(+ENG VERSION) Najlepšiemu hráčovi rumunskej ligy sa všetci obrátili chrbtom. Radim Valchař: Popravde, reprezentovať Rumunsko pod takouto federáciou by som už ani nechcel.“

Poriadne turbulentné obdobie v posledných týždňoch zažíva maďarský zástupca v Tipsport lige, tím DVTK Jegesmedvék Miškovec. Ľadové medvede v posledných kolách nepredvádzali úplne ideálne výkony, čo sa svojím spôsobom odzrkadlilo aj na výsledkoch a tím v tabuľke padol o pár priečok nižšie. Obeťou toho negatívneho trendu sa stal hlavný kouč, Marcel Rodman, ktorý bol odvolaný z funkcie a na jeho miesto zasadol slovenským fanúšikom známy Kanaďan Glen Hanlon. Ten v DVTK pôsobil práve pred Rodmanom. Čo sa turbulentného obdobia týka, niečo podobné zažil aj Radim Valchař. Český útočník prišiel do Miškovca na dvojzápasovú skúšku a my sme sa s ním pozhovárali v najnovšom rozhovore, ktorý rozhodne stojí za prečítanie.

Žiaľ, hokejový život je občas veľmi nevyspytateľný a nie všetko vychádza tak, ako by sme si niekedy priali. Rozhodne zaujímavé obdobie profesionálnej kariéry zažil Radim Valchař, rodák z českej Karvinej. Ten nastúpil za Miškovec, kam prišiel na dvojzápasovú skúšku už v domácom stretnutí proti Trenčínu. Práve tento zápas bol však pre 30-ročného útočníka vôbec prvým v tejto sezóne. „Mal som veľké problémy prestúpiť do iného klubu. Až 13. januára som sa konečne stal voľným hráčom. No a v sobotu, hádam, že to bolo 25. januára 2020 som kontaktoval DVTK, či by nemali záujem o spoluprácu,“ zaujal hneď prvou vetou. „Mojím cieľom bolo hlavne niekde dohrať, tak sme sa dohodli, že ma vyskúšajú na dva zápasy. Ešte v tom týždni som dostal odpoveď, že by ma radi videli na tréningu. Vedenie DVTK ma pozná z Erste ligy, ešte z čias, kedy v nej pôsobili. Akurát šlo o to, že som neodohral jediný zápas, takže chceli vedieť, či som fyzicky pripravený,“ ozrejmil danú situáciu český forvard. Posledné štyri sezóny strávil v Rumunsku, kde sa vyznačoval úctyhodnou produktivitou, avšak v pozadí toho všetkého sa nesie veľmi smutná skúsenosť, ktorú by nechcel zažiť žiadny profesionálny športovec.

Čo sa teda vlastne stalo a prečo Radim Valchař neodohral v aktuálnom ligovom ročníku žiaden zápas? „S tímom Csikszereda som sa v priebehu minulej sezóny rozhodol podpísať novú, trojročnú zmluvu, kde som si dal klauzulu o jednostrannom ukončení zmluvy, pokiaľ mi klub nezaplatí odmenu do tridsiatich dní. Vedel som, že výplaty majú často oneskorenie, preto som si vyžiadal do zmluvy tento bod, aby som mal nejakú istotu. Hold, klub tento bod nerešpektoval, tak som sa rozhodol jednostranne ukončiť zmluvu na základe nezaplatenia mzdy,“ začal ozrejmovať svoju vzniknutú situáciu v rumunskom hokejovom klube, kde veci neklapali tak, ako mali. Preto bolo v záujme hráča zmeniť pôsobisko. „Podal som oficiálnu výpoveď 2. septembra 2019 – v tej chvíli si prezident Csikszeredy vyžiadal moju Medzinárodnú prestupovú kartu, ktorá, ako sa zistilo, bola posledné dva roky vo Francúzsku. Keďže som tam hrával, klub za mňa zaplatil nelimitovanú transfer kartu, čo znamená, že som bol hráčom Francúzskej federácie. A tu nastal prvý problém. Zistilo sa, že som dve sezóny hral nelegálne,“ šokoval nás úprimným priznaním. O vzniknutej situácii však poriadne nevedel ani sám Valchař. „Klub si nevyžiadal moju kartu a Rumunská federácia ma aj tak prihlásila do súťaže. Tento fakt som zistil až po mojej výpovedi a k tomu bola moja karta schválená do Csikszeredy bez môjho podpisu aj napriek tomu, že som z klubu odišiel. Presne 4. septembra 2019 bola karta schválená do klubu, takže toto jednanie bolo taktiež nelegálne. Po mojom konci v Csikszerede som chcel prestúpiť do tímu Corona Brasov, a keďže sa mi taká situácia ešte nestala, naivne som dva a pol mesiaca veril Rumunskému zväzu, že mi pomôže. Nestalo sa tak,“ načal tému nulovej podpory zo strany Rumunskej hokejovej federácie, ktorá sa tomuto hráčovi úplne obrátila chrbtom a Valchař sa tak dostal do veľmi ťažko riešiteľnej pozície.

