuté sa hýbať, takže som si musel ísť zabehať. Súčasne s tým budem teraz trénovať s chalanmi zo Scorpio Fight Teamu Nitra a chodiť im pomáhať na zápasy, keďže môj kamarát Štefan Meszároš má prípravu na dôležité ENFUSION v Žiline, tak chcem byť pri tom.”

“Popri tom však musím riešiť nejaké veci, aby som si zarobil a mal z čoho žiť, keďže slovenská súťaž už dávno nie je profesionálna, ale poloprofesionálna. Hovorím to preto, lebo niekedy boli 12-mesačné platy a hráč sa mohol v lete v pokoji pripravovať na ďalšiu sezónu a sústrediť sa iba na hokej. Teraz až do augusta sme bez peňazí a namiesto prípravy musíme riešiť, ako prežiť obdobie, kedy by sme mali odpočívať a užívať si voľno, ísť na dovolenku a mať pohodu. Veľa hráčov musí chodiť do práce, robiť taxikárov a podobne. Taká je však realita, bohužiaľ…”

Tomáš Pospíšil: “Tak teraz sa musím dať hlavne zdravotne dokopy, pretože táto sezóna bola pre mňa tomto ohľade dosť náročná. Takže teraz si chvíľu odpočiniem a potom sa začnem pripravovať na ďalšiu sezónu.”

Chystáte sa tento rok niekam na dovolenku? Ak áno, kam to bude?

Lukáš Matejka: “Dovolenku určite plánujeme, je tam však viac možností, takže vám ešte neviem konkrétne odpovedať. V podstate je to jedno kam, dôležité je však s kým.”

Petr Beránek: “Určite rád jazdím každý rok a trávim čas doma v Brne. Na týždeň až 10 dní si ale rád vyrazím niekde k moru.”

Andrej Lištiak: “Určite sa chystám, avšak ešte neviem kam presne. Pravdepodobne pôjdem niekde do Španielska, no nič zatiaľ nie je isté.”

Matej Bača: “Počas tejto sezóny som sa nacestoval viac ako dosť, takže si najskôr užijem krásy Liptova.”

Bálint Magosi: “Plánujem sa vybrať do Talianska s mojou ženou a dvoma synmi, no práve sme dokončili výstavbu nášho domu, tak ešte uvidíme, ako sa to vyvinie.”

Rasmus Kulmala: “Ešte nemám nejaké konkrétne plány, no chcel by som ísť s priateľmi niekde kde je teplo, teda niekde do Španielska či Thajska.”

Michal Novák: “Leto bez dovolenky si neviem predstaviť, takže určite niečo vymyslím. Zatiaľ však ešte nie som rozhodnutý.”

Tomáš Pospíšil: “No zrejme poletím na tri týždne do Thajska za priateľkou, ktorá tam je pracovne, takže ju pôjdem navštíviť. Kedy to však bude ešte presne neviem.”

Ako vyzerá Vaše typické leto? Ste dovolenkový, alebo skôr aktívny typ?

Lukáš Matejka: “Keďže nie je moc času na dovolenky, tak sa prikláňam skôr k tomu aktívnemu typu.”

Petr Beránek: “Leto trávim s rodinou a priateľmi, ale po nejakej pauze začne letná príprava a to už veľa voľného času neostáva. No určite som aktívny typ.”

Andrej Lištiak: “Väčšinou som v práci. Keď je letná príprava, vtedy však trénujem.”

Matej Bača: “Myslím, že každé leto je iné. Avšak každoročne počas dní voľna chodím cvičiť a snažím sa udržať zdravej forme aby som bol pripravený po fyzickej a mentálnej stránke na sezónu.”

Bálint Magosi: “Som asi oboje, záleží na dni.”

Rasmus Kulmala: “Väčšinou ma cez prázdniny baví niečo robiť. Som veľkým fanúšikom tenisu a futbalu, takže tieto športy hrávam s priateľmi. Rád taktiež pozerám šport aj v televízii!”

Michal Novák: “Som aktívny typ, na dovolenke chodím pravidelne behávať, či cvičiť. Predsa to, ako si trénoval, sa vždy ukáže až na kúpalisku (smiech).”

Tomáš Pospíšil: “Určite aktívny, keďže ležať týždeň niekde na pláži ma nebaví. Pre mňa je ideálne, keď môžem niekam vycestovať a spoznávať nové veci a miesta. Baví ma napríklad nič si neplánovať, zo dňa na deň sa niekde zobrať a niekam vyraziť. Moje klasické leto vyzerá tak, že si proste odpočiniem a potom sa pripravujem na novú sezónu.”

Kto podľa Vás vyhrá tento ročník Tipsport Ligy? Máte už svojho favorita?

Lukáš Matejka: “Tipujem to na Zvolen.”

Petr Beránek: “Môj tip je Zvolen alebo Banská Bystrica, no najviac som to prial Trenčínu, ktorý má prakticky česko-slovenský tím.”

Andrej Lištiak: “Je tam veľa adeptov na titul, takže je to ťažké. Favorita nemám, nech vyhrá ten najlepší!”

