Domovina premohla zahraničie. Matej Bača chce raz na Liptove získať úspech. (ROZHOVOR)

Hokej na Liptove zažíval v poslednej sezóne ozaj krušné chvíle. Počas ročníka sa viackrát skloňovali informácie ohľadom predaja klubu, odpredania tipsportligovej licencie či dokonca ohrozenia existencie tohto tradičného slovenského mužstva. Predčasný koniec ligy hokejisti Liptovského Mikuláša až tak nepocítili. V tabuľke skončili po základnej časti na poslednom mieste, neprebojovali sa do play-off, no mimo toho to pre nich neznamenalo prakticky nič. V týchto dňoch nepríjemné témy utíchli, na severe Slovenska sa už naplno maká a klub predstavuje mená hráčov pre novú sezónu. Prvou, veľmi slušnou posilou sa stal navrátilec Matej Bača.

Kariéra mladého obrancu Mateja Baču na seniorskej úrovni je veľmi úzko spojená s jeho rodiskom, Liptovským Mikulášom, ktorého dres obliekal doposiaľ takmer nepretržite. Výnimku tvorí uplynulý ročník, v ktorom sa rozhodol kývnuť na ponuku vtedy novovzniknutého mužstva z Bratislavy. Tento krok už sám o sebe prináša istú dávku neistoty a pre niekoho by to mohol byť malý risk. „Po mojej poslednej sezóne v drese Liptovského Mikuláša ma kontaktoval pán Koval, ktorý vtedy v Capitals pôsobil ako manažér. Úplne na začiatku som nad touto ponukou váhal, lebo predsa len, ísť do tímu v prvej lige, keď môžem hrať doma extraligu nie je bežný jav. Potom mi však predstavil plány a ambície klubu a to ma presvedčilo. Vedel som, že v Bratislave sa buduje zaujímavý projekt a lákala ma myšlienka podieľať sa na tom,“ hovorí o svojej jednoročnej anabáze v hlavnom meste Slovenska. Bek pochádzajúci z hokejovej rodiny podával v drese Liptákov presvedčivé výkony, mužstvu bol nápomocný v ofenzíve aj defenzíve, preto niet divu, že o neho okrem iných celkov, prejavil záujem aj vysoko ambiciózny prvoligový mančaft. So všetkou cťou treba uznať, že zatiaľ čo sa malebný klub na Liptove väčšinou pohyboval v spodných vodách extraligy, ciele Capitals boli už od samého začiatku veľmi vysoké a káder, ktorý sa v hlavnom meste zišiel tomu len nasvedčoval. „Samozrejme, že situácia v týchto dvoch kluboch sa porovnáva ťažko. Tlak bol určite vysoký, ale myslím, že nie len ja, ale všetci hráči sa s tým vyrovnali úplne v pohode, pretože vedeli do čoho idú už pred sezónou,“ vysvetľuje ako sa vyrovnával s tlakom a vysoko stanovenými ambíciami Matej Bača.

ZDROJ FOTO: hokej.spravy.sk

Myslím, že na prvú ligu sme mali nadpriemerné podmienky. V niektorých veciach porovnateľné s najvyššou ligou,“ pokračuje v rozprávaní o zázemí a prístupe klubu, ktorý si za pomerne krátky čas vybudoval vskutku slušné renomé. Pred vedením Capitals stála v predsezónnom období pomerne náročná úloha, zostaviť úplne nový káder, veď začínalo sa od nuly. Ohľad pritom bolo potrebné brať na veľké množstvo faktorov. „Čo sa týka partie, tak to bolo zo začiatku špecifické, keďže sme všetci v tíme boli nováčikmi a až na výnimky sme sa predtým poznali iba ako protihráči. Fungovalo to však dobre, rýchlo sme vybudovali solídnu partiu,“ vyjadruje sa k tejto téme 24 ročný obranca. Matej počas sezóny pravidelne hrával, plnil si svoje tímové úlohy, v počte trestných minút v pozitívnom slova zmysle nijak nevynikal a tabuľka pravdy po skončení sezóny len potvrdzovala jeho hernú zodpovednosť. „Z osobného hľadiska sezónu hodnotím kladne, avšak vždy to mohlo byť z mojej strany ešte lepšie. Najdôležitejšie pre mňa bolo, že sezóna bola bez zranení a že som vo veľkej konkurencii dostával dostatok priestoru na ľade na to, aby som sa posunul o krok vpred. Z tímového hľadiska sa mi to posudzuje ťažšie. Prvotným cieľom bolo vyhrať súťaž a postúpiť do extraligy. Vyhrali sme základnú časť, nadstavbu a prešli aj prvým kolom play-off. Potom sezóna skončila. Klub však už v jej priebehu avizoval možný odchod do EBEL,“ hodnotí ročník strávený v prvej lige zo svojho aj tímového pohľadu. Bača nazbieral v 48 zápasoch dokopy 12 bodov za 3 presné zásahy a ďalších 9 asistencií. Skvelé čísla si pripísal do tabuľky plus/mínus, kde zaznamenal úctyhodných 30 plusiek.