„Preto som požiadal IIHF o radu, ako túto situáciu riešiť. Bolo mi povedané, že jedine medzinárodným prestupom môžu zasiahnuť a vyriešiť tento problém. Tak som požiadal Českú federáciu, kde som hokejovo vyrastal, nech zažiada o moju kartu a ja tak potom budem zase patriť pod Český zväz,“ pokračoval v podrobnom vysvetľovaní ozaj nepríjemnej skúsenosti. Treba podotknúť, že množstvo hráčov by sa v podobných prípadoch rozhodlo skoncovať s hokejom, pretože razom sa všetko obrátilo proti šikovnému útočníkovi. A keď už aj svitla iskierka nádeje, na rad prišiel opäť Rumunský hokejový zväz. „Hneď, keď sa tak stalo, Rumuni transfer zamietli na základe platnej zmluvy, a tak došlo k transfer sporu. Obe strany mali predložiť všetky dôkazy a zodpovedať otázky IIHF, prečo by mal byť hráč voľný a prečo nie. Tento proces trval dva mesiace, až potom IIHF podala oficiálne vyjadrenie, že som bol voľný od 2. septembra 2019 a že som mal právo upísať sa akémukoľvek tímu chcem na základe toho najdôležitejšieho bodu v zmluve – vyplateniu mzdy, ktorú klub nesplnil podľa danej zmluvy.“ Vytúžené vypovedanie zmluvy tak konečne bolo na svete a Valchař mohol zmeniť klub, vrátiť sa späť na klziská a pretaviť svoj hlad po hokeji. No zhodou náhod ani tu tento príbeh nekončí. „Bohužiaľ, prestupový termín v rumunskej lige končí 31. decembra a v Erste lige ho tento rok posunuli na 3. januára. Takže vyjadrenie IIHF prišlo po termínoch. Samozrejme, IIHF napísala, že federácia, pod ktorou chce hráč hrať, môže udeliť výnimku, avšak v Rumunsku mi s touto výnimkou nevyhoveli, hoci by som ju skôr očakával zo športového hľadiska. Som len rád za to, že som dostal šancu zahrať si a že som voľným hráčom,“ zakončil svoju výpoveď na tému sporu s klubom SC Csikszereda a Rumunským hokejovým zväzom. Ten sa hráčovi postavil bezhlavo chrbtom a nebol schopný riešiť vzniknutú situáciu okolo jedného z dlhodobo najlepších hráčov tamojšej ligy.

Po tom, čo sme si vypočuli úprimnú výpoveď ohľadom nepríjemnej témy sa na rad dostali, samozrejme, oveľa príjemnejšie záležitosti. Ešte chvíľu sme však ostali pri nešťastnom Rumunsku. „Hokej v Rumunsku je rovnaký, ako všade inde. Samozrejme, nejaké rozdiely vždy nájdete, to záleží od klubu. Diváci majú hokej celkom radi.“ Okrem českého občianstva vlastní Radim Valchař aj to rumunské a nás tak zaujalo, či jeho získanie bolo jedným z hlavných cieľov pred príchodom do danej ligy. „Nebolo to mojím primárnym cieľom, až po dvoch sezónach sme sa zhodli, že to bude k prospechu ako klubu, tak aj mňa. Mohol som hrať za reprezentáciu, ale teraz, po predchádzajúcom incidente, moja šanca zanikla. Musel som odohrať štyri sezóny za sebou, aby som mohol reprezentovať túto krajinu. Popravde, reprezentovať Rumunsko pod takouto federáciou by som už ani nechcel,“ poznamenal pochopiteľne po predchádzajúcich skúsenostiach. Na druhej strane sa na štvorročnom pôsobení nájde aj niečo málo pozitívneho. „V Csikszerede som si hokej užíval. Majú skvelých fanúšikov. Týmto to ale asi tak končí. To, ako sa vedenie zachovalo ku mne, ako s oporou tímu, nemá obdoby. Som rád, že som sa skoro po piatich mesiacoch konečne oslobodil od zmluvy s týmto klubom.

