5 momentov, na ktoré sa môžeme tešiť v roku 2019 (+ANKETA)

O polnoci sme privítali Nový rok, ktorý bude aj z pohľadu hokejového fanúšika rozhodne zaujímavý. Poďme sa teda spoločne pozrieť na najlepšie momenty, ktoré nás v tomto roku čakajú.

Kaufland Winter Classic Games

Už o mesiac budeme svedkami veľkolepého víkendu, ktorý ponesie názov Kaufland Winter Classic Games 2019. V priebehu prvého februárového víkendu si fanúšikovia hokeja môžu vychutnať zápasy pod holým nebom a to v srdci Slovenska, v Banskej Bystrici. Všetko odštartuje Súboj legiend, pri čom len nedávno boli oznámené zostavy a pôjde o vskutku zaujímavé mená! Na svoje si prídu fanúšikovia z celého Slovenska, veď v akcii bude väčšina “zlatých chlapcov” z Goteborgu a benefično-exhibičný zápas so sebou prinesie aj atypické súťaže zručností.

Oveľa väčší náboj však bude mať azda najväčšie aktuálne slovenské derby medzi domácou Banskou Bystricou a hosťami zo Zvolena. Nakoľko pôjde o “ostrý” ligový zápas, môžeme predpokladať, že hráči si rozhodne nič nedarujú a vrieť to bude aj na tribúnach, ktoré budú zaplnené fanúšikmi oboch celkov. Kapitáni oboch celkov v uplynulých dňoch predstavili aj dresy, v ktorých tento tipsportligový duel pod holým nebom odohrajú. Mohli byť možno aj krajšie, no našťastie nie sme módna polícia. 🙂 Dôležitejší bude rozhodne hokej, ktorý nám stredoslovenské celky ponúknu.

Fantastický športový víkend bude obohatený aj o kultúrno-sprievodný program, takže rozhodne pôjde o udalosť, na ktorú by sa širšia verejnosť mala tešiť.

Najlepšie play-off za posledné roky

Už základná časť je azda najvyrovnanejšia a najkvalitnejšia za posledné roky a zatiaľ nie je možné predpokladať ako sa vyvinie situácia v prvej šestke a v akom poradí sa umiestnia tímy, ktoré zabojujú o štvrťfinle v predkole. Už to je predzvesťou možno najlepšieho a najvyrovnanejšieho play-off za ostatné roky. Už teraz je totiž jasné, že ktokoľvek vypadne pred bránami semifinále, bude sklamaný viac než v minulosti, pretože ambíciu bojovať o medaile môže mať pokojne prvých sedem celkov tabuľky. Do počtu však nebude ani DVTK, ktoré po príchode brankára Ádama Vaya výrazne ožíva a v doterajšom priebehu základnej časti zdolali už všetky celky, takže recept na úspech poznajú. Kto sa však stane celkovým majstrom? Pokojne vyjadrite vaše názory do komentárov na Facebooku.

Boj o lídra produktivity

Ešte než začne samotné play-off, upriamime pozornosť aj na čelo tabuľky produktivity, kde to už teraz vyzerá mimoriadne zaujímavo. Aktuálne až 9 hráčov drží priemer minimálne bod na zápas. Na čele je momentálne Michal Chovan, v tesnom závese je nestarnúci Ladislav Nagy a mladík Róbert Lantoši. Do celkového poradia zrejme prehovorí aj Éric Faille, ktorý v ostatnom období zbiera body ako na bežiacom páse. Tak isto budeme zvedaví, či “koruna” kráľa strelcov pripadne Nagyovi, ktorý aj napriek pokročilému veku nestráca nič zo svojho umenia.

