Akvizícia Detvy Jonathan Charbonneau si pred novou kariérnou výzvou verí!

Pre malebné mesto spod Poľany bude následujúci ročník už v poradí štvrtým medzi slovenskou hokejovou elitou. Oddaným priaznivcom klubu sa do pamätí vryl predovšetkým ten druhý, v ktorom sa Detve podarilo prebojovať cez predkolo play-off a následne potrápiť neskoršieho majstra. Stredoslovenský klub počas uplynulej sezóny ťahalo vpred hlavne trio útočníkov Ján Sýkora, Peter Zuzin a Peter Šišovský. Na prvého menovaného si klub pre nový ročník uplatnil opciu, čakajú ho rozhovory s vedením, avšak jeho dvaja kolegovia budú vo svojich kariérach pokračovať v iných organizáciach. Nové opory by teoreticky mohli Medvede nájsť aj v trojici posíl zo zámoria, medzi ktorými figuruje aj Jonathan Charbonneau.

Počas pôsobenia Detvy v extralige si jej dres doposiaľ oblieklo dokopy sedem hráčov zo zámoria, pričom všetci z nich boli kanadskej národnosti. Obranca River Rymsha tak bude historicky prvým Američanom, ktorý oblečie dres tímu spod Poľany v najvyššej súťaži. Obranné rady súperov by mali ohrozovať Trevor Cox a náš dnešný hosť pri pomyselnom mikrofóne, Jonathan Charbonneau. Ten strávil doterajšiu časť svojej kariéry na profesionálnej úrovni v dvoch súťažiach – NCAA a ECHL. Tá posledná preň bola špeciálna vo viacerých ohľadoch. „Bol to pre mňa veľmi náročný rok, hlavne, keď som zistil že budem vymenený zo South Carolina Stingrays do tímu Idaho Steelheads. Táto skúsenosť mi však dala veľa a môžem povedať, že ako hokejista som povyrástol. V oboch tímoch sme mali skvelú sezónu, takže som si to užil na ľade aj mimo neho,“ rozrozprával sa v úvode rozhovoru. Spomínaná zmena dresu bola pre 26-ročného útočníka prvý trade v rámci East Coast Hockey League, ktorá je skautmi slovenských klubov čoraz obľúbenejšou destináciou pre výber hráčov. V Južnej Karolíne, ktorá bola dovtedy jeho jediným pôsobiskom v rámci ECHL zaznamenal Charbonneau pomalší štart, na ľade sa hľadal, a tak prišlo k tomuto kroku. „Nie, nebolo to moje osobné rozhodnutie, avšak ako hráčovi mi to veľmi pomohlo. Síce to bola moja prvá výmena, no ako vravím, poučil som sa. Teraz viem, že svoju hru môžem prispôsobiť rôznym tímom, trénerom aj hráčom,“ hovorí optimisticky o trochu nepríjemnej skúsenosti, v ktorej však pravý krídelnik našiel veľa pozitív.

ZDROJ FOTO: stingrayshockey.com

Po prvej výmene čaká v novej sezóne na útočníka s pomerne ťažko čitateľným priezviskom ďalšia nová výzva. Vôbec prvýkrát opustí zámorské klziská a presunie sa na tie európske. Tento krok si vyžaduje mnoho rozvahy a v kariérach veľkého množstva hráčov býva zlomovým. Predsa len, zmena nastáva nie len v rozmeroch klziska a štýle predvádzanej hry. Vo veľkej miere je potrebné si zvyknúť aj na iný spôsob života. „V mojej kariére som dospel do momentu, kedy som si uvedomil, že je čas odísť za hranice zámoria. Verím, že Detva bola pre mňa dobrou voľbou. Po rozhovoroch s agentom veríme, že je to skvelé miesto pre hru. Navyše som počul skvelé veci o realizačnom tíme. Verím, že užšie klzisko mi perfektne sadne, pretože som malý a rýchly hokejista,“ vraví o dôvodoch rozhodnutia posilniť Detvu, kde mu budú robiť spoločnosť už vyššie spomínaný krajan Trevor Cox a bývalý súper z ECHL, River Rymsha. „Viem, že proti Rymshovi som hral, keď som pôsobil v South Caroline a on v Norfolku, avšak osobne ho nepoznám. Doposiaľ som ani nemal šancu s niektorým z nich hovoriť ohľadom nadchádzajúcej sezóny. Som však presvedčený, že budeme mať dostatok času na to, spoznať sa a užiť si pôsobenie v Detve,“ vyjadruje sa na margo svojich budúcich spoluhráčov. Vyššie spomínaná zmena prostredia so sebou prináša akýsi „kultúrny šok“. Menšie mesto a zvyklosti fungujú o niečo inak ako v rodnej krajine. Aj keď sa jedná o detaily, práve tie sú mnohokrát rozhodujúcimi. Verím, že na novú krajinu si zvyknem pomerne rýchlo, podobne ako tomu bolo v mojich 15 rokoch, keď som odišiel z domu do Spojených štátov a naučil sa úplne nový jazyk. Takže skutočnosť, že som mimo zámoria nikdy nebol ma nedesí,“ hovorí sebavedomo. Na druhej strane angažmán v Detve so sebou okrem hokejových povinností prináša priestor preskúmať slovenskú prírodu, ktorá je v týchto končinách ozaj oku lahodiaca. Vyberie sa teda Jonathan počas voľného času aj týmto smerom? „V Québecu som vyrastal a stále žijem v meste dosť podobnom Detve. Nachádza sa uprostred lesov, s krásnou prírodou a to si ozaj užívam. Zistil som, že mám bližšie k prírode, než k mestskému životu.“