Radim Valchař je odchovancom vítkovického hokeja, avšak v najvyššej českej, respektíve slovenskej súťaži si s výnimkou jediného zápasu nezahral. Svoje kroky sa rozhodol uberať trochu iným smerom a doposiaľ okúsil viacero kvalitných súťaží. „Nijak extra nesledujem ostatné ligy, pretože moja budúcnosť mala byť v Rumunsku. Popravde som ani nečakal, že sa toto môže stať. DVTK som kontaktoval, pretože ma vedenie mohlo vidieť hrať niekoľkokrát v minulosti.“ Úplná neznáma však pre neho nie je ani Slovensko. Na konci sezóny 2011/12 totiž posilnil prvoligový Bardejov, kde zotrval aj v nasledujúcom ročníku. Aj tu patril medzi opory mužstva. „Na Bardejov spomínam veľmi rád, bol to taký môj odrazový mostík späť do lepšieho hokeja. Bola tam výborná partia, pár rokov sme sa snažili prebojovať do extraligy,“ príjemne si zaspomínal na časy strávené na východe Slovenska. Známosti má však skôr v maďarských mužstvách, keďže proti týmto, ale aj po boku týchto hokejistov kedysi hrával v najvyššej súťaži u našich južných susedov. „V Tipsport lige mám pár bývalých spoluhráčov. Ako som už povedal, napadol mi Miškovec, pretože vedia, čo za hráča som. Prišlo mi to ako najlepšia voľba.“

To, že sa Radim Valchař zahraničia nebojí je jasné už pri pohľade na jeho prvú skúsenosť s hokejom spoza hraníc. Ešte v začiatkoch profesionálnej kariéry totiž putoval za veľkú mláku, do WHL, kde mimochodom v tom čase hrávali aj súčasný tipsortligisti. Za zmienku stojí napríklad Colton Yellow Horn, Judd Blackwater, či jeho nový spoluhráč Kyle Beach. „Nikdy neľutujem kroky, ktoré som spravil. Čas sa nedá vrátiť späť a aj tie zlé kroky sú k niečomu dobré. Zámorie mi dalo veľa, ako do života, tak hokejovo.“ Po necelých troch sezónach strávených v zámorí, počas ktorých si obliekol aj reprezentačný dres juniorských kategórií, sa sympatický ofenzívne ladený hráč vrátil na istý čas späť na československé klziská. Neskôr prišla možnosť hrať vo Francúzsku a na krátky čas aj vo Fínsku, čo sa taktiež rozhodol prijať. Kde sa teda samotný Valchař cítil najlepšie? „Ťažko hodnotiť, všetky krajiny majú čo ponúknuť. Sú krajiny, kde hrá veľa cudzincov a krajiny, kde sa zase stavia na domácich. Ja som iba rád, že som získal pohľad zo širšej perspektívy a z každého angažmánu si snažím odniesť do pozitívne. V dnešnej dobe je hokej i v tých nehokejových krajinách na úrovni,“ zamyslel sa.

Všade, kde tento útočník pôsobil sa vyznačoval vysokou produktivitou, dokazoval, že je skvelým strelcom, no zároveň ako sám spomínal, vie výborne tvoriť hru a svojim spoluhráčom servírovať gólové prihrávky. „Som rýchly a technicky vybavený útočník. Pokiaľ mi dá tréner takú úlohu v tíme, rád tvorím hru, čo by som rad predviedol aj v Tipsport lige. Ale ako som už spomínal, som rád, že si vôbec môžem zahrať zopár zápasov, nie je to jednoduché nastúpiť do rozbehnutej sezóny, keď hráč nenastúpil ani na jeden zápas,“ povedal o tom, za akého hráča sa považuje a čím by mohol DVTK prispieť. Zápas proti Dukle bol vôbec jeho prvým v aktuálnej ligovej sezóne, a tak je určite ešte čo zlepšovať. „Veľmi som si to užil! Liga má kvalitu aj rýchlosť a rád by som tu zostal do konca sezóny,“ prezradil pocity po prvom štarte v drese Ľadových medveďov. Nohami však ostáva na zemi a do žiadnych nesplniteľných cieľov či prehnaných ambícií sa zatiaľ netlačí. „Žiadne ambície som si nestanovil. Prišiel som na skúšku na dva zápasy. Ja som rád, že si niekde zahrám, kľudne aj len tieto dve stretnutia. Maximálne si to užijem. Po situácii, ktorú človek zažije to beriem s nadhľadom a vážim si túto príležitosť.“ Po jedinom stretnutí je ťažké si urobiť názor či popísať pocity, avšak pred domácimi fanúšikmi sa Valchař cítil veľmi príjemne. „Ani neviem či nejakých fanúšikov mám, keďže som tu ozaj krátko. Fanúšikovia ma skôr poznajú ako protivníka z čias, keď Miškovec pôsobil v Erste lige. Každopádne, sú tu skvelí fanúšikovia, o tom niet pochýb,“ uzavrel.

