Divácka atraktivita 9. kola

Piatkové 9. kolo našej najvyššej hokejovej súťaže prinieslo okrem slušnej gólovej nádielky aj na naše pomery vysokú návštevnosť na jednotlivých štadiónoch. Na štyroch zo šiestich zápasov prekročila návštevnosť hranicu 3 000 divákov, čo pre Tipsport ligu nie je úplne typickou a pravidelnou záležitosťou. Tentokrát však k tomu dopomohla atraktivita duelov, divácky ošiaĽ v Michalovciach a tiež derby zápasy. Pozreli sme sa preto podrobnejšie na to, ako vyzeralo 9. kolo z pohľadu návštevnosti na konkrétnych zimákoch.

Najvyššiu návštevnosť, ktorá prekročila hranicu 4 000 divákov, sme včera zaznamenali v Košiciach. Derby zápas s Miškovcom, atraktívny hokej v podaní Oceliarov a taktiež priebežné prvé miesto v tabuľke prilákali do Steel arény 4 335 divákov. Tí videli dramatický a atraktívny duel v podaní oboch aktérov, ktorý dospel až do predĺženia a následných samostatných nájazdov, v ktorých úspešnejší boli domáci hokejisti.

Hranicu 4 000 divákov atakovali aj vo Zvolene, kde sme videli klasickú “bitku o Hron”. Hoci tabuľkové postavenie Zvolena zatiaľ nie je úplne podľa predstáv domácich fanúšikov či vedenia, na derby zápas proti Banskej Bystrici si na zvolenský zimný štadión našlo cestu presne 3 890 divákov. Aj na strednom Slovensku mali diváci možnosť vidieť skvelý a dramatický zápas, ktorý bol vyrovnaný takmer až do samého konca. Ako však v posledných sezónach býva zvykom, z víťazstva sa tešil hosťujúci tím. Tri body si tak do tabuľky pripísali hokejisti HC 05.

O niečo menej divákov zavítalo na zaujímavý zápas do Nitry. Domáci Corgoni po siedmych rokoch privítali na svojom ľade bratislavský Slovan, a tak ako aj inde, aj pod Zoborom bol tento duel v znamení vyššieho diváckeho záujmu. Aj napriek tomu, že domáci hokejisti sa v posledných stretnutiach trápili a svojimi výsledkami ľudí na hokej príliš nelákali. V dueli so Slovanom, ktorý navštívilo 3 616 divákov však konečne podali bojovný výkon, presne taký, na aký je nitriansky fanúšik zvedavý. V pomerne emotívnom zápase, v ktorom padlo 7 gólov sa však napokon z víťazstva po predĺžení tešil hosťujúci celok.

Posledným zápasom, v ktorom bola pokorená trojtisícová hranica bol zápas medzi Michalovcami a Novými Zámkami. V tomto prípade nešlo o natoľko zaujímavý duel ako pri troch vyššie spomínaných, no nováčikovský ošiaľ v Michalovciach ešte stále zapĺňa miestnu arénu veľmi slušne. Napomáha tomu určite aj predvádzaná atraktívna hra domáceho celku, ich tabuľkové postavenie a kultúrne prostredie. Na zápas bolo zvedavých 3 027 divákov, ktorí videli pomerne jasnú záležitosť v podaní domácich Líšok, ktoré si s Novozámčanmi hravo poradili.

Zvyšné dva duely však stoja na opačnom póle fanúšikovského záujmu. Zápas MAC – Dukla Trenčín videlo len 490 divákov, duel Detvy s Liptovským Mikulášom navštívilo ešte o niečo menej divákov – 423. Najmä v prípade Detvy sa núka otázka, pre koho vlastne pod Poľanou robia hokej. Návštevnosti sa v prípade tohto celku pohybujú na úrovni len okolo 500 divákov a ani derby zápas so Zvolenom zo začiatku sezóny nedokázal prilákať viac než trojcifernú návštevu. Hoci výsledky Detvy neboli na začiatku úplne ideálne, v posledných zápasoch však zdá sa, našli Medvede stratenú tvár a momentálne ťahajú sériu štyroch víťazných zápasov. V ostatnom domácom si dokonca s aktuálne poslednými Liptákmi dokázali poradiť celkom jednoznačne a strelili im až 6 gólov. A aj keď forma Detvy pomalý stúpa, jej návštevnosti klesajú, resp. sa držia veľmi nízko.

