Ako zapadnú najnovšie posily do tipsportligových tímov?

Pár hodín po uzávierke prestupového obdobia, sme sa v redakcii rozhodli pozrieť na súhrn všetkých zmien, ktoré sa v kádroch tipsportligistov tesne pred play-off udiali. Niektoré kluby posilovali viac, iné zas boli na trhu aktívne o niečo menej. V tejto chvíli však s istotou môžme povedať, že kádre tímov sú uzavreté. Poďme si teda spoločne zopakovať, koho nového uvidíme na slovenských klziskách a aký prínos by mohli mať nové posily pre svojich zamestnávateľov.

MHK 32 Liptovský Mikuláš

Róbert Varga

Vôbec prvým hráčom, ktorý v aktuálnom kalendárnom roku zmenil zamestnávateľa, bol 23-ročný útočník Róbert Varga. Ten je fanúšikom Tipsport ligy dobre známy, keďže dres menil v rámci Tipsport ligy. Na Liptov prišiel z majstrovskej Banskej Bystrice, kde hrával prevažne v treťom a štvrtom útoku. Šikovný krídelník už toho v drese MHk od príchodu niečo odohral a v desiatich dueloch získal štyri body za tri góly a jednu asistenciu. Priemerovo sa mu u Liptákov darí o niečo viac, pravidelne nastupuje v druhej formácii a aj s jeho podporou môže Liptovský Mikuláš ešte stále pomýšľať o miestenke v predkole play-off.

Marek Šimko

Súčasťou brankárskej výmeny medzi Trenčínom a Liptovským Mikulášom bol aj gólman Marek Šimko. Skúsený 31-ročný brankár má na svojom konte v slovenskej najvyššej súťaži vyše 250 štartov a jeden majstrovský titul zo sezóny 2012/13, ktorý získal zo Zvolenom. Pod trénerom Tomkom zatiaľ odchytal necelé dva zápasy a inkasoval dva góly. Po nie príliš uspokojivých výkonoch v drese Vojakov, by sa mohol opäť dostať do formy práve vďaka novému angažmánu.

HC 05 iClinic Banská Bystrica

Ivan Lisutin

Príchodom ruského gólmana Lisutina pod Urpín, má Banská Bystrica zrejme najlepšiu brankársku trojicu v lige. Po tom, čo sa na Samuela Baroša valila vlna kritiky od fanúšikov, sa rozhodlo vedenie Baranov angažovať z “krachujúceho” Medveščaku Záhreb, hrajúceho nadnárodnú EBEL ligu, práve Lisutina, ktorý má bohaté skúsenosti z KHL, kde bol aj súčasťou All Star zápasu. Premiéru si odbil proti Liptovskému Mikulášu. Že by nejak výrazne žiaril, to rozhodne povedať nemôžme. Inkasoval päť gólov a od tohoto zápasu si zatiaľ nezachytal.

Dávid Šoltés

Jednou z najzaujímavejších výmien v aktuálnom prestupovom období bola práve tá, medzi Košicami a Banskou Bystricou. Pre bronzového medailistu z majstrovstiev sveta juniorov je Bystrica vôbec prvou zmenou dresu v rámci ligy. Šikovný krídelník sa síce v dvoch zápasoch síce zatiaľ nepresadil, no v play-off môže byť pomerne platným hráčom práve vďaka jeho skvelej rýchlosti, strele zápästím a technike.


Mário Lunter – Patrik Lamper

Bližšie predstavovať určite netreba dvojicu odchovancov Banskej Bystrice, Lunter-Lamper. Obaja hokejisti boli v posledných dvoch sezónach súčasťou majstrovského kádra Banskobystričanov a v play-off jej pomôžu aj v tomto ročníku. Po nevydarenej sezóne bratislavského Slovanu by si tak mohli rozhodne vylepšiť sebavedomie. Baranom táto dvojica dozaista pomôže aj pri hrách v oslabení. Práve Lampera by sme mohli nazvať “špecialistom” na hru pri početnej nevýhode, čo potvrdil aj v reprezentácií.