Svojimi fyzickými proporciami nebude 26-ročný ofenzívne ladený útočník určite patriť k silovým útočníkom, ktorý zdravo otravujú v predbránkovom priestore a nevyhýbajú sa osobným súbojom. Vzrastom len 171 centimetrov vysoký Charbonneau má svoje prednosti inde. „Myslím, že som dobrý korčuliar s dobrým videním hry. Keď mám šancu skórovať, neváham. Počul som, že sa na Slovensku v zápasoch tvrdo maká a hrá sa rýchlo. Teším sa na to!,“ hovorí o tom, akým typom hráča je. Na všetkých slabinách a nedostatkoch je ešte stále dosť času popracovať. Tipsport liga už pozná presný dátum štartu nového ročníka, takže kluby a hráči majú možnosť tomu prispôsobiť svoje plány. Svetová pandémia však v tomto smere sťažuje život, o to viac zahraničným hráčom, kde je situácia stále podstatne horšia ako u nás. Komplikácie nastávajú okrem prípravy aj v rozhodnutí, akým smerom sa ďalej v kariére uberať. „Náš život sa rozhodne sťažil, najmä pokiaľ ide o letnú prípravu. Je pre mňa náročné nájsť si ľad, pretože väčšina klzísk je na podstatnú časť leta uzavretá. Predpokladám však, že postupom času kluby nájdu spôsoby na to, prispôsobiť sa a zabezpečiť pre hráčov a fanúšikov bezpečné prostredie,“ približuje nepríjemnosti spojené s prípravou na novú sezónu. Ako vyzerá aj napriek obmedzeniam bežný tréningový deň novej detvianskej akvizície? „V týchto dňoch sa pripravujem na nový ročník. Môj deň sa začína ranným tréningom, zvyčajne od siedmej do ôsmej. Neskôr, samozrejme, makám aj počas ďalšieho priebehu dňa. Snažím sa korčuľovať tri až štyrikrát týždenne, v súčastnosti je to však kvôli spomínanej situácii spojenej s Covidom oveľa náročnejšie. Taktiež sa snažím jesť zdravo a udržiavať telo v kondícii, aby som bol na sezónu pripravený,“ hovorí Charbonneau.

ZDROJ FOTO: burghhockey.com

Doposiaľ najväčší extraligový úspech Detvy siaha k štvrťfinálovým bojom s Banskou Bystricou, kde sa zverenci vtedy Josefa Tureka rozhodne nestratili a na priaznivcov slovenského ligového hokeja spravili dobrý dojem. S príchodom novej sezóny sa však ambície Podpoľancov bezpochyby zvyšujú. Mužstvo avizovalo viacero personálnych zmien a káder dopĺňajú hráči lační po úspechu. „Samozrejme, by som chcel mať dobrú sezónu na individuálnej úrovni. Z väčšej časti by som však chcel mať pozitívny vplyv na celé mužstvo a pomôcť v tom, aby sme prehovorili v play-off,“ hovorí o osobných a tímových cieľoch Jonathan Charbonneau. Ten sa príchodu na stred Slovenska už nemôže dočkať. Kanaďan stojí pred prahom novej kariérnej výzvy, ktorej podstatným faktorom budú aj priaznivci Medveďov, pre ktorých si tradične pripravil krátky odkaz. Som neskutočne nadšený! Teším sa, že som posilnil Detvu a naučím sa niečo o spôsobe života tam. Nemôžem sa dočkať stretnutia s fanúšikmi. Prinesieme na ľad energiu a budeme mať dobrú sezónu!“

Autor: Silvester Bobko, Grafika: Marián Kubík

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*