BEHIND THE SCENES S TIMEOUTSK #2 – HK Nitra vs. HK Dukla Trenčín

Aj v druhej časti nášho seriálu “Behind the scenes” sme zavítali do Nitry. Dôvody boli prosté, v zápase 43. kola medzi Nitrou a Trenčínom, išlo obom mužstvám o dôležité body do ligovej tabuľky. Navyše, tieto zápasy v posledom čase prinášajú zaujímavé a vypäté súboje. V oboch tímoch sme mali taktiež možnosť vidieť viacero nových hráčov a v kádri domácich aj “staronovú trénerskú” dvojicu na lavičke. Poďme však pekne poporiadku.

Bodový rozdiel a postavenie oboch tímov v tabuľke nebol pred zápasom veľmi výrazný, Nitra mala na deviatom mieste 56 bodov, Trenčín so 65 bodmi okupoval 5 priečku ligovej tabuľky. Zatiaľ čo Vojaci bojujú o udržanie sa v prvej šestke a pred druhou fázou základnej časti aj o čo najlepšie postavenie, Corgoni by sa do prvej šestky dostať len chceli. V doterajšom priebehu sa im to však zatiaľ nedarí, dokonca v dôležitých zápasoch so súpermi ako Michalovce či Miškovec prichádzajú o body a táto šanca sa im čím ďalej, tým viac vzdaľuje. Piatkový zápas 43. kola tak bola pre domácich ďalšia príležitosť, ako sa dotiahnuť na hornú polovicu tabuľky.

Zápas začal vo veľmi dobrom tempe, hral sa pekný hokej vo výbornej atmosfére, ktorú vytvárali oba fanúšikovské tábory. Okrem domácich pod Zobor zavítala aj početná skupina hosťujúcich fanúšikov, čo sľubovalo okrem súboja na ľade aj súboj v hľadisku. V prvých minútach sa hral hokej na obe strany, o trochu viac z hry mali domáci hokejisti. Súvislejší tlak si však vytvoriť nedokázali, prípadne šance stroskotali na brankárovi Tomekovi. V polovici zápasu došlo ku kurióznej situácii, kedy si rozhodcovia, resp. domáci časomerači všimli, že trenčiansky hráč s číslom 77 – Bokroš, nie je na súpiske, no objavil sa v zápase. Po krátkom prerušení poslali rozhodcovia Bokroša do kabíny a zápas pokračoval. Prerušenie zápasu však zrejme neprospelo domácim, ktorý chvílu na to inkasovali gól z hokejky Mikysku – 0:1. Domáca hlásateľka ešte ani nestihla oznámiť strelca prvého gólu, keď sa Trenčania radovali opäť – tentokrát rozvlnil sieť za Adamom Nagyom Lukáš Paukovček – 0:2. Pre Paukovčeka, ktorý do Trenčína putoval z Popradu namiesto Adama Lapšanského, išlo o druhý gól v druhom zápase za Duklu. Po druhom góle sa domáca obrana skonsolidovala a prvá tretina sa dohrala v priemernom tempe.

Podobne začala aj druhá tretina, no domáci sa postupne dostali na koňa. Dopomohli k tomu aj vylúčenia na trenčianskej strane, no Nitrania početné výhody nedokázali využiť. Výborne chytal trenčiansky brankár Tomek, a tak väčšina šancí domácich skončila v jeho náruči, prípadne ju ich zblokovala hosťujúca obrana. Dianie na nitrianskom štadióne obzvláštnil aspoň Boris Valábik, ktorý sa vybral do domáceho kotla v drese Dukly Trenčín. Dres a ani Boris však neutrpeli žiadnu ujmu a diváci využili šancu na získanie zaujímavej fotky.

