Ako by vyzerali tímy zložené z rodákov – HKM Zvolen

Zvolen predvádza v aktuálnej sezóne parádny hokej, čoho odzrkadlením je prvé miesto v tabuľke. HKM je jedným z hlavných ašpirantov na zisk majstrovského titulu a tieto predpoklady zatiaľ potvrdzuje na jednotku. V dnešnom novom článku od redakcie timeoutsk.sk sa pozrieme na to, ako by vyzeral tím Rytierov, ak by v ňom pôsobili iba hráči, ktorí sa vo Zvolene narodili. Darilo by sa Bryndziarom viac alebo by boli problémy väčšie?

NAJLEPŠIA FORMÁCIA


Marek ČILIAK (brankár)

Nie len v minulosti, ale aj v súčastnosti vychováva Zvolen množstvo kvalitných gólmanov. Jasným príkladom je slovenská hokejová brankárska legenda a majster sveta z roku 2002, Ján Lašák. Miesto jednotky by v tíme zvolenských rodákov pravdepodobne obsadil Marek Čiliak. Dvojnásobný český majster strávil aktuálnu sezónu v bratislavskom Slovane, no dohrávať ju napokon bude v Kométe Brno. Slovenský zástupca z KHL siahol po Marekovi Čiliakovi po predchádzajúcej sezóne, kedy podával v drese Kométy skvelé výkony, na ktoré žiaľ v Slovane nedokázal nadviazať. Či to dávať Čiliakovi za vinu, ťažko povedať. Predsa len, aktuálna sezóna bola pre Slovan azda historicky najhoršou v KHL. V Brne by si tak zvolenský rodák mohol napraviť stratenú chuť a opäť dokázať svoje kvality. U našich západných susedov strávil Marek Čiliak prevažnú časť svojej kariéry a mohli by sme povedať, že Brno je jeho druhým domovom. V Kométe pôsobil už aj v mládežníckych kategóriach a my veríme, že u úradujúceho českého majstra ešte dokáže zabojovať o miestenku na domáce Majstrovstvá sveta.

Marek ĎALOGA, Ján ŤAVODA (obrana)

Určite nebudeme preháňať, ak napíšeme, že Marek Ďaloga je jedným z vôbec najrýchlejších obrancov v Európe. Neskutočná rýchlosť tohoto hokejistu doplnená o skvelú strelu, robí z Mareka Ďalogu platného všestranného obrancu, ktorý dokáže podporiť jak útok, tak obranu. Posledné roky je 29-ročný odchovanec zvolenského hokeja jedným z pilierov slovenskej reprezentačnej obrany a v najcennejšom drese zbiera jeden štart za druhým. Občas sa zdá byť neskutočné, ako môže tak urastený obranca nabrať tak vysokú rýchlosť. Skvelý prehľad v hre a skúsenosti z KHL, či českej ligy vyniesli Ďalogovi angažmán vo Švédsku. Severský hokej je rýchly a pre množstvo obrancov veľmi náročný, takže pri pôsobenie v tíme Mora IK, môže Ďalogovi iba prospieť. V aktuálnej sezóne nazbieral 6 bodov v 27 zápasoch, avšak v tabuľke pravdy mu svieti nelichotivých -8 bodov. Niet však pochýb o tom, že Ďaloga by na Slovensku patril do prvej obrannej dvojice nie len vo Zvolene, ale vo všetkých slovenských kluboch.

Parťáka vyššie spomínanému Ďalogovi by zrejme robil fanúšikom HKM dobre známy Jano Ťavoda. Ten strávil prevažnú časť svojej kariéry práve vo Zvolene, s ktorým aj vyhral majstrovský titul v sezóne 2012/13. S výnimkou šiestich odohraných zápasov v Kazachstáne pôsobí Ťavoda celú svoju kariéru na Slovensku. V aktuálnom ročníku oblieka dres Kamzíkov z Popradu a treba podotknúť, že je opäť pri chuti. Pod Tatrami patrí medzi spoľahlivých bekov a je bezpochyby jedným z defenzívnych opôr tohto tímu. O “Ťavovi” je dobre známe, že sa nebojí tvrdej hry, čo iba potvrdzuje pohľad do tabuľky trestných minút. Nebolo by prekvapením, ak by táto sezóna mala pre Jána Ťavodu prívlastok životná.