Ryan Glenn

Kanadskú enklávu v Banskej Bystrici doplnil skúsený, dobre stavaný obranca Ryan Glenn, ktorý prichádza z Fehérváru AV19. Rodák z mesta Port Coquitlam doplnil banskobystrickú obranu v posledný prestupový deň. Pôsobenie tohto beka bude určite veľmi zaujímavé sledovať, keďže za posledných sedem sezón, je to už jeho deviaty klub. Pomerne produktívny obranca by však mohol byť veľmi kvalitnou posilou a vo vyraďovacích bojoch môžu byť jeho skúsenosti veľmi platné. Glenn sa prezentuje skvelou strelou od modrej, čo by mu mohlo zaistiť miesto pri presilových hrách.

HK Dukla Trenčín

Andrew Radjenovic

Trenčianskú posilu sme si viac priblížili pred pár dňami v krátkom rozhovore, ktorý zrealizoval náš kolega. Viac o Radjenovicovi sa teda dočítate TU.

Juraj Hollý

Náhradou za Mareka Šimka je práve 28-ročný gólman Juraj Hollý, ktorý doposiaľ chránil priestor medzi troma žrďami v Liptovskom Mikuláši. Úlohou robustného gólmana bude v Trenčíne pravdepodobne to, aby kryl chrbát Michalovi Valentovi. Kvality Hollého však rozhodne nemôžme zaprieť a pre Trenčín je to vskutku vydarená posila. Ak bratislavský rodák dostane šancu, využiť ju chce stále na 100%. Potvrdiť to už musí iba na ľade. Na svoj debut v drese Vojakov však ešte stále čaká.

HK Poprad

Alexander Miner – Justin Buzzeo – Kevin Miller

Hneď pár dní po tom, čo popradské vedenie angažovalo trojicu hokejistov spoza veľkej mláky, sme sa v samostatnom článku rozhodli zhodnotiť ich výkony po dvoch zápasoch a taktiež si priblížiť ich minulosť. Článok nájdete TU.

HC Košice

Tomáš Slovák

Najaktívnejším tímom na prestupovom trhu boli Oceliari, ktorí do svojich štruktúr priniesli až šesť hráčov. Všetko začalo Tomášom Slovákom, ktorého Košice angažovali z maďarského Miškovca. Skúsený, 35-ročný defenzívne orientovaný typ obrancu si tak opäť po približne troch rokoch oblečie dres svojho materského klubu. Skúsenosti z takmer každého kúta Európy sa Košiciam v play-off môžu hodiť a Slovák by mohol vystužiť obranné rady tímu z východu Slovenska pomerne kvalitne. Aj keď bodovo tento bek nijak výrazne “nesrší”, pri práci v zadných radoch je na neho rozhodne spoľah.

Ján Sýkora

Veľmi zaujímavou posilou Košíc sa stal aj Ján Sýkora. Nie je zvykom, že Banská Bystrica a Košice sa na niečom spolu dohodnú, no táto výmena bola výnimkou. Jedni z najväčších rivalov v lige si podali ruku a náhradou za Šoltésa by mal byť práve “Syčo”. Technicky skvele vybavený krídelník by sa na východe Slovenska mohol stať streleckou oporou a tímu pomôcť aj pri hre v presilových hrách. Spoločne s Ladislavom Nagyom by tak v play-off mohol byť pre súperov veľmi nebezpečným.

Eliezer Sherbatov

Fanúšikovia na východe Slovenska sa extrémne potešili príchodu malého bojovníka, Eliezera Sherbatova. Izraelčan v tejto sezóne odohral len šesť zápasov, no priaznivcom slovenského hokeja je dobre známy z pôsobenia v Slovane Bratislava. Bude však Sherbatov takou hviezdou, akú z neho fanúšikovia robia? Úprimne treba uznať, že od Sherbatova je asi zbytočné očakávať gólové hody, no hráč tohoto typu sa Košiciam bude rozhodne hodiť! Bojovnosť, ktorou sa Eliezer prezentuje je pre súpera veľmi nepríjemná. Skvelý forčeking, rýchle nohy a obrovská bojovnosť v každom zápase môže Košiciam extrémne pomôcť.