Aj do tretej tretiny vstupoval domáci tím s dvojgólovým mankom. Hoci sa tento nepriaznivý stav snažili zvrátiť, nepodarilo sa im to. “Myslím si, že sme ukázali veľkú bojovnosť, a chuť zvíťaziť, ale dnes nám to nebolo súdené,” vyjadril sa po zápase Miroslav Kováčik, ktorý prebral trénerské žezlo spolu s Tomášom Chrenkom, po odvolaní Mariána Bažányho. Akokoľvek sa domáci snažili, nedokázali prekonať brankára Tomeka ani počas množstva presilových hier, ktoré v tretej tretine mali. Ako využívať presilovky však ukázali hostia, keď v polovici tretej tretiny dokázali rýchlo využiť ponúknutú šancu, nahodený puk od modrej z hokejky McCormacka tečoval pred bránou Bezúch a bolo 0:3. Definitívne K.O. zasadil domácim Hecl, ktorý 2 minúty na to zúžitkoval prihrávku spoza brány a zvýšil už na 4:0 z pohľadu hostí. “Pred zápasom sme si hovorili, aby sme sa tlačili do brány. Dali sme tam tieto góly, takže nás to teší.” Vyjadril sa po zápase práve strelec štvrtého gólu na fakt, že Trenčanom sa podarilo až trikrát skórovať z predbránkového priestoru. “Bohužiaľ dostali sme góly z predbránkového priestoru, čo by sa na takejto úrovni a v takom počte už nemalo stať a jednoducho to nás stálo zápas” reagoval Miroslav Kováčik. Domáca lavička sa 6 minút pred koncom odhodlala k netradičnému ťahu a v snahe vsietiť góly odvolala brankára Adama Nagya. Corgoni si dokázali vytvoriť tlak, do karát im zahralo aj ďalšie vylúčenie trenčianskeho hráča, no i napriek tomu sa im nepodarilo skórovať. Naopak, z gólu do prázdnej brány sa tešili hostia.

V závere domáci predsa len skórovali, z dorážky pokazil Tomekovi čisté konto Scheidl, ktorý tak zaznamenal aspoň čestný úspech domáceho mužstva. Nitrania nedokázali využiť až 11 presilových hier a aj tento fakt rozhodol o tom, že z pomerne vysokého víťazstva a dôležitých troch bodov sa tešila Dukla Trenčín. Zlomil tak negatívnu a poriadne dlhú sériu, Dukla totiž v Nitre za tri body zvíťazila naposledy ešte v roku 2012. “Nepamätám si, kedy sme v Nitre dali 5 gólov, vážime si to,” uzavrel po zápase šťastný Marek Hecl.

Premiéru v nitrianskej bráne zažil brankár Adam Nagy, ktorý prišiel pod Zobor v priebehu týždňa. “Veľmi ťažká premiéra, nepredstavoval som si to takto, ale verím, že budúci zápas bude určite lepší.” Obaja tréneri sa po zápase vyjadrili aj na margo prípadných posíl pred koncom prestupového obdobia. “My s tímom dlhodobo pracujeme a s Brankom (Radivojevičom) sa bavíme o posilnení tímu, niektoré posty potrebujeme doladiť. Nechceme ísť naslepo, momentálne v tomto období komplet celá Európa zháňa hráčov, a my sa nechceme púšťať do nejakých veľkých vecí, pretože na to nemáme rozpočet, aby sme brali nejakých hráčov ktorých by sme možno aj chceli, ale určite nechceme ísť touto cestou. Pokiaľ sa však naskytne možnosť angažovania nejakého dobrého hráča, určite do toho vstúpime.” Povedal po zápase tréner hostí, Ján Pardavý. “V našom prípade by sa muselo jednať o výmenu, pretože už teraz máme nadlimit zahraničných hráčov, aj keď je zranený Kris Versteeg aj Miroslav Hanuljak. Samozrejme trh sledujeme, i keď nejakých voľných mien, čo by momentálne pripadali do úvahy, nie je, ale to sa môže každým dňom meniť. Momentálne však veľmi nepripadá do úvahy obmena kádra,” uzavrel Miroslav Kováčik.

Trenčania ziskom troch bodov posilnili svoju pozíciu v hornej polovici tabuľky, naopak Nitra si touto prehrou situáciu skomplikovala. Hoci ešte stále má šancu dostať sa do prvej šestky, predvádzaná hra a momentálna situácia v tíme túto šancu stavujú skôr do teoretickej roviny. Netreba zabúdať ani na to, že podobné pohnútky majú a mužstvá na siedmom a ôsmom mieste – Michalovce a Miškovec.

Autor: Radovan Slávik
Grafika: Kristína Prievalská