Tipsportligisti na MS

Sviatky nám síce pomaly končia, no už v máji tohto roku prídu na rad hokejové sviatky. Slovensko bude hostiť Majstrovstvá sveta a je viac než isté, že v najcennejšom drese sa opäť objavia aj hráči z domácej ligy. Tréner Ramsay počas prípravných turnajov skúša množstvo hráčov, s niektorými spolupracoval už v minulej sezóne, niektorí zažili pod jeho vedením premiéru a mnohí sa svojej šance zhostili slušne. Opäť sa predpokladá, že ako vlani, tak aj tento rok bude priestor najmä pre hráčov z útoku, ideálne pre takých, ktorí majú šancu presadiť sa gólovo. Azda všetci budeme dúfať, že ochotu reprezentovať prejaví už spomínaný Ladislav Nagy, jeho kvality a skúsenosti sme mohli vidieť už na vlaňajších MS v Dánsku. Veľké šance dávame aj Lantošimu, o kreativitu a prihrávky by sa mohol postarať Michal Chovan. Držať palce budeme mladému Samuelovi Bučekovi, ktorý sa na Švajčiarskom pohári odprezentoval dobrými výkonmi a drží si stabilnú formu od začiatku sezóny, pri čom herne rastie každým zápasom. Koho z Tipsport Ligy si viete predstaviť v najcennejšom drese vy? 🙂

Limitovanie počtu legionárov / povinné kvóty pre mladých hráčov?

Posledný bod bude viac úvahou, než realitou, aj keď kto vie, čo prinesie rok 2019. Predsa len, hokejovou verejnosťou čoraz viac znejú hlasy o tom, že by to chcelo obmedziť počet legionárov v tipsportligových kluboch. Mnohým leží v žalúdku, že naše kluby siahajú čoraz viac po zahraničných hráčoch a to na úkor našich mladých hráčov, resp. odchovancov daných klubov. Zatiaľ čo napríklad v severských krajinách je bežné, že v hlavnom tíme dostávajú množstvo šancí hráči vo veku 17 – 19 rokov, u nás je “trend” posielať 20-ročných hokejistov na hosťovania, aby tam nabrali skúsenosti. Toto všetko sa už niekoľko rokov následne odzrkadľuje napríklad na práve prebiehajúcich MS do 20 rokov, či na drafte do NHL. Nikto síce nemôže spochybniť narastajúcu kvalitu súťaže, o ktorú sa starajú aj legionári, no je to do určitej miery aj kontraproduktívne a len ťažko veriť v to, že Slovensko sa takýmto spôsobom znovu zaradí medzi hokejovú elitu. Mladí hráči nám čoraz viac opúšťajú krajinu už v mladom veku, pretože cítia, že zahraničie im dá viac, ale hlavne pretože vedia, že v seniorskom tíme majú len minimálnu šancu preraziť.

V prospech prípadného obmedzenia počtu legionárov, resp. povinného nasadzovania mladíkov hrá fakt, že táto sezóna je pod vedením akciovky Pro-hokej a.s. (na jej čele je Richard Lintner, o dôležitých veciach si hlasujú predstavitelia klubov) s veľkou pravdepodobnosťou posledná. Už dávnejšie sa totiž ozývajú hlasy, že liga by od nového ročníka mala spadať priamo pod hokejový zväz a ľudia okolo Martina Kohúta, Miroslava Šatana a iných hokejistov, si uvedomujú, že prinavrátiť lesk nášmu hokeju môžeme len vtedy, keď sa začne oveľa lepšie pracovať s mládežou.

Nejaké kroky sa síce už zaviedli, no bude zrejmé, že jedným z takých krokov by malo byť viac šancí pre odchovancov a mladých hráčov. Aby sa nám nestávalo to, že najlepší hráči z extraligy juniorov nenájdu uplatnenie vo svojich materských kluboch. Aby nemuseli opúšťať rodné mestá a potĺkať sa v 1. lige len za cenu toho, aby sa naďalej mohli venovať hokeju a športu ako takému…

My veríme, že k niečomu takému od novej sezóny konečne dôjde. Zároveň s tým by bolo efektívne zrušiť “projekt” HK Orange 20 a dať šancu mladým hráčom v ich kluboch. Žiadnemu mladému hokejistovi totiž nemôže pomôcť, ak z dvadsiatich zápasov 19-krát prehrá a to hneď proti starším, skúsenejším hokejistom, od ktorých by sa mali učiť bok po boku a nie stáť na opačných stranách pomyselnej barikády.

Zaviedli by ste limit na počet legionárov v jednom tíme?

autor: Michael Džurdženík, grafika: Kristína Prievalská

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*