(+ENG version) Ohliadnutie za sezónou: István Terbócs (ROZHOVOR)

Sezóna je už bohužiaľ za nami, no my sa Vám ju snažíme neustále spríjemňovať novými článkami. Po ohliadnutiach za sezónou z dielne Liptovského Mikuláša, Detvy, Nových Zámkov, Nitry, Trenčína a Popradu sme sa dnes rozhodli pozrieť viac na juh a na rozhovor sme oslovili zástupcu budapeštianskeho MAC, Istvána Terbócsa. Ten nám objasnil viacero skutočností a tak sme mali opäť šancu o trocha viac nahliadnuť do kuchyne jedného z dvoch maďarských celkov pôsobiacich v našej najvyššej hokejovej súťaži.

Sezóna z pohľadu MAC Újbuda bola aj tento rok veľmi rozpačitá. Minuloročný nováčik Tipsport ligy prežil náročnú sezónu a na jej konci už nemal šancu nahliadnuť do záverečných bojov o pohár Vladimíra Dzurillu. “Podľa mňa sme sa snažili vybudovať si o dosť silnejší tím, aký sme mali v minulom ročníku. Podarilo sa nám dosiahnuť rovnaké tempo, ako minulú sezónu, čo bolo super. Niečo nám však predsa len chýbalo a tak sme nedokázali triumfovať v takom rozsahu, v akom by sme radi,” započal rozhovor rodák z Budapešti. Tá sa tento rok opäť snažila dosiahnuť na vyššie méty a z minulej sezóny budila pocit, že sa tam zase rysuje dravý a sympatický tím. Ciele a ambície však počas sezóny vystriedalo čiastočné sklamanie, keďže Medvede sa počas celého ročníka držali mimo miest zabezpečujúcich záverečné play off súboje. “Našim prvým a hlavným cieľom bolo dostať sa do play off. To sme však nedokázali, keďže počas sezóny sme mali ťažšie obdobia, ktoré nás podľa môjho názoru veľmi frustrovali. Každý z nás totiž cítil, že v tomto kádri je viac, ako sme toho ukázali. Zo svojich chýb sme sa však dokázali poučiť a som si istý, že v budúcnosti ich eliminujeme,” doplnil  dobre stavaný odchovanec MAC.

foto: jegkorongblog.hu

Motivácia viacerých celkov ligy vzrástla, keď sa do zápasového kolotoča vrátil bratislavský Slovan. Tento príchod sľuboval vypredanie zimných štadiónov a v konečnom dôsledku to malo o ten povestný náboj viac. Na ďalšieho a exkluzívneho slovenského zástupcu sa tešil aj klub z hlavného mesta Maďarska, ktorý v tejto sezóne očakával vyššiu konkurenciu na priečky zaisťujúce vyraďovacie boje. “V tejto sezóne sa do ligy vrátil Slovan Bratislava, čo v konečnom dôsledku znamenalo, že sa liga posilnila a že máme o ďalšiu výzvu naviac. Žilina síce zostúpila, no do súťaže nazreli Michalovce, ktoré taktiež dokázali prilákať do tímu zopár výrazných mien. Tieto dva silné tímy nám teda nič veľmi neuľahčili, takže určite áno, tento rok bola v lige väčšia konkurencia, ako v tom minulom,” poznamenal István Terbócs, ktorý si však druhý ročník v slovenskej najvyššej súťaži užil do sýtosti. To sa v konečnom dôsledku odrazilo aj na jeho výkonoch, keď dokázal potvrdiť dobrú formu z minulej sezóny a na svoj relatívne ešte mladý vek nazbieral sympatický počet bodov. V kolónke produktivity svietilo totiž pri jeho mene číslo 23, čo znamená, že sa mu podarilo vylepšiť si svoje štatistiky z minulej sezóny. Mladík navyše opäť nazrel do reprezentácie, kde si odkrútil v tejto sezóne až dvanásť zápasov s bilanciou osem bodov. “V tejto sezóne som sa na ľade cítil opäť o niečo komfortnejšie. Podarilo sa mi dostať do tempa, vypracoval som pre seba a svoj tím zopár gólových šancí a naučil som sa byť v týchto situáciách ešte viac efektívny. Tieto aspekty považujem za najdôležitejšie smerom do budúcnosti,” bilancoval Terbócs tohtoročné účinkovanie seba a svojho tímu v Tipsport lige.

Tomu sa minulý rok podarilo dostať sa do ‘vyraďovačiek’ z desiateho miesta, keď trocha prekvapivo zdolali svojho odvekého rivala, DVTK Miškovec. Tento rok sa sen o play off vzďaľoval čím ďalej tým viac a celá situácia vyvrcholila odchodom dvoch ťahúňov, ktorí posilnili tím v českej najvyššej súťaži, respektíve priameho konkurenta. Chris Langkow si to totiž namieril do TELH, kde posilnil tamojší Litvínov, kde mal plné ruky práce so záchranárskymi prácami. Patrick McNally na druhej strane posilnil Corgoňov z Nitry a tak sa postupom času začala šatňa MAC-u úplne rozpadávať. “Morálka v tíme bola na vysokej úrovni, hoci sme striedali dobré obdobia s tými náročnejšími. Snažili sme sa navzájom si pomáhať a pracovali sme na sebe ako tím. Keď sa navyše pozriem tak päť rokov do minulosti, nikdy sme s týmito aspektmi problémy nemali. Na prvom mieste bola vždy morálka. Väčšinou sa všetci – od realizačného tímu, hráčov, personálu a majiteľov – na väčšine vecí zhodneme a to je najdôležitejšia vec, keď sa snažíte vybudovať úspešný tím,” priblížil maďarský forvard, ktorý napriek nedosiahnutému cieľu našiel v tejto sezóne aj niektoré pozitíva. “Naozaj dobre sa mi hralo proti Banskej Bystrici a Košiciam, keďže tieto tímy hrali rýchly hokej a ten je vždy zábavný. Ako najťažšie zápasy hodnotím tie proti Trenčínu a Michalovciam. Hrali rýchly a veľmi zodpovedný hokej už od začiatku. Hlavne podpora ich publika bola veľmi veľká, najmä v časoch, keď naši fanúšikovia nemohli s nami cestovať na vonkajší zápas,” zhodnotil tohtoročnú sezónu z pohľadu obľúbeného súpera.