Po ročnej zmene je Matej Bača späť, doma na Liptove. Správa o jeho návrate sa stretla s obrovskou priazňou tamojších fanúšikov, pre ktorých je tento odchovanec veľkým obľúbencom. „Dalo by sa povedať, že som na štadióne v Liptovskom Mikuláši vyrástol. Tým, že sme hokejová rodina, tak som tam strávil celé detstvo. Keď som bol malý, túžil som po tom, že aj ja raz budem hrať v Áčku. Keď sa to už podarilo, tak by som chcel v tomto klube dosiahnuť nejaký úspech. Liptovský Mikuláš je moja srdcovka,“ priznáva obrovský vzťah k svojmu rodisku, s ktorým sú úzko spätý aj ďalší, známi členovia jeho rodiny. Za zmienku určite stojí napríklad jeho brat Martin. Bývalý obávaný bitkár, no zároveň skvelý bek musel zo zdravotných dôvodov predčasne skončiť so svojou sľubnou hokejovou kariérou. Na ľadových plochách Tipsport ligy sa v ďalšom ročníku stretne aj so svojim bratrancom, Marekom Bartánusom, ktorý je síce rodákom z Liptovského Mikuláša, avšak odchovancom košického hokeja, no na novú sezónu sa upísal Michalovciam. Možnosť podpísať angažmán v iných organizáciach sa naskytla po vydarenej sezóne aj Matejovi. Prednosť však dostala domovina. „Záujem bol, prišli aj iné ponuky. Debaty prebehli s jedným iným tímom extraligy a v hre bol aj odchod do fínskej Mestis či druhej ligy v Nórsku. Avšak odchod do zahraničia by so sebou niesol v čase pandémie aj riziká, a tak som sa rozhodol pre návrat na Liptov.“ Jeho bývalý zamestnávateľ Bratislava Capitals bude od nového ročníka pôsobiť v nadnárodnej rakúskej súťaži Erste Bank Eishockey League, kde okrem domácich klubov štartoval naposledy aj jeden český, taliansky a maďarský. Teraz doplní súťaž aj stále mladý projekt z hlavného mesta Slovenska. Kostra tímu sa však pravdepodobne výrazne obmení. „V Bratislave som mal podpísanú zmluvu len na jeden rok a vedenie ma pár týždňov po skončení sezóny informovalo, že by mal prísť nový tréner, ktorý so mnou už nepočíta. Tým sme sa rozišli. Či by som ponuku prijal, to neviem, ale určite by som nad ňou rozmýšľal, pretože pôsobenie v EBEL by hráčom v mojom veku mohlo otvoriť nové možnosti. Myslím, že odchod je pre klub dobrou alternatívou, mohol by znamenať prebudenie diváckeho záujmu, ktorý minulý rok v prvej lige, žiaľ, príliš nebol,“ zapolemizoval si na tému možného predĺženia pôsobenia v bratislavskom Capitals. Teraz už však pred ním opäť stojí domáca výzva. Čo Matejovi mimo domova chýbalo a teraz si to bude môcť znovu dopriať? „Obe mestá majú svoje výhody aj nevýhody. V Bratislave vždy bolo čo robiť, keď človek chcel. Chýbala mi tam naša nádherná príroda a hlavne tradičná liptovská zima,“ úsmevne podotkol.

ZDROJ FOTO: MHK 32 Liptovský Mikuláš FB

Fanúšikovia a hokejová verejnosť celkovo sa po nedávnom zasadnutí športovej rady vo Zvolene dočkali presného dátumu štartu nového ročníka, vrátane ďalších potrebných informácií. Pre samotných hráčov to znamená, že ešte stále ostáva pomerne dosť času na to vycibriť nedostatky a užiť si zaslúžené voľno, ktorého je však teraz o niečo viac. „Momentálne trávim čas doma pri rodičoch. Som tu prakticky od polovice marca, kedy nám ukončili sezónu. Obdobie pandémie bolo náročné, keďže sme skončili prakticky zo dňa na deň a nevedelo sa, akým smerom sa bude stav na Slovensku vyvíjať. Individuálnu letnú prípravu som už párkrát predtým absolvoval, takže som približne vedel, čo ma čaká. Činnosti, ktoré sa kvôli pandémii nedali vykonávať som si prispôsobil tak, aby som bol do sezóny maximálne pripravený!,“ vraví o svojom aktuálnom vypĺňaní voľného času sympatický obranca Matej Bača. V úvode rozhovoru vyslovil chuť získať pre liptovský hokej úspech. Zo severu Slovenska pochádza mnoho kvalitných hokejistov, ktorý sa krajine aj samotnému hokeju na Liptove postarali vo svete o skvelú vizitku. Výraznejší úspech na domácej scéne však tomuto klubu v posledných dekádach jednoznačne chýba. „Čo sa týka osobných ambícií, tie sú jasné. Chcel by som podávať stabilné a zodpovedné výkony v defenzíve v prospech tímu. Ako tím by sme radi postúpili do play-off. Verím, že budeme podávať bojovné a vyrovnané výkony, čím bol Mikuláš vždy známy. To ocenia aj diváci. Viem, že pokiaľ bude podpora fanúšikov, tak sa u nás doma bude hrať súperom veľmi ťažko,“ upozorňuje. Matej Bača prekonal v minulom ročníku viacero osobných míľnikov. Z doterajšieho seniorského pôsobenia získal doposiaľ najviac kanadských aj plusových bodov. Plánuje so staronovým logom na drese aj tentoraz napredovať v tomto smere? „Tým, že som obranca a štýlom hry skôr defenzívny tak na body nepozerám. Ak by som si mal stanoviť nejaký cieľ ohľadom štatistík, chcel by som mať na konci sezóny kladné čísla v tabuľke plus/mínus. Ak by som k tomu pridal ešte nejaké body, bol by to len bonus. Prioritou sú pre mňa zodpovedné výkony v obrane,“ zakončuje rozhovor.

Autor: Silvester Bobko, Grafika: Kristína Prievalská

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*