Ako veľmi sme sa (ne)mýlili v predsezónnych prognózach?!

Základná časť Tipsport Ligy je za nami a pri pohľade späť zavládol pocit, že to ubehlo dosť rýchlo. Poradie v tabuľke sa uzavrelo, bola to dráma až do posledného kola. Práve posledné kolo sa vyvíjalo dramaticky, boli reálne drobné zmeny v poradí. Napokon nastala len jedna zmena, Dukla Trenčín zvládla svoj kľúčový zápas doterajšieho priebehu sezóny a poskočila do prvej šestky. Ako sme však pred sezónou tipovali umiestnenie jednotlivých tímov v tabuľke? Spomínate si ešte niekto?

Ešte kým sme v úvode, pripomeňme si, že pred sezónou sme ani my netušili, že sa rozrastieme do rozmerov, v ktorých sa aktuálne nachádzame. Prvé prognózy teda boli nesmelé, autori sa rozhodli ísť na to “diplomaticky”. Redakcia sa za ten čas zdvojnásobila.

V prvej “štvorke” sme videli tímy HKM Zvolen, HC Košice, HC 05 Banská Bystrica a HK Dukla Trenčín. Práve od Dukly Trenčín sa po vlaňajšej finálovej účasti očakávalo zopakovanie dobrej sezóny. Samozrejme, ich základnú časť nemožno označiť ako zlyhanie, zdá sa totiž, že svoju formu si časujú na ten najdôležitejší čas sezóny. Úvod do sezóny mali rozpačitejší, no na druhej strane, treba objektívne priznať, že konkurencia sa posilnila omnoho výraznejšie a to aj za cenu príchodu mnohých legionárov. Prvé miesto po základnej časti patrí obhajcom titulu spod Urpína, ktorí tak potvrdzujú svoju dominanciu z ostatných rokov.

foto: Maroš Búrik, zdroj: bbonline.sk

Neodhadli sme tak umiestnenie Nitry, ktorú sme tipovali na piate až deviate miesto, samozrejme bližšie k tomu piatemu. Nitra sa dokonca v prvej polovici základnej časti pohybovala okolo toho piateho miesta, no prišiel zvrat a z “Corgoňov” sa stáva ašpirant na titul. Výrazne tomu dopomohli príchody z októbra, kedy sa k tímu pripojili Kerbashian a Majdan, výborne do tímu zapasoval aj Bortňák a vo výbornej forme sa vrátil aj obranca Korím. Z desiatich novembrových zápasov dokázala Nitra triumfovať až osemkrát a aj keď v januári prišla menšia kríza, tím spod Zobora patril vo zvyšku základnej časti medzi najofenzívnejšie tímy súťaže. Mimochodom, spomínané trio posíl Kerbashian-Majdan-Bortňák dokázalo nastrieľať 39 gólov, pričom Juraj Majdan drží priemer bod na zápas. Zabudnúť nesmieme na duo talentovaných hráčov Buček-Lantoši, ktorí sú v hre o účasť na tohtoročných Majstrovstvách sveta.

Veľmi dobre sme však odhadli, že v rozmedzí piateho až deviateho miesta skončia tímy HK Poprad, MHC Nové Zámky, DVTK Miškovec a MAC Budapešť. Pod Tatrami však z piatej priečky zavládne asi sklamanie, Kamzíci totiž boli dlhodobo v hre o umiestnenie v prvej trojke. Napriek tomu sa im však podarilo získať vyše 100 bodov, čo sa piatemu tímu tabuľky ešte nikdy nepodarilo. Fanúšikovia sa už môžu tešiť na vyhrotenú štvrťfinálovú derby sériu proti rivalovi z Košíc.

Smútok musel včera zavládnuť v Nových Zámkoch. Svojho času “okupovali” najvrchnejšie priečky tabuľky, napokon je z toho siedme miesto a o štvrťfinále budú musieť bojovať proti nepríjemnej Detve. V prípade postupu by narazili na HKM Zvolen, čo značí naozaj nepríjemný záver sezóny. Bude zaujímavé sledovať, či sa Zámčania ešte vzchopia. Detva totiž môže len prekvapiť.

Práve Detvu sme spolu s Liptovským Mikulášom a Žilinou správne prognózovali na desiate až dvanáste miesto. Detva tak zažíva prvý čiastkový úspech. Čiernou škvrnou ich základnej časti ostáva správanie Róberta Ľuptáka (nie len) v poslednom zápase základnej časti.

Ešte dve kolá pred koncom nebolo jasné, kto bude bojovať o zotrvanie v Tipsport Lige. Čierny Peter však napokon ostal v rukách hráčov Žiliny. Pri svojom boji o záchranu narazia na víťaza série Michalovce-Martin a už teraz je jasné, že pôjde o mimoriadne napínavú barážovú sériu. V prospech Vlkov bude hrať, že získajú niekoľko dní na regeneráciu. Do cesty sa im však postaví tím, ktorého fanúšikovská základňa mnohonásobne prevyšuje tú žilinskú.

Môžete tak vidieť, že v tom čo robíme, nie sme až tak mimo. Už čoskoro sa môžete tešiť na prognózy sérii tzv. predkola play-off, po ktorých samozrejme budú nasledovať prognózy štvrťfinálových sérii. My si už teraz nezávidíme, pretože “vyradiť” kohokoľvek z tohtoročného nabitého play-off bude pre nás vskutku náročné.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*