foto: HC 05 BB
Svet Tipsport ligy taktiež zasiahla kríza spojená s pandémiou koronavírusu vo svete. Sezóna bola predčasne ukončená, víťaz vyhlásený, no porazení sme skončili všetci. István akceptuje vývoj situácie, no jedným dychom dodáva, že rozhodnutie komisie predčasne ukončiť ročník bolo správne a na niektoré veci bohužiaľ nemajú vplyv ani najvyšší funkcionári. “Nie je mojou úlohou riešiť takéto situácie. Snažím sa od toho však úplne dištancovať,” zhodnotil aktuálnu situáciu vo svete prospektívny talent maďarského hokeja, ktorý síce ešte neprezradil nič o svojej budúcnosti, no je rád, že MAC bude súčasťou Tipsport ligy aj v nasledujúcom ročníku. “Nemôžem ešte nič prezradiť, no čoskoro sa všetko dozviete. Ohľadom zotrvania v slovenskej lige som toho počul mnoho, no bol by som rád, ak by sme ostali v tejto súťaži, keďže práve tu máme najväčšiu šancu sa posunúť vpred. Uvidíme, čo sa nakoniec udeje, keďže to nie som ja, kto o tom nakoniec rozhodne,” uzavrel interview.
————————————————————————————————————————————————
I would like to go back to the start of the season, when you decided to stay in MAC Újbuda. After good first season in slovakian Tipsport liga you have been clearly motivated to get to the play offs again. Can you tell us with what ambitions did you and your team started this year in slovakian highest division? What was you teams biggest goal ahead of new season?
I think we tried to built a much more powerfull team this season. We got thesame high speed level as last season, which was great, but often was something missingand we were not successfull as many times as we except. Our first goal what we planned was the play off, but we didn’t reached it this season, as we had some bad periods, and I think these make us frustrating. Everyone of us felt that we had more in this team than this.Anyway, we learned a lot from our mistakes and I’m sure we gonna fix them in the future.
This season was almost same as last year for your team. In the last season you accumulated 66 points in 57 matches after first part of the season and you ended in the ninth position. This season your team got 63 points in 53 matches. However, different playing format and huge point gap showed you, that you would not be able to participate in play offs. Do you think league level was higher this season? Was it harder to claim play off spot this season?
This season joined the League the Slovan Bratislava, which meant one more really strong team in the Tipsport League, one more plus challenge for us.Zilina left the league, butMichalovce came up also with a good bunch of players, like this 2 more strong teams in the 2019/2020 season didn’t make our job easier. Yeah, I mean our second year in the league was even harder than the first one.
For you it was different scenario. You personally accumulated 23 points in 53 matches and you were one of the main prospects of MAC Újbuda. How would you rate this season from your point of view? Did you accomplished all goals you set to yourself in the start of the season? What could be better and what is the main thing that satisfies you in terms of personal statistics?
This year I felt myself more comfortable on the ice. I get the tempo, I built and worked out a lot of primary scoring chances, but I have to learn how can Ibe more effective in these situations, I think this is one of the most important things now for me  for the future.
How would you rate the atmosphere in the dressing room of MAC this season? Did you form great group of people in the team this season?
The morale was great even when we were in bad periods, we always tried to help each other and we worked as a team. If I look back at the last 5 years of theMAC pro team history, we never had problems whit this.  The first thing it was always the team morale. We all agree- coaches, players, staff, owners- that when you start to build a team, this is the most important thing, this is the base.
foto: macbudapesthockey.hu
Which opponent was your favourite and which opponent was the hardest to play against this season in Tipsport liga?
I really liked to play against Banska and Kosice, we are always playing high speed level games vs them, which is so much fun. I think the Trencin and Michalovce away games were the hardest ones. They played fast and well organized hockey from the first moment.There were times when our fans couldn’t follow us and these two teams fans were cheering unbelievably for their favourites in the same time.
Season ended earlier because of pandemic situation in the world in terms of new coronavirus. How do you rate this step from the managment of the league? Although MAC would not participate in play offs, would you rather see play offs to be played without fans before empty stadium?
Thats not my job to handle these situations, I need to stay away from this.
What are you personal plans ahead of next season? Did you have something agreed before the start of virus pandemics?
I cannot answer you now, it will be announced by my new team in the right time.
In the recent days it was unclear, if MAC will stay in Tipsport liga. However, both hungarian teams will stay in the league for another season? What is your opinion about this and would you like to stay in Tipsport league for another season too?
I heard a lot of versions about this, I would like to stay in this league, because I feel we have more chance to evolve in Tipsport League as a team and as players too. We will see what gonna happen, I”m not the one who”s making decisions.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*