ANALÝZA: Pokročilé štatistiky Patrika Kocha z MS

Majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré organizovalo Slovensko, sú síce už minulosťou, no napriek tomu sme sa rozhodli pre menší návrat k nim. Tesne po šampionáte sme oslovili totiž Filipa Kaderu, ktorý ako jeden z mála ľudí na Slovensku zbiera údaje o hráčoch, ktoré potom spracuje do analýzy. Ide o tzv. pokročilé štatistiky, teda také, ktoré bežne nie sú pre fanúšikov dostupné. Vo vyspelých ligách sú tieto informácie veľmi dôležitou súčasťou pre prácu trénerov a realizačného tímu. Dokážu totiž odhaliť viac ako si dokážeme bežným okom všimnúť. Celý text je v pôvodnom autorovom znení, bez minimálnych úprav.

Patrik Koch bol pre mňa veľkým (a príjemným) prekvapením nedávneho šampionátu. Priznám sa, že som mu v príprave nedával veľa šancí na úspech, a to obzvlášť kvôli rysujúcej sa silnej konkurencii. Patrik Koch ale prekvapil a svojimi výkonmi sa dostal do záverečnej nominácie turnaja na ktorom ukázal, že miesto dostal právom.

Na jeho hre bolo vidieť, že je to jeho prvá podobne veľká skúsenosť medzi mužmi na podobnom turnaji a netrúfal si ísť do riskantnejších pozícii, ako napríklad mladší, ale už skúsenejší a istejší Feherváry. Koch sa snažil odviesť precízne svoju prácu a príliš nechybovať a túto koncentráciu si udržal počas celého turnaja. Na druhú stranu hral Koch veľmi moderne, tak ako to tréner Ramsay vyžaduje a Koch v rôznych činnostiach, ktoré som počas šampionátu meral, dosiahol skvelé výsledky.

Čo treba na jeho hre zdôrazniť najviac a vyplýva to z toho čo som písal vyššie, je jeho úspešnosť prihrávok vo vlastnom obrannom pásme pod tlakom. Dosiahol úspešnosť cez 76%, čo je absolútne skvelé číslo a dokázal distribuovať prihrávky pre spoluhráčov veľmi precízne s minimálnym rizikom nejakej chyby. V tejto hernej činnosti vynikali hlavne spolu s Fehervárym, keď boli spolu v páre.

Čo bolo ďalej na jeho hre pozitívne je, že podával kvalitné výsledky pri hre na puku aj bez a nebol tak iba jednodimenzionálny hráč. Jeho úspešnosť prechodu modrej čiary bola na 62% čo bol tretí najlepší výsledok v tíme a zároveň treba podotknúť, že tieto majstrovstvá mali kvalitnú rozohrávku takmer všetci hráči, čo bol jeden z dôvodov našej dobrej hry. Zaujímavé ale je, že výsledky na útočnej modrej mal opačné a veľa pukov stratil a to isté platí aj o jeho úspešnosti prihrávok. Mal som možnosť nahliadnuť aj na dáta z kamerových systémov a Koch generoval pravidelne veľmi nízke xGF (expected goal for) , teda neboli sme s ním dostatočne nebezpeční (na druhú stranu ani súper).

Na vysvetlenie čo je xG – princíp je podobný ako pri šanciach, no tento vylepšený koncept odstránil nevýhody, ktoré klasifikácia šancí má. Je to výpočet do ktorého sa zahŕňa vzdialenosť, pozícia, typ strely, kategória (dorážka), uhol a podobne. Šanca má svoju jasnú definíciu, no dve šance nie sú rovnaké a tento problém xG rieši.

Čo sa týka defenzívnych činností, tak dokázal veľmi pozorne strážiť modrú čiaru, ktorú vcelku úspešne bránil, pričom lepšie výsledky zaznamenali iba Marinčin a Černák, ktorí v tejto hernej činnosti patria aj v NHL ku absolútnej špičke. Negatívum je, že nezískal príliš veľa pukov pri tzv. “backchecku”, neprejavoval prílišnú snahu okamžite predchádzať bráneniu a snažil sa primárne neprepadnúť vzadu a byť nachystaný a zamedziť prieniku súpera do nášho pásma.

Patrik Koch sa na veľkom turnaji nestratil a predviedol slušné výkony pri bránení aj smerom dopredu pri zakladaní útoku. Jeho hra nebola dokonalá a v rôznych činnostiach naopak vykazoval horšie výsledky. Nedokázal sám generovať dostatok striel a šancí v útočnom pásme, resp. jeho výkony boli v tomto smere priemerné, no mal pozitívny dosah v tejto činnosti pre spoluhráčov (čo je pre obrancu relevantnejšie) a pozitíva prevážili negatíva.

Ak sa vám tento článok páčil, určite navštívte webovú stránku Filipa Kaderu, ktorý sa vďaka dátovej analytike dostal do úzkej spolupráce s klubom HK Dukla Trenčín. Na Slovensku ide tak o raritnú vec a zatiaľčo v susednom Česku je to už úplná samozrejmosť, u nás je dátová analytika tak trochu stále, ako sa hovorí, “v plienkach”. Aj preto sme veľmi radi, že nám poskytol tieto vzácne údaje o nádejnom obrancovi, ktorý je hráčom HC Košice.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*