Matej Bača: “Ťažko odhadnúť, kto vyhrá, lebo špička ligy je dosť vyrovnaná. Môj tajný tromf na titul skončil v lige jedenásty. Neostáva mi nič teda iné, ako držať palce bratrancovi a preto je môj tip HC 05 Banská Bystrica.”

Rasmus Kulmala: “Je ťažké povedať, koho by som tipoval za favorita tejto sezóny. Mám veľa kamarátov, ktorí hrajú za rôzne tímy a tak dúfam, že sa im bude dariť. Myslím si však, že to bude Banská Bystrica, alebo Zvolen.”

Michal Novák: “Myslím si, že finále bude Zvolen – Banská Bystrica.

Tomáš Pospíšil: “Myslím si, že vyhrá Banská Bystrica. Majú tím stavaný na play off, ale nikdy neviete…”

Ako už bolo spomenuté v úvode, zaujímalo nás, ako v praxi fungujú hráčske zmluvy a preto sme sa obrátili priamo na najvyššie miesta odborovej organizácie SIHPA. Na jej čele je momentálne JUDr. Oliver Pravda, ktorý nám na príkladoch veľmi pekne vysvetlil jeho pohľad na problematiku hráčskych zmlúv na Slovensku.

Brigády si nehľadajú len mladé talenty, táto situácia sa týka aj chalanov z prvých formácií prípadne kapitánov niektorých tímov, priznáva prezident hráčskej asociácie SIHPA.

“Ako prvé je potrebné sa na túto situáciu pozrieť z pohľadu klubu, kde vidím dve hlavné roviny a to:
1.) Klub má hráčov, ktorí sú živnostníci – toto je pre klub ideálny ekonomický model pretože klub môže hráča bez problémov vyhodiť, hráč je pre neho lacný, lebo neplatí za neho odvody a platí ho len vtedy, keď hrá, teda nie mimo sezóny a nie počas zranenia.
2.) Klub zápasí s tým, že Slovensko je malý trh a teda je veľmi ťažké získať dostatok sponzorov. Ale ja vidím ako problém aj to, že je možné ísť v dnešnej dobe na hokej aj za menej ako 5 eur (čo je odrazom kúpnej sily priemerného Slováka a úrovne štadiónov a služieb na ňom). Toto je v roku 2019, podľa môjho názoru, neadekvátna suma za lístok. Lístok do kina stojí niekde medzi 5 a 10 Eur a z týchto peňazí sa platí zamestnanec kina ktorý vám predá lístok, ktorý Vás pustí do sály a plus sa z toho platí nájom a energie. Naopak na hokejovom zápase je minimálne 30 ľudí (vrátane realizačného tímu) za domáci tím a rovnaký počet za hosťujúci tím, plus musíte platiť “ľadárov”, bezpečnostnú službu, robiť marketing, vyhľadávať nových hráčov a kopu ďalších vecí, čiže klub musí pýtať za lístok viac a fanúšik musí chápať, že zvýšená cena je adekvátna tomu, na čo sa ide pozrieť a musí tu sumu zaplatiť.”

Brigády si nehľadajú len mladé talenty, táto situácia sa týka aj chalanov z prvých formácií prípadne kapitánov niektorých tímov. Tu je riešenie jediné – hráči musia byť zamestnanci, inak sa situácia na Slovensku pre hráčov nikdy nezmení. Ak niektorí hráč tvrdí opak, tak jednoducho nemá pravdu, prípadne nerozumie problematike. Hráči bohužiaľ počúvajú nezmysly, ktoré im do hlavy vtĺkajú ľudia z vedení klubov, že ak budú hráči zamestnanci, tak zarobia o polovicu menej peňazí. Toto je pri súčasnom nastavení zákona o športe bohapustá lož.

Hráči musia byť zamestnanci, inak sa situácia na Slovensku pre hráčov nikdy nezmení.

Ak budú hokejisti zamestnanci, tak budú napríklad môcť viesť kolektívne vyjednávanie. A len cez kolektívne vyjednávanie je možné dotlačiť kluby k tomu, aby sa u nás plošne zmenil systém osemmesačných zmlúv. SIHPA spravila porovnanie zmlúv na Slovensku, v Česku a v Maďarsku a Tipsport liga z toho vyšla ďaleko najhoršie – u nás sú hráči tí poslední. Prechodom na zamestnancov by sa aj toto vyriešilo a razom by sa podmienky pre hokejistov priblížili európskemu štandardu. Čiže jediný liek na problémy je hokejistov je prechod na zamestnanecké zmluvy – inak sa tu nikdy nič nezmení,” dodal na záver JUDr. Pravda.

Bude zaujímavé sledovať či a kedy sa teda bude rokovať o prípadnej zmene statusu hokejistov na Slovensku. Hráči si totiž pre svoj budúci rozvoj a väčšiu motiváciu zaslúžia istotu aj počas leta. Samozrejme, nesmieme sa potom čudovať keď mnohí hráči pri prvej lepšej ponuke idú často do českej TELH, kde majú mnohonásobné lepšie podmienky ako zabezpečiť nie len seba, ale aj svoje rodiny.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*