Roman Derlyuk

Spoločne s vyššie spomínaným “Sherbym”, do Košíc zamieril aj ruský kolega, urastený obranca Roman Derlyuk. Bývalý spoluhráč Martina Štrbáka prezradil, že z Košíc pozná iba Igora Ignatushkina, no na pôsobenie na východe Slovenska sa veľmi teší. K najúspešnejšiemu slovenskému klubu prichádza z bieloruského tímu Nerman Grodno. Dôvod angažovania tohto obrancu bol určite aj ten, že Košice počas sezóny trápi v defenzivé početná maródka a neuspokojivé výkony dvojice Jimmy McDowell a Jere Pulli. Derlyuk má bohaté skúsenosti z KHL a prezentuje sa tvrdou hrou do tela, pričom sa nebojí ani zhodiť rukavice.

Ján Laco

Najväčšou prestupovou bombou by sme mohli nazvať príchod Jána Laca! Ten do Košíc prichádza ako voľný hráč, po tom, čo na súťažný zápas nenastúpil takmer rok. Nad jeho formou tak visí obrovský otáznik, a tak bude veľmi zaujímavé sledovať jeho počínanie už od samého začiatku. Už teraz je však jasné jedno: Ak príde Laco do Košíc vo výbornej forme, tak ako si ho každý pamätá, bude obrovskou oporou tímu. Ak nie, môže sa stať najväčším sklamaním. Jeho príchod však rozhodne namotivuje aj gólmana Habala.

HK Nitra

Miroslav Hanuljak

O azda najprekvapivejší príchod sa postaralo vedenie Nitry. Draftový výber s poradovým čislom #213 z roku 2003 odohral prevažnú časť svojej kariéry v nižších českých súťažiach. Je tak veľmi zaujímavé, prečo sa ho vedenie Corgoňov rozhodlo angažovať a otáznik tak visí nad tým, čo od Hanuljaka vlastne očakávať. Jeho posledným pôsobiskom bol tím Mostečtí Lvi, hrajúci “až” tamojšiu tretiu najvyššiu súťaž. V tomto tíme hosťoval 34-ročný český gólman ako kmeňový hráč Litvínova. Rodák z Mostu môže v Nitre iba prekvapiť.

HC 07 Detva

Kurtis McLean

Na prestupovom trhu lovila aj Detva, ktorej cieľom bude (ako nám prezradil Peter Hraško v rozhovore) bojovať o play-off. Dopomôcť jej k tomu môže určite aj ďalší skúsený hráč, Kurtis McLean. O produktívnom kanadskom centrovi so skúsenosťami z NHL je dobre známe, že je skvelým hráčom na presilové hry a Detva by v ňom tak mohla nájsť ofenzívnu oporu v podobe strelca. Celkovo, v tejto sezóne vychádza Detve angažovanie zámorských hráčov o niečo viac ako v minulosti, takže tento príchod hodnotíme veľmi kladne!

DVTK Jegesmedvék Miškovec

Justin Parizek

Šancu na svoje prvé európske pôsobisko využil aj 26-ročný americký pravý útočník, Justin Parizek. Parizek pôsobil v doterajšom priebehu svojej kariéry v nižších zámorských ligách ako ECHL, NCAA, NAHL, no zopár zápasov odohral aj v AHL. Miškovec odohral posledné zápasy iba na tri útoky, a tak bolo angažovanie útočníka viac, než potrebné. Rodák z mesta Lakeville by si v maďarskom DVTK mohol vyslúžiť ďalšie zaujímavé európske angažmán.

INÉ HOSŤOVANIA A NÁVRATY:

Martin Lenďák – návrat do Košíc
Tomáš Török – príchod do Detvy
Peter Hraško – návrat do Zvolena
Bence Kiss – návrat do DVTK
Tibor Albert – návrat do DVTK

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*