Ako by vyzerali tímy zložené z rodákov – HC Košice

Je veľmi zaujímavé sem tam pouvažovať nad tým, ako by vyzerali jednotlivé tipsportligové tímy, keby tam pôsobili len hráči, ktorí sa v danom meste narodili. V dnešnom dieli článku od redakcie timeoutsk sa pozrieme ako by vyzeral takýto tím Košíc. Naposledy sme popracovali na tíme Liptovského Mikuláša, predtým to bola Nitra a túto sériu sme začali Kamzíkmi z Popradu. 🙂

NAJLEPŠIA FORMÁCIA

Tomáš HALÁSZ (brankár)

Do pozície brankárskej jednotky sme nasadili 28-ročného Tomáša Halásza. Bývalý juniorský reprezentant hokejovo vyrastal v metropole východu, kde prešiel všetkými vekovými kategóriami. Svoj debut v A-tíme Oceliarov absolvoval v sezóne 2009/10, kedy bol medzi tri žrde nasadený v deviatich dueloch. Prevažnú časť svojej kariéry však Halász odchytal v susednom Česku a pozbieral tak cenné skúsenosti. V súčastnosti je jeho zamestnávateľom tím HC Orli Znojmo, hrajúci nadnárodnú EBEL ligu. U Tomáša Halásza doteraz stále platilo, že keď sa vrátil do najvyššej slovenskej hokejovej súťaže, vždy to boli len rodné Košice. V tomto tíme by tak pravdepodobne bol brankárom číslo jeden.

Erik ČERNÁK, Christián JAROŠ (obrana)

Na naše pomery veľmi luxusnú obrannú dvojicu by vytvoril Erik Černák spoločne s Christiánom Jarošom. Obaja hokejisti momentálne pôsobia v NHL a dokazujú, že Košice sú aj v súčastnosti liahňou veľmi kvalitných hokejistov, ktorí reprezentujú Slovensko, ale aj mesto Košice vo veľmi dobrom svetle. Nie je to tak dávno, čo Erik Černák obliekal dres svojho materského klubu. Teraz si prednedávnom odbil svoju premiéru v drese Tampy Bay Lightning a svoje miesto si v doterajších stretnutiach jednoznačne zastal a ukázal, že na najlepšiu ligu sveta rozhodne má. Veď v jednom dueli sa predstavil v prvej obrannej dvojici spoločne s jedným z najlepších obrancov v NHL, Victorom Hedmanom. Erik Černák je rozhodne hráč, o ktorom ešte v budúcnosti budeme veľa počuť.

Veľmi podobným príkladom príkladom je aj Christián Jaroš. Ďalšia novodobá vyrastajúca hviezda slovenského hokeja pôsobí za veľkou mlákou už druhý rok. V jeho prospech hrá fakt, že už od mladého veku zbieral skúsenosti vo veľmi kvalitnej SHL, z ktorej mnoho hráčov putuje priamo do NHL. Rýchly hokej Jarošovi sadol a na svojom konte má v 22-rokoch už dva výrazné úspechy. S jeho bývalom tímom, Luleå HF získal titul v CHL (hokejová liga majstrov) a v drese slovenskej reprezentácie do 20 rokov bol pri zisku bronzovej medaily. Za seniorské mužstvo Košíc si zatiaľ nezahral, no v NHL by sa mohol presadiť a byť tak novým Višňovským, Sekerom, či Chárom. Jediným negatívom je, že organizácií Ottawa Senators sa veľmi nedarí, a tak dúfame, že to kariéru Jaroša nestopne.

Tomáš JURČO, Ladislav NAGY, Gabriel SPILAR (útok)

Azda najkvalitnejšími ofenzívnymi hráčmi tímu by boli Tomáš Jurčo, Ladislav Nagy a Gabriel Spilar. Prvý menovaný neprežíva najlepšie obdobie. Po minulom ročníku strávenom v Chicagu žiaľ Tomáša Jurča trápia zranenia. V letnej príprave sa mu obnovil problém s platničkou, stal sa voľným hráčom a nemá zmluvu so žiadnym klubom. Práve zranenie mu nepomáha ani v hľadaní nového klubu. O hokejových kvalitách rýchlonohého útočníka však nemožno pochybovať. V 25-rokoch to môže byť už jeho desiata sezóna v zámorí a aj keď sa nikdy nedokázal výrazne usadiť v jednom tíme, na svojom konte má viacero titulov z nižších súťaží. Raz patril k majstrovskému tímu AHL, v jednom prípade získal CHL Memorial Cup a v jeho zbierke by sme našli aj dva tituly z juniorskej QMJHL. Keďže je Tomáš Jurčo aktuálne bez zmluvy a nemá tak žiadne obmedzenia, naskytá sa otázka: “Zahrá si Jurčo v tejto sezóne za rodné Košice a stane sa tak veľkým menom v našej lige?”. Toto rozhodnutie by rozhodne prospelo obom stranám, ako Košiciam, tak aj samotnému Jurčovi.