Michal CHOVAN, Miloš KELEMEN, Peter ZUZIN (útok)

Azda (momentálne) najlepším útočníkom pochádzajúcim zo Zvolena je aktuálny kapitán HKM, Michal Chovan. Šikovný, 31-ročný krídelník bol pri jednom zvolenskom zisku majstrovského titulu. Technicky veľmi zdatný útočník v najvyššej slovenskej hokejovej súťaži herne žiari a je ťahúňom svojho tímu. V individuálnych štatistikách okupuje popredné priečky, čím dokazuje, že C-čko na jeho hrudi je úplne zaslúžené. Táto sezóna je pre Michala Chovana jednoznačne najlepšou v jeho kariére, pri tom je jasné, že ju ešte štatisticky vylepší. Po príchode z druhej českej ligy nie len že naplnil očakávania, ale dokonca ich ešte vysoko predčil. Zaslúžené pozvánky do reprezentácie využíva na jednotku a určite patrí medzi hráčov, ktorý majú šancu dostať sa do záverečnej nominácie na svetový šampionát.

Je menším paradoxom, že všetci traja útočníci, ktorí by zrejme boli ťahúňmi rodákov zo Zvolena sú aj aktuálne hráčmi tamojšieho HKM, preto ich fanúšikom netreba nijak extra predstavovať. Príkladom takéhoto hráča je aj mladá nádej, Miloš Kelemen. Ťažko povedať, na akej úrovni by sa mohol 19-ročný odchovanec zvolenského hokeja nachádzať, ak by ho neskľučovali zranenia Aj v tomto ročníku doposiaľ odohral len 17 zápasov, z toho dva za bratislavský Slovan v KHL a päť v juniorskom reprezentačnom drese. Kelemen je dvojnásobným účastníkom juniorských Majstrovstiev sveta do 20 rokov, na ktorých zaznamenal spolu v desiatich zápasoch tri asistencie. Rýchlonohý krídelník sa prezentuje bojovnými výkonmi a pokojne by sme mohli povedať, že z minima ťaží maximum. Ak bude zdravý, pre Zvolen môže byť ešte v tejto sezóne veľmi platným hráčom. Kelemen je rozhodne jednou z nádejí slovenského hokeja.

Prvú formáciu by uzavrel Peter Zuzin, teda ďalší hokejista, ktorý bol pri jednom zvolenskom majstrovskom titule. Ten vo Zvolene vytvoril veľmi údernú formáciu spoločne s Michalom Chovanom a Milanom Kytnárom, respektíve neskôr prvý útok s Rastislavom Špirkom a Lukášom Handlovským. Okrem slovenského hokeja, Zuzin okúsil aj českú ligu a ruskú VHL, v ktorej pôsobil v minulej sezóne. Ako nám v rozhovore sám povedal, keď prišla ponuka zo Zvolena, ani chvíľku neváhal, takže aj túto sezónu bojuje v drese svojho materského klubu. V 44 zápasoch nazbieral doposiaľ 32 bodov za 11 gólov a 21 asistencií, čím sa radí na siedme miesto v produktivite svojho tímu. Medzi prednosti 28-ročného útočníka patrí predovšetkým skvelá hra na puku. Zuzin už neraz dokázal, že je spoľahlivým hráčom a pre svojich spoluhráčov dokáže pripraviť skvelé šance. Veľkým plusom je určite aj to, že sa Zuzin nenecháva zbytočne vylučovať, čoho odzrkadlením sú len osem trestné minúty.

Ako by vyzeral tím Zvolena?

BRANKÁRI:

Marek ČILIAK (HC Kométa Brno/Česko), Adam HÚSKA (University of Connecticut/NCAA), Marek ŠIMKO (HK 32 Liptovský Mikuláš)

OBRANCOVIA:

Marek ĎALOGA (Mora IK/SHL), Jozef SLÁDOK (HC 07 Detva), Michal ŠIŠKA (Olofströms IK/Švédsko 2. liga), Ján ŤAVODA (HK Poprad), Michal JURAŠKO (bez klubu), Frederik FEKIAČ (HC 07 Detva)

ÚTOČNÍCI:

Viktor FEKIAČ (HC 07 Detva), Martin POSPÍŠIL (Sioux City Musketeers/USHL), Kristián POSPÍŠIL (Newfoundland Growlers/ECHL), Matej GALBAVÝ (Ringerike/Nórsko), Michal CHOVAN (HKM Zvolen), Peter ZUZIN (HKM Zvolen), Marco HALAMA (HKM Zvolen), Miloš KELEMEN (HKM Zvolen), Jakub ŽILKA (HC 07 Detva), Radovan CÚTT (HK Michalovce), Tomáš MARCINEK (Toulouse-Blagnac/Francúzsko 3.liga), Milan JURÍK (Mulhouse/Francúzsko)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*