My Radimovi veľmi pekne ďakujeme za jeho ochotu a čas zúčastniť sa tohto rozhovoru. Veľmi si ceníme jeho úprimnosť v odpovediach, teší nás, že sa s nami rozhodol podeliť o svoju skúsenosť. Sme radi, že všetko je už v poriadku a český útočník sa tak môže sústrediť na výkonnostnú stránku. Pri pôsobení v DVTK želáme úspešné angažmán, plné bodov, zdravia a férového prístupu zo strany klubu.

ENGLISH VERSION

Hungarian team DVTK Jegesmedvék Miskolc is experiencing very turbulent period in the recent weeks. The ice bears were not performing good enough, they started to fall in the table and now team is on the ninth place, one place behind the play off spots. The main victim of this form was head coach Marcel Rodman, who was called off from the function. He was replaced by Glen Hanlon, who is very known in DVTK and also in Slovakia for his period as a national team coach. If we are talking about the turbulent period, also the new signing of Miskolc can tell us some stories. The new man in the dressing room of DVTK is czech forward Radim Valchař, who came to the Miskolc for two matches try-out and we decided to contact him for the interview, which is definitely worth reading.

Hockey life is sometimes unpredictable and not everything is working for us in the way we want. Definitely interesting period of professional career experienced Radim Valchař, native from Karviná. He even started playing for DVTK, where he came for two matches tryout in the home game against Dukla Trenčín. This match was also forwards first in this season. „I had some big problems in terms of joining other club, but I will tell you about it in the next chapters of this interview. I couldn‘t become free agent until 13. January. I was looking for new club and 25. January I contacted management of DVTK, if they are not interested in me. My goal was to end my season somewhere, so I told them, that they can give me two matches try-out. On the same day I got an answer from them, that they want me to show up for a training. Only problem was I didn’t play a single game this year, so they wanted to know, if I am in good condition,“ clarified the forward the whole situation. For the last four years he was playing in the romanian highest division, where he accumulated many points. But also there is the second side of coin. The situation, which no proffesional athlete would like to experience.

What happened and what is the cause of lack of playing time this year for Radim Valchař? „I signed the contract with Csikszereda in the previous year for three more years, where I wanted to have a clause for me to be able to end my contract, if club will not pay me my reward in thirty days. I knew, that the salary was sometimes delayed. Club refused to give me this clause, so I asked them to end my contract immediately because of not paying me my money,“ Radim started to describe situation in romanian club, where the things didn’t go as planned. This was his reason to change the club immediately. „I was prepared to resign on 2.9.2019, but in this time, the president of Csikszereda requested my international transfer card, which we found out was two years in France. It turned out that I was playing for two years in Romania ilegally,“ Radim continued and this fact was a very shocking for us. „That was the first problem. In this time club didn’t request my card and the romanian federation still registrated me in the competition. I realised this fact after my resign and in addition of this, my transfer card was registrated to Csikszereda without my signature, although I left the club. On 4.9.2019 my card was accepted in the club, so this negotiations were also illegally. After my resign in Csikszereda, I wanted to play for Corona Brasov, but because of this situation never happened in the Romania before I was naive and I trusted the romanian federation. They didn’t help me at all,“ described Valchař the zero willingness from Romanian hockey federation, which turned their back to the player and Radim was in some serious trouble.

„I asked IIHF, how they are solving situations like this. They told me that I can only solve this problem, when I would request international transfer and then they can help me. So I asked Czech federation, where I grew up, to request my transfer card, so I would be again part of the Czech hockey federation,“ brought Radim the situation little closer to us. It’s hard to say, but many players in this situation decided to end their careers and went to the retirement, because everything was working against the handy striker. After there came a chance to play again sooner, Romanian federation decided to step up. “After they accepted my request, Romanians refused to let me go and so it happened to be a transfer problem. Both sides had to show all evidences and answer some questions from IIHF, why the player has to be free agent or not. This trial lasted for two months and then IIHF decided, that I had to be free agent from 2.9.2019 and I was able to sign a new contract with any team I want. That decision was based on the clause, that club didn’t pay me the money they promised me.“ The very desired resign was already completed and Valchař could change the club and start playing his best hockey again. But the story isn‘t ending yet. „Unfornately, the transfer deadline in Romania is 31.12, but this year they pushed it to 3.1. Statement came after the deadline and IIHF told me, that I can get an exception, but in the Romania they didn’t give me anything. In this terms, I am very happy, that I can play some games, that I got the chance to be free agent and find a club to finish the season,“ Radim Valchař ended his story about controversies with SC Csikszereda and Romanian hockey federation. All institutions in Romania turned their backs to the player and they were not willing to solve the situation of one of the best players in the league.