Jednou z najväčších hviezd Tipsport ligy je rozhodne Ladislav Nagy. Hráč s bohatou hokejovou kariérou je obrovským prínosom pre Oceliarov. Kapitán HC Košice sa na sklonku hokejovej kariéry vrátil domov, do Košíc a svojmu rodnému mestu chce takýmto spôsobom pomôcť. Nagy je typickým príkladom rozdielového hráča s čuchom na góly. Svoju genialitu potvrdil aj na posledných majstrovstvách sveta, kedy sa ako najstarší hráč nášho reprezentačného výberu stal zároveň aj tým najproduktívnejším. Prehľad v hre, vodcovské schopnosti, správny líder a vynikajúci strelec. Aj takáto by mohla byť charakteristika rodáka z Košíc, ktorý bol pri zisku jedinej zlatej medaily z MS 2002 vo švédskom Göteborgu. Viacero slovenských, ale aj zahraničných médií zaradilo Nagya na popredné priečky v rebríčkoch o jeho nedocenenosti. V historickom bodovaní Slovákov v NHL mu patrí 10. miesto a to neodohral ani 500. zápasov. Ak by bola na aktuálne košického kapitána v NHL upriamená väčšia pozornosť a nebol by tak podceňovaným hráčom, v súčastnosti by stále mohol byť hviezdou NHL.

Duo Jurčo – Nagy by dopĺňal miláčik košických fanúšikov, Gabriel Spilar. Odchovanec košického hokeja toho síce počas kariéry pobehal mnoho, no zakaždým sa vrátil domov, do metropoly východu. Spilar vždy patril a aj dnes patrí medzi najlepších a najrýchlejších korčuliarov v lige. Skvelú stabilitu a nízke ťažisko, ktoré uprednostňuje, dopĺňa veľmi vysoká technická vyspelosť tohto hráča. Gabriel Spilar si svojim správaním na ľade aj mimo neho získal azda každého košického fanúšika. V každom zápase patrí medzi najbojovnejších hráčov a vôbec nevyhľadáva zákernosti, o čom svedčia aj štatistiky trestných minút. Na svojom konte má až päť titulov majstra slovenskej najvyššej hokejovej súťaže. Tri z nich zaznamenal v drese Košíc a po jednom pridal vo Zvolene a Žiline. Spilar je aj držiteľom zlatej korčule, zo sezóny 2014/15, ktorá sa udeľuje najužitočnejšiemu hráčovi play-off. Tridsaťsedemročný útočník zaznamenáva v každej sezóne množstvo asistencií a je príkladným tvorcom hry. Spoluhráčov dostáva do mnoho šancí a táto sezóna by teoreticky mohla byť aj jednou z jeho individuálne najúspešnejších. Formácia Jurčo – Nagy – Spilar by sa tento rok mohla v Košiaciach kľudne objaviť. Minimálne ako spoluhráči.

Ako by vyzeral tím Košíc?

BRANKÁRI:
Dominik RIEČICKÝ (voľný hráč), Tomáš HALÁSZ (Orli Znojmo/EBEL)

OBRANCOVIA:

Erik ČERNÁK (Tampa Bay Lightning/NHL), Christián JAROŠ (Ottawa Senators/NHL), Martin MARINČIN (Toronto Maple Leafs/NHL), Martin GERNÁT (HC Oceláři Třinec/Česko), Vojtech ZELEŇÁK (HKM Zvolen), Tomáš SLOVÁK (DVTK Jegesmedvék Miškovec)

ÚTOČNÍCI:

Tomáš JURČO (voľný hráč), Vladimír DRAVECKÝ (HC Oceláři Třinec/Česko), Ladislav NAGY (HC Košice), Matúš CHOVAN (HC 07 Detva), Tomáš HRIČINA (HC Košice), Richard JENĆÍK (MsHK Žilina), Jakub KOVER (HK Orange 20), Matúš MATIS (Nice/Francúzsko), Matej PALOČKO (Nice/Francúzsko), Dávid ŠOLTÉS (HC Košice), Matúš SPODNIAK (American International College/NCAA), Gabriel SPILAR (HC Košice)

Páčil by sa vám takýto tím Košíc? Dokázal by obstáť lepšie ako súčasné Košice alebo by naopak zaostal? Sú legionári v súčasnom hokeji potrební? Vaše názory na tieto otázky nás zaujímajú a preto nám neváhajte zanechať správu 🙂 Taktiež budeme veľmi radi ak nám dáte vedieť, koho by ste chceli vidieť v ďalšej časti tímu rodákov. Dávame do pozornosti, že mega anketa o najúdernejších dvojiciach v Tipsport lige sa blíži ku koncu, preto neváhajte podporiť vašich favoritov!

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*