A čo môžeme z hľadiska diváckeho záujmu očakávať v nedeľu?

Desiate kolo núka znovu niekoľko duelov, v ktorých sa návštevnosť môže pohybovať na úrovni 3 000 divákov a viac. Opäť nás čakajú dva derby zápasy, atraktívnejšie bude zrejme to “klasické” východniarske, v ktorom sa stretne Poprad a Košice. Pod Tatrami môžeme očakávať atraktívne stretnutie, oba celky hrajú pekný útočný hokej, hoci Poprad v posledných dvoch dueloch proti súperom zo spodnej časti tabuľky dôvod na radosť svojim fanúšikom veľmi nedal. Do Popradu akiste zavíta aj početná skupina fanúšikov hostí, veríme preto, že hranica 3 000 divákov bude pokorená.

Podobný ťahák sa očakáva aj v Nitre. Krajské derby bolo doposiaľ vždy lákadlom, či pre jeden alebo druhý celok. Aj tu sa očakáva záujem z oboch strán a novozámockí fanúšikovia si určite nenechajú ujsť príležitosť zavítať do neďalekej Nitry. Domáci predviedli proti Slovanu pekný a bojovný výkon, podobný sa bude očakávať aj v tomto zápase, domáci fanúšikovia však budú konečne dúfať v domácom prostredí v tri body, čo sa v aktuálnej sezóne podarilo zatiaľ iba dvakrát. Aj tu čakáme číslo blízke trom tisícom, pri troche šťastia by sa mohlo podariť túto hranicu aj prekročiť.

Atraktivita ostatných zápasov je otázna. Číslo nad dvetisíc môžeme očakávať aj v Trenčíne, či bude duel dvoch Dukiel atraktívny na toľko, aby bola návštevnosť pod hradom Matúša Čáka vyššia ako 3 000 je dnes ťažké odhadnúť. Výsledky tej trenčianskej, ako aj predvedená hra, však tomu nenapovedajú a v porovnaní s doteraz odohranými stretnutiami sa skôr prikláňame k číslu okolo 2000. V Miškovci privítajú po prvý krát v histórii Slovan Bratislava, preto môžeme očakávať zvýšený záujem aj tu. V prípade DVTK to však predstavuje návštevnosť niekde na úrovni 1 200 divákov. V Liptovskom Mikuláši, vzhľadom na tabuľkové postavenie, neočakávame v dueli so Zvolenom viac než tisíc divákov, popravde štvorciferná návšteva bude na Liptove úspechom. Duel medzi MAC-om a aktuálnym majstrom z Banskej Bystrice taktiež zrejme nepriláka viac než “tradičných 500” budapeštianskych divákov. Je to však škoda, hoci hokej v Maďarsku nie je športom číslo jedna, v takmer dvoj miliónovej metropole Maďarska sú návštevy na úrovni 500 divákov hlboko pod potenciálom tohto mesta. Navyše, ak miestny celok vstúpil do druhého ročníka pomerne úspešne a aktuálne si drží piate miesto v tabuľke, pričom doma ešte ani raz neprehral.

Na hodnotenie návštevnosti je samozrejme ešte skoro, čísla sa v jednotlivých mestách môže ešte niekoľko krát zmeniť. Nový ročník Tipsport ligy sa však zatiaľ javí ako divácky atraktívnejší než ten predošlý, a návštevy sa o mnoho častejšie pohybujú na úrovni tri tisíc a viac divákov. Pre našu ligu je to len dobre, a my dúfame, že nastolený trend vydrží čo najdlhšie, prípadne sa ešte zlepší.

Autor: Radovan Slávik
Zdroje fotografii: FB HK Dukla Michalovce, FB HK Nitra, FB HKM Zvolen

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*