After this emotionally hard statement we decided to ask him about more pleasing matters. We asked him about playing in Romania in terms of hockey and fans. „Hockey in Romania is the same as everywhere else, but you can see many differences. It depends on the club, but fans there are loving it.“ In addition to czech nationality, Radim has a romanian nationality and we were interested if this was one of his main goals before coming to Romania. „It wasn’t my primary goal to get romanian nationality, but after two seasons we decided, that it would be good step for me and for the club. I was able to play for the national team, but after this accident, my chances to play for Romania are destroyed. I needed to play four years in a row there to get a nationality, but honestly I don’t want to play under Romanian federation anymore,“ remarked Radim after his previous experiences. On the other hand, he can find some positives about playing there for so many years. I was enjoying my time at Csikszereda. They have great fans. But after that accident with the management, when they behaved like they behaved I am glad that I am released from the contract with this club.“

Radim Valchař is homegrown player of Vítkovice hockey, but he played only one match in the highest czech and slovak division. He decided to go by another path and try many quality leagues and countries. „I am never looking at other leagues and in this case, my future had to be in the Romania. I wasn’t expecting this scenario so I contacted DVTK, because they saw me in the past.“ However, this country isn’t absolutely new experience for him, because at the end of season 2011/12 he joined Bardejov, where he stayed for nearly two seasons. Here he was also one of the key players of the team. „I have some good memories of playing in Bardejov, it was something like my starting point back into the better hockey leagues. We were great group of people fighting for the promotion,“ Radim gladly remembered his time spent in the east side of Slovakia. Connections between the players are also important and former player of french Gap and Bordeaux knows many of them from the previous years, when they met each other in the hungarian highest division. „There are some of my former teammates playing in the Tipsport League. As I said before, I contacted Miskolc, because they know my qualities and in my point of view, this is the best option for me.“

The fact that Radim Valchař isn’t scared of foreign countries is clear and his first experience from abroad hockey leagues comes from outseas leagues. In the begginings of his career, he went to the North America, where he played in WHL, where some of the league players played too. Worth mentionings are Colton Yellow Horn, Judd Blackwater or his new teammate Kyle Beach. „It’s hard to compare, because all countries have something to offer. There are some countries, where many foreign players are playing and countries, which are based on homegrown players. I am glad, that I got view from the higher perspective and everytime I am trying to see the positive things in every club or league,“ he thought about it.

Everywhere, where this forward was playing, he accumulated so many points and proved himself as a great attacker. But as he said, he knows how to create game and chances for his teammates. „I am fast and technical forward. I like to create chances for my teammates and if coach give me tasks like this I would be very happy to show fans my hockey style. But I am glad that I came here, playing for Miskolc for few matches, because it’s very hard to join the team in the middle of the season, especially if you didn’t play a single game for whole year,“ he described himself as a player and now DVTK fans know, what they can expect from this signature. Game against Dukla Trenčín was his first in this season, so he knows, which aspects of the game he must improve. „The match against Trenčín I enjoyed a lot, but I’m not thinking about the future. The league has a quality and pace, so I would like to be here until the end of the season,“ Radim opened up about his first impressions in the ice bears jersey. However, he stays in the reality and he doesn’t want to make big statements or give himself big goals. „I don’t have any goals, because I am here only for two matches try-out. I am very happy to play, also if it will be only for this two games, so I will try to enjoy it as much as possible. After the accident in Romania I see life from other perspective and I appreciate the chance that Miskolc gave me.“ After one game, it’s hard to make an opinion about the player, but in front of DVTK fans he felt good and enjoyed his first game in this jersey. „I still don’t know, if I have any fans, because I’m here only for a short time. The fans can remember me as an opponent from the times, when Miskolc was playing in Erste league. Miskolc has great fans, this is not topic for the discussion,“ he ended our interview.

We are very thankful to Radim for his time and willingness to make this interview with us. We are appreciating his honesty in the answers and we are glad, that he wanted to share with us his experiences and feelings. We are happy, that he is already fine and he can focus on his best game. We wish him successful stay in DVTK, full of points, health and respectful negotiations from the club.

Autor: Peter Rusiňák, Silvester Bobko                 Grafika: Kristína Prievalská

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*